Як реформувати український футбол?

28 березня 09:07
Переглядів: 492
карпати шахтар

Стаття розміщена в рамках блогу : Навколо футболу та спорту

Футбольна громадськість в черговий раз розпочала серіал під назвою «Зміна формату розіграшу Прем’єр-ліги». Знову більшість іде на поводу у донецького «Шахтаря» і ратує за його варіант розіграшу. Проте всі забувають, що футбол є не тільки в Прем’єр-лізі. В нас ще є Перша і Друга ліги, Аматорський чемпіонат, чемпіонати U-21 та U-19. ПФЛ останній рік змогла зробити якісний крок вперед щодо популяризації Першої та Другої ліги, появились трансляції на ТБ, матчі мають не гіршу від Прем’єр-ліги відвідуваність.

Говорячи про зміни регламенту розіграшу Прем’єр-ліги ніхто не дивиться на наш футбол загалом, ні експерти, ні журналісти. Всі тільки згадують, як добре було коли на крадені у держави гроші розвивались «Металіст» та «Дніпро», оплакують почивші «Кривбас», «Арсенал» та «Говерлу». Ніхто не хоче вносити реальні системні зміни. Не ініціюють зміни не тільки футбольні функціонери, але й самі клуби не спішать та й експерти із журналістами мовчать. Всіх цікавить зіграє «Динамо» з «Шахтарем» два чи чотири рази за сезон. Бо виявляється від цього залежить доля нашого футболу загалом і чемпіонату зокрема.

В першу чергу треба говорити про фінансові правила для команд: який має бути мінімальний бюджет, щоб команда зіграла весь сезон; вимоги до інфраструктури повинні бути обов’язковими, а не вибірковими; як повинен виглядати єдиний продукт щоб просувати його на ринок і зацікавити рекламодавців та вболівальників. Ми повинні чітко виписати всю структуру нашого футболу та пограти з нею не один сезон, а хоча б 2-3 щоб реально оцінити зміни і що далі треба робити. Однією з ключових умов є саме структурованість всього футболу. Кожна з ліг повинна розвиватись, як окремий бренд, але й не випадати із загальної картинки.   

Пропоную Вам ознайомитись із моїм варіантом розіграшу чемпіонату України з футболу.

ПРЕМ’ЄР-ЛІГА

Перший етап:

 • Формуються дві групи по десять команд за географічним принципом.
 • Команди грають за коловою системою. Всього 18 матчів.
 • Всі матчі відбуваються протягом літа-осені. Йдучи на зимову перерву команди знатимуть як вони гратимуть наступний етап і відповідно готуватимуться, а не як цього сезону. 

2 підгрупи по 10 команд:

Підгрупа 1 *

 1. Шахтар
 2. Зоря
 3. Олімпік
 4. Чорноморець
 5. Ворскла
 6. Сталь
 7. Іллічівець
 8. Десна
 9. Геліос
 10. Нафтовик

Підгрупа 2

 1. Динамо
 2. Олександрія
 3. Зірка
 4. Карпати
 5. Дніпро
 6. Волинь
 7. Верес
 8. Колос
 9. Черкаське Дніпро
 10. Арсенал

* мій варіант розподілу груп відповідно до ситуації у прем’єр та першій лігах.

Другий етап:

 • Команди які зайняли перші п’ять місць у кожній підгрупі формують Групу А і продовжують боротьбу за чемпіонство і єврокубки.
 • Команди, що зайняли 6-10 місця формують Групу В і борються за збереження прописки і Кубок ліги.

Як це може виглядати:

Група А

 1. Шахтар
 2. Динамо
 3. Зоря
 4. Олександрія
 5. Олімпік
 6. Карпати
 7. Верес
 8. Зірка
 9. Іллічівець
 10. Сталь

Група В

 1. Дніпро
 2. Волинь
 3. Чорноморець
 4. Ворскла
 5. Геліос
 6. Колос
 7. Черкаське Дніпро
 8. Арсенал
 9. Десна
 10. Нафтовик
 • На другому етапі враховуються тільки очки, які команди заробили із суперниками по підгрупі, що потрапили до з ними до групи (Наприклад: «Карпати» матимуть тільки ті очки, які вони заробили в матчах з «Динамо», «Олександрією», «Вересом» та «Зіркою»)
 • Команди грають між собою у два кола, але тільки із суперниками із іншої підгрупи. Всього 10 матчів.
 • Таким чином провівши два етапи кожна команда зіграє мінімум 28 матчів. Команди з Групи В матимуть ще додаткові ігри в Кубку Ліги та перехідних матчах, а Групи А на третьому етапі.
 • За підсумками другого етапу, якщо відрив між першим і другим місцем більше 10 очок, команда яка зайняла перше місце стає чемпіоном. У випадку меншого розриву розігрується плей-офф. Перша з четвертою, друга з третьою та фінал. Таким чином команда, яка фінішувала четвертою може стати чемпіоном. Якщо чемпіон визначився за підсумками чемпіонату, то третя і четверта команди грають між собою – визначають хто фінішує четвертим. Переможець пари грає із другою командою чемпіонату за срібні нагороди.
 • У випадку, якщо для представлення країни в єврокубках треба буде визначити власника п’ятої путівки, то відбувається міні турнір між 5-8 командами (грають 5 з 8, 6 з 7 і фінал).
 • Команди які потраплять до Групи В повинні зберегти прописку в лізі. Дві останні автоматично вилітають у Першу лігу, наступні три з низу зіграють перехідні матчі із 3-5 командами Першої ліги.   
 • Таким чином протягом всього чемпіонату ми матимемо вмотивовані на боротьбу команди, оскільки до останніх турів ми не буде ясності з розподілом місць.

 

ПЕРША ЛІГА:

 1. Авангард
 2. Оболонь-Бровар
 3. Полтава
 4. Миколаїв
 5. Буковина
 6. Інгулець
 7. Гірняк-Спорт
 8. Суми
 9. Скала
 10. Тернопіль
 11. Рух
 12. Кремінь
 13. Жемчужина
 14. Балкани
 15. Реал Фарма
 16. Мир
 • Команди грають за коловою системою. Всього 30 матчів. Плюс беруть участь в розіграші Кубка Ліги.
 • Дві кращі команди ліги піднімаються у Прем’єр-лігу, а 4, 5 і 6 грають стикові матчі із 18, 17 і 16 командами Прем’єр-ліги відповідно.
 • Покидають лігу автоматично 16 і 15 команди. 14 і 13 грають стикові матчі.

ДРУГА ЛІГА:

 • Зробити на пів аматорським турніром. Розділити на три групи по 10 команд (Захід, Центр, Схід). Це вісімнадцять матчів для кожної команди. Також команди беруть участь в розіграші Кубка ліги.
 • По п’ять кращих команд з групи формують групу А, а гірші Групу В. Очки діляться на половину.
 • Розігрується за тим же принципом, що  й Прем’єр-ліга.  
 • Автоматично у першу лігу піднімаються дві перші команди. 3 і 4 грають стикові матчі.
 • Лігу покидає чотири команди, ще дві грають стикові матчі.
 • Поповняють Другу лігу аматорські колективи, які стали чемпіонами своєї області. Всі чемпіони грають між собою на виліт. Визначають шість найсильніших команд з яких чотири перші стають учасниками Другої ліги, а ще дві грають стикові матчі.

Також варто задуматись про реформування чемпіонатів U-21 та U-19. Якщо останній це можливість молодим гравцям отримати ігрову практику, то перший у зв’язку із падінням середнього віку команд вже не потрібен. Він не має глядацького інтересу, більшість вчорашніх гравців дубля вже грають за першу команду, а з результатами матчів пов’язано багато скандалів щодо гри на тоталізаторі.

На мою думку варто переформатувати чемпіонати з іншими віковими категоріями U-20 і U-18, створити Премєр-лігу та першу лігу щоб не тільки команди з Вишки грали, а й мали можливість виступати колективи Першої та Другої ліг і аматорів. Зробити їх окремими чемпіонатами де все теж вирішуватиметься за спортивним принципом, матчі проводити серед тижня, що дозволить тренерам цих же гравців використовувати повноцінно у матчах першої команди і попробувати зробити трансляції в інтернеті.

Розвивати ці чемпіонати, як окремий продукт не за допомогою телебачення, а використовуючи сучасні технології і соціальні мережі. Орієнтуватись не на досвідченого вболівальника, а молодь, яка сама грає та якій буде цікаво слідкувати за своїми друзями, знайомими чи ровесниками. Правильна робота в соціальних мережах і якісний контент, вже за пару років може приносити сотні тисяч гривень на рекламі в інтернеті.

Маю велику надію, що роблячи чергові зміни в розіграші Прем’єр-ліги футбольні функціонери будуть думати про розвиток футболу, а не догоджати одному клубу. 

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: