Попрацював 90 хвилин - і маєш п'ять тисяч євро

Default Image
08 лютого 18:01
Переглядів: 13

УЕФА визначилося з гонорарами, якi платитиме футбольним арбiтрам за обслуговування матчiв Євро-2012

За один матч головний реферi отримає п'ять тисяч євро, а його асистенти -- по двi з половиною. Щоправда, на великий "урожай" суддям розраховувати не варто. Залежно вiд якостi роботи i вiд того, якi збiрнi вийдуть у плейф-оф (арбiтр не може обслуговувати матчiв рiдної команди), кожен реферi проведе на нашому Євро вiд одного до трьох поєдинкiв. Загалом на Євро-2012 суддiвський комiтет УЕФА вiдiбрав 12 головних арбiтрiв iз 12 країн. Символiчно, чи не так?

Спочатку склали розширений список реферi, за якими уважно спостерiгали впродовж кiлькох мiсяцiв. I от нещодавно назвали прiзвища 12 щасливцiв. Усi цi арбiтри протягом останнiх двох рокiв судили матчi Лiги чемпiонiв, тож мають достатньо високу квалiфiкацiю.

А от на чемпiонатах свiту заробiтки у суддiв iншi. Там не беруть до уваги кiлькостi матчiв -- виплачують зарплату за весь турнiр. Примiром, на останньому мундiалi, який пройшов у ПАР, кожен арбiтр, незалежно вiд кiлькостi поєдинкiв, якi вiн провiв, отримав вiд ФIФА 30 тисяч доларiв. Детальнiше про суддiвство на змаганнях найвищого рiвня "Експресу" розповiв екс-арбiтр ФIФА Мирослав Ступар.

-- Пригадуєте, якими були гонорари на мундiалях та Євро, коли ви ще працювали арбiтром?

-- Так, пам'ятаю. На чемпiонатi свiту 1982 року в Iспанiї премiальних не було взагалi. Нам видавали лише добовi -- Зепп Блаттер особисто вручав кожному по 100 доларiв на день. У готелi -- лише снiданок, а обiдати i вечеряти доводилось уже за цi грошi. Хiба в день матчу арбiтр потрапляв на повне утримання -- нас i возили, i годували. Загалом я тодi пробув на чемпiонатi свiту 41 день i привiз додому дуже пристойну, як на той час, суму. (Усмiхається).

-- Нинiшнi гонорари суддям вважаєте високими?

-- П'ять тисяч євро -- це адекватна оплата на такому рiвнi. Це бiльше, нiж суддi отримують у внутрiшнiх чемпiонатах, i стимулює їх працювати краще, щоб отримати наступнi призначення на подiбнi турнiри.

Щоправда, колись в арбiтрiв на чемпiонатах континенту чи свiту було менше роботи -- вони вiдсудили один матч i все. Далi просто допомагали, виконували iншi функцiї. Нинi ж доводиться судити по три i навiть чотири матчi. Це велике психологiчне навантаження.

Однак тодi ми змушенi були перебувати на турнiрi постiйно. Приїжджали за десять днiв до початку турнiру, а їхали останнiми. Нинi ж вiдсудив -- i можеш рушати додому.

До речi, найбiльше платять нiмцям

Нiмецькi арбiтри за роботу на матчах бундеслiги отримують найбiльшi гонорари у Європi -- 3800 євро за гру. У Росiї платять бiльше 3 тисяч доларiв за матч. У Португалiї -- 1272 євро. А найменшi гонорари отримують австрiйськi арбiтри -- лише 600 євро.

Окремо вiд усiх перебувають англiйськi арбiтри. Їм, на вiдмiну вiд iнших країн Європи, заборонено провадити iншу дiяльнiсть, окрiм суддiвства. Англiйськi реферi мають ставку 33 тисячi фунтiв на рiк, плюс премiї за кожен матч у вищому та першому дивiзiонах i Кубку лiги та Кубку країни. У пiдсумку англiйськi арбiтри заробляють на рiк бiльше вiд 70 тисяч фунтiв (понад 80 тисяч євро).

Автор: Максим КАЧУРІВСЬКИЙ
За матеріалами: Експрес