Матчі між львів’янами та одеситами завжди були принциповими та напруженими. Можливо, справа в тому, що уболівальники двох клубів, так вже склалося історично, терпіти не можуть один одного. От і виходить, що вони вимагають від футболістів виключно перемог. У стосунках «Карпат» та «Чорноморця» було різне – і грандіозні перемоги, і ганебні поразки, і бойові нічиї. Пропонуємо вам згадати п’ять найяскравіших поєдинків між львів’янами та одеситами.
06.03.1992
«Чорноморець» – «Карпати» – 2:2
Голи: Сак, 27, Телесненко, 38 – Мущинка, 22, Толочко, 67.
«ЧОРНОМОРЕЦЬ»: Гришко, Нікіфоров, Шелепницький, Телесненко, Третяк, Парфьонов, Цимбалар, Яблонський, Кошелюк (Гецко, 46), Сак, Гусєв.
Тренер – Віктор Прокопенко.
«КАРПАТИ»: Лайзан, Чикало, Лаба, Бенько, Мокрицький, Мущинка, Бондарчук (Козак, 80), Леськів, Толочко, Деркач, Синицький (Гула, 85).
Тренер – Степан Юрчишин.
Цей матч особливий через те, що саме з нього починає свій відлік незалежний український футбол. Саме «Чорноморець» та «Карпати» зіграли перший матч першого національного чемпіонату. Приємно й те, що гравець «Карпат» Анатолій Мущинка став автором дебютного гола в турнірі. Це трапилося на 22-ій хвилині, коли хавбек закінчив атаку, почату Синицьким, Лабою та Толочком. Правда, вже за кілька хвилин «Чорноморець» відігрався і навіть вирвався вперед. Але командними зусиллями, після багатоходівки, карпатівцям вдалося зрівняти рахунок. Гол в активі одного з нинішніх тренерів Романа Толочка. У підсумку, «Карпати» посіли 6-е місце у своїй групі (перший чемпіонат складався з двох груп по 10 команд), а одесити були третіми. Окрім того, вони виграли перший український Кубок.
25.09.1992
«Карпати» – «Чорноморець» – 4:3
Голи: Леськів, 21, Покладок, 57, 84, Різник, 61 – Гусєв, 13, 36, Лозовський, 15,
«КАРПАТИ»: Чабан (Стронціцький, 46), Бенько, Чижевський, Топчієв, Мокрицький, Ковалюк (Мазур, 78), Покладок, Леськів, Толочко (Різник, 28), Плотко, Стельмах.
Тренер – Мирон Маркевич.
«ЧОРНОМОРЕЦЬ»: Суслов, Нікіфоров, Процюк, Букель, Лебедь, Лозовський (Нікіфоров, 61), Цимбалар, Кулик (Парфьонов, 61), Кошелюк, Сак, Гусєв.
Тренер – Віктор Прокопенко.
Цей матч відбувся у другому чемпіонаті України. «Чорноморець» набрав ходи і по праву вважався однією з кращих команд країни. Ледь не весь склад претендував на місце у збірній України. Суслов, Нікіфоров, Букель, Нікіфоров, Цимбалар, Парфьонов, Сак, Гусєв – хтось більше, хтось менше, але встигли пограти за синьо-жовту команду. До цього переліку варто записати і Івана Гецка, який, правда, у вересні 92-го у Львові не грав – форвард якраз вирушив виступати в Ізраїль. У Львові на той час збірників-претендентів, за винятком Дмитра Топчієва, не було. Лише згодом одну гру провів Чижевський, ще одну Стронціцький, але той матч не увійшов до переліку офіційних.
До речі, Богдан Стронціцький дебютував за «Карпати» саме в цьому матчі. І за свої 45 хвилин не пропустив жодного разу. Відчувши надійний тил, карпатівці кинулися відіграватися – до перерви вони горіли 1:3. Тут команда і проявила свій характер і показала карпатівський дух. Гол Володимира Різника і дубль Андрія Покладка поклали на лопатки сильних одеситів, які до Львова приїхали у статусі фаворита та одного з лідерів чемпіонату.
01.08.1999
«Карпати» – «Чорноморець» – 5:0
Голи: Мізін, 45, 64, Хома, 50, Семочко, 77, Ковалець, 86
Вилучення: Поліщук, 38, Гришко, 80.
«КАРПАТИ»: Стронціцький, Танасюк, Вільчинський, Мізін (Павлюх, 70), Тимчишин, Ковалець, Вовчук (Луцишин, 72), Назаров (Євглевський, 42), Покладок, Семочко, Хома.
Тренер – Лев Броварський.
«ЧОРНОМОРЕЦЬ»: Гришко, Спіцин (Костюк, 73), Булигін, Поліщук, Яцурак, Каряка (Мочуляк, 55), Мокан (Ворона, 70), Гусейнов, Артеменко, Голоколосов, Крисанов.
Тренер – Олександр Голоколосов.
Це була справжня феєрія. Оскільки стадіон «Україна» готувався до єврокубків і перебував на солідній реконструкції, «зелено-білі» перемістилися на СКА. До речі, саме на цій арені вони шокували Україну результативністю. Після того, як «зелено-білі» розтрощили «Чорноморець», на СКА «попали» «Зоря» (3:0) та «Дніпро» (4:0).
Одеська команда просто нічого не могла зробити з карпатівцями. Підопічні Левка Броварського розривали «синьо-чорних» по всіх ділянках поля. До перерви вдалося, правда, забити лише раз, але вже після паузи «зелено-білі» розійшлися і вклали ще чотири голи. До речі, останній гол Сергій Ковалець забив у ворота Тімерлана Гусейнова, оскільки кіпер Гришко за кілька хвилин до цього побачив перед собою червону картку. Тож 5:0 – перемога «Карпат».
21.09.2005 1/16 фіналу
«Карпати» – «Чорноморець» – 1:0
Гол: Батіста, 62.
«КАРПАТИ»: Шуст, Іщенко, Тимчишин, Распопов, Лапко (Петрівський, 90), Веприк (Федорів, 81), Ґодвін, Шмаков, Батіста (Ґолбан, 81), Худоб’як, Сучков.
Тренер – Юрій Дячук-Ставицький.
«ЧОРНОМОРЕЦЬ»: Альтман, Симоненко, Білозор, Кірлик, Гілазєв, Лашанков, Терещенко (Мітерєв, 46), Астровскі, Полтавець, Канделакі, Гришко (Згура, 70).
Тренер – Семен Альтман.
На той час львівські «Карпати» грали в першій лізі, «Чорноморець» – у вищій. Але для більшості вболівальників Кубок України був неймовірно очікуваним турніром. «Зелено-білі» готувалися до серйозного матчу, а от одесити, схоже, вирішили, що перемога дасться їм легко і просто. Але так не трапилося. Карпатівці гризлися за кожен м’яч, боролися і кусалися – у підсумку це дало результат. Сучков подав з кутового, Веприк виграв м’яча і підрізав його під удар Батісті. Бразилець, як сказали потім, пробив бісіклетою – стадіон вибухнув радісним криком. Це був тільки початок. Після «Чорноморця» «Карпати» пройшли донецький «Шахтар», «Ворсклу». Зупинити їх вдалося лише динамівцям у півфіналі турніру.
01.03.2009
«Карпати» – «Чорноморець» – 3:0
Голи: Кузнецов, 17, 68, Кожанов, 78.
Вилучення: Трішовіч, 64.
«КАРПАТИ»: Романенко, Ощипко, Мілошевіч, Тубіч (Пшеничних, 81), Кожанов, Кобін, Кополовець (Зеньов, 64), Ґурулі (Голодюк, 71), Худоб’як, Кузнецов, Ткачук.
Тренер – Олег Кононов.
«ЧОРНОМОРЕЦЬ»: Ширяєв, Шандрук, Бондаренко, Білецький, Луценко, Яценко, Діденко (Політило, 81), Трішовіч, Ребенок, Гришко, Мельо (Васін, 46).
Тренер – Віктор Гришко.
Цим матчем «Карпати» розпочинали сезон у рідних стінах. На гру вони вийшли в оновленій формі – на прохання уболівальників клуб та іспанська фірма Joma розробили футболки з вертикальними зеленими та білими смугами. Вже на початку матчу Сергій Кузнецов точно пробив з лінії штрафного і забив 500-ий гол «Карпат» у вищій лізі. «Чорноморець» не хотів здаватися, але у другому таймі залишився в меншості. Трішовіч нахабно зрубав Ґурулі, який втікав від опонента, за допомогою фінта Зідана. Невдовзі Кузнецов оформив дубль, а згодом Денис Кожанов забив і третій гол. «Щось новеньке» – сказав після матчу Денис. «Новеньким» було те, що відзначитися йому вдалося головою. Наразі це єдиний гол Кожанова у вищій лізі, забитий не ногою.