Рішення найкращого і найвідомішого українського футболіста продовжити кар'єру в політиці викликало бурхливу реакцію в Україні та полярні оцінки: від "зради" та "піар-помилки" до успішного кроку.
"Я хочу реалізувати себе в політиці, поділитися тим досвідом, який набув у Європі, зробити щось для своєї країни. Я вирішив приєднатися до команди Наталії Королевської, тому що "Україна - Вперед!" - це партія майбутнього, це партія молодих лідерів, і це певний вибір між минулим та майбутнім", - цитує Андрія Шевченка прес-служба партії.
Кар'єру у футбольній збірній України Андрій Шевченко завершив після Чемпіонату Європи з футболу, який цього року проходив в Україні та Польщі. Про намір завершити кар'єру і в київському "Динамо" він оголосив після матчу з "Говерлою" 28 липня, а 29 липня оголосив про приєднання до партії Королевської.
Шевченко-політик: за і проти
Голова Комітету виборців України Олександр Черненко в коментарі ВВС Україна сказав, що присутність Андрія Шевченка у списку партії "Україна - вперед" Наталії Королевської "збільшить шанси і якийсь відсоток додасть".
При цьому, за словами голови КВУ, партія Королевської стає "реальним гравцем цієї кампанії".
"Я спостерігав дуже цікаву тенденцію. ... Королевська зараз забирає голоси не в опозиції, як здавалось, а от на сході і на півдні дуже непогано вона забирає у Партії регіонів. В Харкові, у Сумській області присутність Шевченка додасть їй (партії. - ред.) не опозиційного електорату, а такого "нестійкого", молодіжного. В тому числі, можливо, електорату Партії регіонів", - сказав пан Черненко.
Політичний експерт Вадим Карасьов в коментарі ВВС Україна також сказав, що партія Королевської виграє від поповнення у вигляді Андрія Шевченка, при чому, на його думку, знаменитий футболіст допоможе "Україна - вперед!" не лише потрапити до Ради, але й вийти на міжнародний рівень:
"Є маса вболівальників, вони ж і виборці, які не знають багатьох нюансів, як юридичних, так і моральних, в такого роду переходах. Тому, зрозуміло, що це сигнал багатьом, що треба голосувати за партію "Україна - вперед!".
На думку експерта, прихід Шевченка додасть політичній силі Наталії Королевської необхідні 1-2% для проходження в Раду. Більше того, його присутність у списку, завдяки впізнаваності бренду Андрія Шевченка на заході, посилить авторитет партії за кордоном. Пан Карасьов твердить, що для західних оглядачів також стане сигналом, що Андрій Шевченко обрав саме партію Королевської, а не Партію регіонів, "Батьківщину" чи навіть силу іншого спортсмена Віталія Кличка.
Втім, не всі експерти поділяють оптимізм з приводу присутності Андрія Шевченка у списку "Україна - Вперед!". Газета Коммерсантъ Украина цитує політологів Ігоря Жданова та Віктора Небоженка, які називають крок футболіста невиправданим. За словами пана Небоженка це може стати "піар-помилкою", оскільки Андрій Шевченко перебуватиме в тіні іншого спортсмена-політика Віталія Кличка.
Інтернет вирує
Рішення Андрія Шевченка викликало бурхливу реакцію в інтернеті. На неофіційному сайті київського клубу "Динамо" - "Динамо Київ від Шурика" - повідомлення зібрало тисячі різних дописів. Серед них є дуже критичні, де Шевченка називають "зрадником", і більш нейтральні, де автори закликають не відбирати в нього право самому вирішувати, чим займатися у житті.
"Якась вкрай незрозуміла та неочікувана ситуація з дуже хорошим футболістом, якого ще нещодавно називали Царем", пише користувач alyar.
sergeylwow закликає поважати вибір Андрія Шевченка: "Ніхто не змушує вас голосувати за цю партію, вибір Шеви - це його вибір, який можна поважати чи не поважати. ... Найголовніше, що ми повинні пам'ятати - це те, що Шевченко зробив для України як футболіст".
ONLYKIEVINMYHEART запитує: "А що, Шева має дотримуватися тих же політичних поглядів, що і вболівальники Динамо Київ? Треба було до Яценюка йти, тоді б йому дифірамби співали? Чи до Тягнибока? Поясність, в чому різниця між будь-якими політичними силами в Україні?"
Історія попередників
Андрій Шевченко - далеко не перший спортсмен, який вирішив продовжити свою кар'єру в політиці. Раніше у великій політиці пробував свої сили нинішній тренер футбольної збірної України Олег Блохін, який двічі був членом парламенту від СДПУ(о). Втім, одним з найуспішніших політичних проектів, започаткованих спостсменами, стала партія "УДАР" боксера Віталія Кличка.
Практика запрошення до першої п'ятірки виборчих списків різноманітних знаменитостей дуже популярна в Україні: у списках з'являються і спортивні, і естрадні зірки, а також впізнавані журналісти.
Так, від "Об'єднаної опозиції" на нинішніх виборах в мажоритарному окрузі буде балотуватися журналіст Костянтин Усов, відомий фільмом-розслідуванням про умови утриманню людей у Лук'янівському СІЗО в Києві. Також серед кандидатів-"мажоритарщиків" є журналістка Тетяна Чорновіл, а в партійному списку - генеральний продюсер ТВі Микола Княжицький.
Раніше за списками "Нашої України" до Верховної Ради проходили співаки Руслана Лижичко та Святослав Вакарчук (обоє згодом відмовилися від мандатів), а у 2006 році другим номером у списку "Блоку Литвина" йшла співачка Софія Ротару.
Виборча кампанія стартувала в Україні 30 липня, і з'їзди партій, на яких вони оприлюднюють свої списки, лише розпочалися, тому навряд чи Андрій Шевченко стане останньою зіркою, яка пробиватиметься до парламенту 28 жовтня.