П'ятого вересня ситуація з позбавленням української легкоатлетки Марії Помазан золотої паралімпійської медалі у метанні диску отримала своє продовження.
Спортсменка повинна була передати нагороду представникам Міжнародного паралімпійського комітету, для чого ті прибули в Паралімпійське село. Однак підтримати подругу зібралися всі члени збірної, хто не був зайнятий у цей момент на змаганнях. Марія вийшла на майданчик перед будівлею, в якому розмістилися атлети, з двома золотими медалями на грудях і запропонувала функціонерам самим зняти одну з них.
«Я цю медаль не одягала, і знімати її я не буду», – сказала, плачучи, чемпіонка.
Посланниці явно не очікували такого повороту подій. Зняти медалі вони не зважилися і поспішили ретируватися. Чи надовго?
Для тих, хто не був знайомий з деталями інциденту (про сам факт несправедливості щодо товариша знали, звичайно, всі і співпереживали), тренер спортсменки Тамара Едішерашвілі дала роз'яснення. За її словами, під час виступу Маша першою помітила, що система працює невірно (виявилося, що в систему Омега організаторами була закладена неправильна формула підрахунку коефіцієнтів). Вона підійшла до технічних комісарів тоді, коли після третьої спроби почали виводити спортсменів. Справа в тому, що в нашій команді постраждала ще одна спортсменка, Алла Мальчик, яка при нормальній роботі системи проходила у фінал змагань, а так вийшло, що вона просто не пройшла кваліфікацію. По-англійськи Марія говорить погано, проте почала пояснювати, що пойнтова система не відповідає тому, що висвічується на табло. Комісар відповів, що все нормально і попросив Аллу Мальчик і ще одну атлетку покинути поле змагань. Помазан підійшла швидко до тренерів і повідомила їм, що щось не так. Тоді розбиратися і доводити, що система працює неправильно, пішов головний тренер Олександр Багач, після того, як вивели нашу спортсменку. Однак теж марно. Помилку «виявили» через кілька годин після церемонії нагородження.
«Ми до останньої спроби були впевнені, що ми перші. Тобто ці 18 см, які Маша програла китаянці, не були б їй віддані, ми б їх не віддали. Ми просто себе зберігали на ядро, тому що ядро - важкий вид, технічно важкий, і їй потрібно було б трошки більше, ніж день відновлюватися», – говорить Едішерашвілі. «Ми сподівалися, що справедливість таки має восторжествувати, вони все ж повинні розуміти, що вона була сильною і залишається сильною. Ми думали, що вони все таки зроблять правильний вибір і залишиться за нею золота медаль», – додає вона.
Раніше, в понеділок Марія Помазан не з'явилася на призначену церемонію нагородження, де їй повинні були вручити срібну медаль Паралімпіади замість золотої.
Також 5 вересня президент Паралімпійського комітету України Валерій Сушкевич, який боровся за медаль всі ці дні, вирішив звернутися за справедливістю в останню інстанцію, написав відкритого листа президенту Міжнародного паралімпійського комітету серу Філіпу Кравену. Сушкевич наголошує, що від вирішення даної проблеми залежить відповідь на питання, чи здатне керівництво МПК забезпечити справедливість під час проведення Паралімпійських Ігор, не допустити порушення регламенту і статусу, і просить вирішити ситуацію справедливо.
Незважаючи ні на що, керівництво Паралімпійського комітету України та збірної продовжує боротися за нагороду Маші.