Згадуємо головні успіхи і розчарування українських спортсменів в минулому році.
Прогрес
1) Згадайте, скільки песимістичних прогнозів було озвучено відразу після оголошення приймаючих країн Євро-2012 в квітні 2007 року! Мовляв, інфраструктури в Україні немає, дороги огидні, проблема зі стадіонами, аеропортами, готелями, залізницями та багатьом іншим ... Нібито на тлі цілком європейської і цілком благополучної Польщі Україна буде виглядати бідною Попелюшкою.
Але все вийшло зовсім не так, як припускали песимісти. Стадіони та аеропорти були побудовані в термін, а приїхавших уболівальників в Україні чекав самий привітний і теплий прийом. Голландці в Харкові, шведи в Києві, німці у Львові та іспанці в Донецьку, так само як і абсолютна більшість інших відвідали нашу країну уболівальників, залишилися дуже задоволені українською гостинністю.
Варто відзначити, що, на щастя, Євро-2012 пройшло без серйозних ексцесів. Уболівальники часто відрізняються буйною вдачею, але в Україні всі вели себе смирно, на відміну від тієї ж Польщі, де хуліганили російські вболівальники.
Україна повною мірою довела свою готовність проводити турніри найвищого рівня. А українці та гості нашої країни отримали справжнє футбольне свято, яким змогли насолодитися повною мірою.
2) Останнім часом українські боксери радують нас набагато частіше, ніж засмучують. Але в цьому році українці перевершили самих себе.
Брати Клички, як зазвичай, тримають марку. Віталій Кличко провів два успішні захисти титулу чемпіона WBC, в лютому перемігши Дерека Чісору, а у вересні взявши гору над Мануелем Чарр. Володимир Кличко провів три бої. У березні Володимир відправив у нокаут Жан-Марка Мормека, в липні - Тоні Томпсона, а в листопаді міцно побив поляка Маріуша Ваха. Таким чином, український спортсмен захистив титули за версіями IBF, IBO, WBO, WBA і журналу The Ring. Брати Клички зуміли захистити всі свої досягнення, в черговий раз довівши, що суперників у суперважкій вазі для них немає.
Особливим подарунком для українських любителів спорту став виступ наших боксерів на Олімпіаді в Лондоні. Дві золотих, одну срібну та дві бронзові медалі вибороли наші спортсмени! Василь Ломаченко не знав рівних у ваговій категорії до 60 кг, Олександр Усик здолав всіх у категорії до 91 кг. Денис Берінчик (до 64 кг) лише у фіналі поступився кубинцеві Роньелю Іглесіасу. Тарас Шелестюк узяв «бронзу» у ваговій категорії до 69 кг, а Олександр Гвоздик став третім в категорії до 81 кг. Після успішного чемпіонату світу 2011 року, наші боксери підтвердили свій клас на найвищому рівні.
Так що для українського боксу 2012 можна вважати дуже вдалим. Чекаємо нових звершень!
3) Футбольний рік футболу вийшов доволі неоднозначним, але мінімум одне досягнення у нас ніхто не відбере. Верше в історії чотири українські клуби вийшли у весняну частину єврокубків!
Причому вийшли абсолютно по грі. Донецький «Шахтар» у важкій групі Ліги чемпіонів зумів випередити лондонський «Челсі», поступившись першим місцем лише «Ювентусу». «Дніпро» заслужено став першим в компанії таких відомих клубів, як «Наполі» і ПСВ. «Металіст» також зайняв перше місце в групі, обійшовши леверкузенський «Байєр». Київське «Динамо», хоч і виступило в своїй групі Ліги чемпіонів не дуже вдало, все ж змогла посісти третє місце і вийти в Лігу Європи.
Рівень українських топ-клубів росте, а з ним і рівень футболу в країні. Побажаємо нашим командам нових перемог навесні.
4) Чудових успіхів добилися в цьому році і наші веслувальники. На Олімпіаді-2012 в Лондоні Юрій Чебан став чемпіоном на каное-одиночці, а Інна Осипенко-Радомська на байдарці завоювала два «срібла» на дистанціях 200 і 500 метрів.
В академічному веслуванні рівних не знала четвірка у складі Катерини Тарасенко, Наталії Довгодько, Анастасії Коженкової та Яни Дементьєвої. Спортсменки завоювали перше в історії України «золото» у цій дисципліні.
5) А в самому кінці року приємний сюрприз любителям шахів зробила 27-річна харків'янка Ганна Ушеніна. На чемпіонаті світу серед жінок українська шахістка зайняла перше місце, у фіналі здолавши Антоанетту Стефанову з Болгарії.
У чотирьох класичних партіях рахунок був рівним - 2:2. А ось у двох швидких партіях сильнішою виявилася українка - 1,5:0,5.
Ганна Ушеніна стала першою українкою, яка завоювала почесний титул. Тепер спортсменці належить захист свого досягнення проти переможниці серії Гран-прі китаянки Хоу Іфань.
Розчарування
1) Євро-2012 залишився в пам'яті уболівальників яскравим святом єднання один з одним, з європейськими фанатами, святом споглядання кращих команд континенту на українських полях і ... двома голами Андрія Шевченка у ворота збірної Швеції. На жаль, на більше українська збірна виявилася нездатна.
На чемпіонаті Європи національна команда України продемонструвала, м'яко кажучи, невидатну гру. Поразка від Франції виглядала цілком закономірною, а в поєдинку з вельми бляклою англійською збірною дружина Олега Блохіна, якій необхідна була перемога, спромоглася лише на один гол Марко Девіча, скандально незарахований суддею, пропустивши при цьому в свої ворота в третьому матчі поспіль.
Але Євро-2012 закінчилося, а проблеми залишилися. Те, що продемонструвала українська збірна осінню у матчах відбіркового циклу ЧС-2014, крім жалю не викликає нічого. Після втраченої на останніх хвилинах перемоги на Уемблі в поєдинку з все тими ж англійцями, послідували нульова нічия в Кишиневі і домашню поразку від Чорногорії. Тепер шанси потрапити на ЧС-2014 в України мізерно малі. І все виступ збірної у 2012-му році зводиться до одного гіркого слову: «розчарування».
2) Результат поєдинку Євгена Хитрова проти англійця Ентоні Огого в 1/8 фіналу в категорії до 75 кг став настільки скандальним і шокуюче несправедливим, що розчарував і обурив не тільки українських уболівальників, а й усіх тих, хто, зіткнувшись обличчям до обличчя з суддівським свавіллям на Олімпійських Іграх, відчув себе ображеним.
Навряд чи варто переказувати перипетії бою українця з англійцем (нагадаємо, господарем Олімпіади). У другому раунді, наприклад, Хитров двічі відправив суперника в нокдаун, і, незважаючи на це, судді віддали українцеві мінімальну перевагу. Ну а після гонгу, подвівшого риску під останнім раундом поєдинку, почалося все найганебніше - незважаючи на домінування Хитрова судді присуджують перемогу Огого, як більш активному. І це незважаючи на вже згадані два нокдауну, в яких побував англієць!
Українська команда подала протест, але результат поєдинку залишився початковим. Ганьба!
3) Сумно це констатувати, але ФФУ в цьому році знову опинилася в центрі скандалів. Григорія Суркіса, який сенсаційно привів в країну Євро-2012, намагалися «скинути» з посади президента Федерації футболу ще до чемпіонату Європи, не гребуючи при цьому будь-якими доступними методами. Але ось, після проведення Євро-2012 Суркіс, на радість своїх опонентів, залишив крісло президента ФФУ і що ж?
Нова влада ФФУ з самого початку своєї діяльності викликає у преси та вболівальників дуже багато питань. Спочатку Анатолій Коньков виявляється єдиним кандидатом на пост президента ФФУ. Після ганебної нічиї української збірної в Кишиневі, як стверджували численні ЗМІ, новоспечений президент ФФУ так набрався по дорозі в Київ, що не міг самостійно покинути літак.
Епопея з призначенням нового тренера для збірної України так і зовсім перетворилася на жалюгідну мильну оперу. Безглузде пропозицію очолити збірну Андрію Шевченку в розпал переговорів з Гаррі Реднаппом, похований в підсумку весь переговорний процес з англійцем, створення напівміфічного розширеного списку з 30 кандидатів, раптове звільнення Павла Яковенка з посади наставника молодіжної збірної України - ось лише короткий перелік «перлів» від ФФУ .
Ну а вінцем фарсу під назвою «пошук тренера для збірної України» стало обрання цим самим тренером людини, відповідального за пошук кандидатур - Михайла Фоменка, який, як влучно підмітила друкарська браттія, підшукуючи тренера для збірної, в підсумку знайшов сам себе.
4) Олімпійські скандали з українською збірною почалися набагато раніше самої Олімпіади. Спочатку ми жахнулися, коли побачили, в яких умовах наша збірна готується до лондонських ОІ, потім спортивну громадськість потрясли чутки про покупку місця в жіночій збірній з боротьби для спортсменки Тетяни Лазаревої (в ЗМІ прослизала сума в 60 тисяч доларів).
Додайте сюди також резонансну інформацію про корупційний скандал в українському НОКу, і про те, що колишній генсекретар НОК України Володимир Геращенко при переговорах про перепродаж квитків на олімпіаду знаходився в нетверезому вигляді.
Вже після ОІ-2012 Україна оглушила новина про те, що МОК вирішив відібрати у українського легкоатлета Юрія Білонога золоту медаль Олімпійських ігор 2004 року.
Загалом, такої кількості олімпійських скандалів Україна не знала, мабуть, ніколи!
5) Так вже склалося, що у футзалі на високосні роки припадають відразу 2 великих турніру - на початку року чемпіонат Європи, а в його кінці - чемпіонат світу. Не секрет, що на вдалий виступ команди, крім майстерності, може вплинути і такий чинник, як жереб. Що на чемпіонаті Європи в Хорватії, що на чемпіонаті світу в Таїланді фортуна прихильна була до нас не тільки обличчям, але і всім своїм тілом - сітка для збірної України сформувалася така, що більш простий шлях для того, щоб стати учасником півфінальних матчів, а там дивишся - і поборотися за медалі, було складно придумати. Але українці примудрилися упустити свій шанс увійти в квартет кращих команд чемпіонатів світу та Європи. У Хорватії збірна України програла господарям, набагато поступається нам в рейтингу, в серії пенальті, а в Таїланді - виявилася неспроможною з Колумбією, командою, яка вперше пробилася на чемпіонат світу.
Звичайно, головний тренер збірної Геннадій Лисенчук в останні роки став відрізнятися більшим умінням видавати свої поразки за досягнення, але вся футзальна Україна була близька до жалоби після цих невдач - якби на нашому шляху були Іспанія з Бразилією, але Хорватія з Колумбією ...
Коли тепер збірної України при жеребкуванні фінальної стадії чемпіонатів світу та Європи випаде такий дикий фарт?