Початок у Львові міжнародного медіа-туру від УЄФА 8 містами Євро-2012, присвяченого святкуванню «Року до старту Євро», має щось символічне. Адже саме тут у 1894 році відбувся перший футбольний матч в історії України та Польщі. Тоді гра між Львовом та Краковом завершилась рахунком 1:0, перемогою львів’ян. На честь турніру понад 100-літньої давності у 2011 році мерії двох міст планують знову провести символічний матч між командами Львова та Кракова.
50 представників ЗМІ з 14 країн світу місто Лева зустріло прикрашеними у євростилі сітілайтами з офіційним логотипом турніру, прапорами, банерами, розвішеними по всьому місту, а також на будівлі старовинної мерії, яку «вартують» кам’яні леви.
У місті саме завершувався міжнародний джазовий фестиваль «Alfa jazz fest» за участі світових зірок. Тут акцентують, що саме цей фестиваль стане центральною подією розваг під час Євро.
Львів за останні кілька років взяв високу туристично-розважальну планку – тут проводять близько 100 культурних заходів на рік. На Львів припадає також 95% пам’яток країни, занесених до списку культурної спадщини ЮНЕСКО. Місто є також серцем українських традицій. Тож завдяки Євро міська влада сподівається за кілька років суттєво збільшити число туристів.
Ще одна перевага приймаючого міста: зручне розташування щодо європейських міст - найдовша відстань з Європи тут займе 2 години літаком.
Львів відомий ще й своїми кав’ярнями та ресторанами. Серед туристів дуже популярна мережа кав’ярень «Фест», яка об’єднує близько 10 закладів, що розповідають про легенди, традиції, відкриття та визначних людей. Загалом же у Львові працює 1500 кафе. Місто за густиною закладів харчування прирівнюється до європейських туристичних міст.
Звітуючи про підготовку міста до Євро-2012 за рік до старту чемпіонату, мер міста Андрій Садовий назвав завданням номер один на 2011-й – здати красень-стадіон та новий сучасний термінал. А також посилити якість послуг та підготовку людського ресурсу до чемпіонату.
Стадіон: 64% готовності
Головні зусилля на арені сьогодні зосереджені на даху. Як розповів журналістам директор з експлуатації Віталій Сулима, до кінця літа усі роботи з підготовки покриття будуть завершені – і монтаж конструкції, і активні ділянки роботи – оздоблювальні роботи в адміністративному 5-поверховому корпусі, а також газонні роботи. Наразі на полі прокладені траншеї, будівельники готуються до прокладання труб для дренажу та поливу.
Те, що арена будується з нуля на неосвоєній території у мерії вважають великою перевагою. «Особливістю стадіону є те, що це спортивний об’єкт нового покоління. Довкола арени після 2012 року буде побудовано багато інших споруд, зокрема, тренувальні поля, зимовий палац спорту. Це буде великий комплекс спортивних споруд, де будуть займатися і дорослі, і діти», - зауважив Сулима.
Міська влада безупинно наголошує, що новий район міста розбудують з прицілом на зимову Олімпіаду-2022. На право її проведення Львів сподівається вже в 2015 році подати заявку до Міжнародного олімпійського комітету.
Водночас, незважаючи на те, що раніше у планах міста було продати бізнес-партнерам назву стадіону, щоб він почав заробляти на себе, до Євро він може залишитись «Львів Ареною». Як зауважив мер Львова: «Не виключено, що питання продажу назви буде підняте після Євро. Наразі робоча назва «Львів Арена» може залишитись на час турніру. Були звернення транснаціональних компаній, які висловлювали готовність купити назву. Але ми поки про це дебатуємо. Не виключено, що робоча назва залишиться».
Арена розташована за 10 км від центру міста, неподалік об’їзної дороги, тож до неї можна дістатись за 20-30 хвилин від фан-зони чи аеропорту. Після реконструкції тут тренуватиметься місцева команда «Карпати». Стадіон «Україна», де зараз грає команда, стане центром розвитку легкоатлетичних видів спорту.
Новий термінал: 60% готовність
Оновлення аеропорту відбувається прискореними темпами. Майже за рік будівництва тут виконано близько 60% робіт на новому терміналі. Готовий і повністю засклений корпус сьогодні начиняють інженерними системами, проводяться оздоблювальні роботи всередині.
Як розповіли журналістам в дирекції з будівництва об’єктів Євро-2012 у Львові, зараз активно монтується система багажного відділення. На 70% виконані роботи зі встановлення вентиляційного обладнання. У всіх зонах проводяться внутрішні роботи.
Наприкінці липня в аеропорт завезуть аеромости: 4 рукави для літаків типу С і два для літаків типу Д. У серпні цього року почнуть монтувати галереї.
Не менш важлива ділянка – злітно-посадкова смуга. Оновлення ЗПС фактично прорубає вікно для Львова в Америку. Адже після реконструкції смуги Львів вперше зможе приймати трансатлантичні літаки – і з Америки, і з Китаю.
Кошторис нового терміналу МА «Львів» складає 110 млн євро. Аеровокзал вже має програму розвитку на наступні 15-20 років. Після здачі в експлуатацію він зможе приймати близько 2 тисяч пасажирів на годину, включаючи міжнародні і внутрішні рейси.
Про дороги і транспорт
Протягом трьох останніх років десятки міських шляхів вже відремонтували. Та найбільше дорожніх проектів заплановано на 2011-й. Цього року на ремонт лише міських доріг виділено 100 млн євро. Окрім центральних вулиць, де перестилають австрійську бруківку, акцент на сполученні між головними об’єктами турніру – стадіоном, аеропортом, фан-зоною та готелями.
Не менш важливими є також дорожні проекти обласного значення. Зокрема, ділянка Львів-Краковець, на якій сьогодні ведуться капітальні ремонтні роботи. Реконструкція шляху передбачає шар вирівнювання і ще один шар покриття, а також будівництво нових з’їздів. Складніша ділянка Львів-Шегині, де буде проведено лише ямковий ремонт.
А от ділянку Львів-Трускавець обіцяють здати вже цієї осені. На ці капітальні роботи вже спрямовано 70 млн гривень, які має вистачити на сполучення Львів – Стрий – Дрогобич, Борислав – Східниця, а також дорогу, що з’єднає курортне місто з тренувальною базою в Дрогобичі. Важливість трускавецького проекту очевидна: більшість вболівальників приймаючого міста Львів планують розмістити саме на території бальнеологічного курорту. Для цього область планує закупити нові автобуси європейського зразка, обладнані пасками безпеки.
За словами львівського мера, у червні місто закупить ще одну порцію євроЛАЗів. Наступний транш буде здійснено в середині червня – на закупівлю 92 автобусів і 60 тролейбусів, підкреслив Андрій Садовий.
Він також додав, що кожен хто буде мати квиток, отримає можливість користуватися громадським транспортом. «Проїзд буде включено у вартість квитка на матчі Євро. Усі, хто приїдете без квитка, отримають інші можливості. Сьогодні працюємо над форматом єдиного квитка», - пояснив мер.
Територія вболівання Фан-зона у Львові, площею 20 тис кв м, вмістить 30-35 тисяч гостей міста. До Євро тут планують запустити відлік часу до турніру. Наразі цю територію місто використовує для проведення традиційних масових гулянь піж час Різдва та Великодніх свят.
Планується, що фан-зона працюватиме з 12:00 до 00:00. У дні матчів трохи довше.
Як щодо готелів?
Для розміщення основної маси вболівальників Львову підставив плече курортний Трускавець. У Львові в основному буде розміщена сім’я УЄФА. Щоправда, місто також готує 3-зіркові готелі, ремонтує гуртожитки. Загальна кількість місць для проживання єврофанів по області - 18 тисяч місць.
Хто – в волонтери?
Найменше місто переживає за підготовку волонтерів. Враховуючи те, що місто потребує лише 900 помічників турніру, плюс 500 помічників УЄФА, а в місті навчається близько 158 тисяч студентів, багато хто хоче бути волонтером. Зважаючи на високий конкурс, тут обіцяють, що волонтери будуть найкращими.