15 питань щодо майбутнього нашого чемпіонату

20 березня 08:04
Переглядів: 103
Премєр ліга

Український чемпіонат давно хитає зі сторони в сторону, але останні події в Україні теж накладують свій відбиток. Що чекає український чемпіонат у недалекому майбутньому? Ще наприкінці першого кола ми всі раділи змінам в українському клубному футболі й чекали неймовірної розв’язки навесні: за чемпіонство борються аж 4 команди (вперше за довгі роки порушено гегемонію Шахтаря та Динамо), до весняної частини єврокубків пробилися теж аж 4 команди. Але, доки команди готувалися до футбольної весни, в країні відбулися події, що змінили наш чемпіонат ще крутіше.

«Боюся, чемпіонат країни накривається мідним тазом й іншими банним приладдям – адже зараз проблеми, страшні проблеми виникли не в одного клубу, про події у Федерації футболу ви чули нітрохи не менше мене» – пише головний редактор журналу «Футбол» Артем Франков. Хоча чемпіонат України минулих вихідних відновився, питань щодо майбутнього українського футболу безліч. Є питання, є думки, є деяка інформація, але відповіді на них може дати лише час.

1. Чи залишаться легіонери Динамо, Шахтаря та Дніпра в Україні?

Україну вже залишили шестеро легіонерів Чорноморця (Бергер, Фонтанелло, Рієра, Бакай, Джедже і Сантана), Густав Свенсон із Таврії, не хочуть повертатися до України дует із Металіста – Дієго Соуза та Алехандро Гомес, звільнився щойно підписаний спортивний директор харків’ян Франк Арнесен. Інші легіонери українських клубів (не враховуючи тих, хто вже виступає в Україні понад 5 років) відверто кажуть, що сидять на спакованих чемоданах і в разі загострення ситуації в країні, готові покинути її межі. Звичайно, гравці переживають за свою безпеку та безпеку своїх родин. Відомий футбольний агент Андрій Головаш в інтерв'ю заявив , що розвиток цієї ситуації багато в чому залежить від рішення ФІФА. «У кожному контракті гравця з клубом є пункт про розрив угоди через форс-мажорних обставин, – говорить агент. – Перелік таких обставин приблизно однаковий і ускладнення політичної ситуації в країні входить в цей список. Але зараз футболісти, їх агенти і самі клуби чекають, як у ФІФА класифікують українські реалії". Це рішення стане ключовим. Як тільки у ФІФА вирішать, що футболістам в Україні щось загрожує, всі сторони приступлять до дій. За словами Головаша, навряд чи варто очікувати масовий відтік легіонерів з України. Все-таки трансферне вікно в Європі закрито, а умови у легіонерів в Україні хороші, тому багато хто не будуть поспішати, а дочекаються нормалізації ситуації в країні.

2. Чи може ситуація в країні спричинити відтік українських футболістів з українського чемпіонату?

На перший погляд відповідь очевидна – ні. Наші футболісти затребувані лише в українському чемпіонаті, де діє ліміт на легіонерів (до речі, ще одне питання: чи буде актуальним ліміт у недалекому майбутньому?). Однак, згадавши інтерес іноземних клубів до наших зіркових вінгерів – Коноплянки та Ярмоленко, а також інтерес узбецьких клубів до українських футболістів (в Бенедкорі вже грають Піщур і Симоненко), то відповідь здається не такою вже й очевидною. Можливий від’їзд Коноплянки та Ярмоленко навряд можна пов’язати з подіями в Україні, а от що до інших…? Зараз цілком можливий інтерес з боку клубів, що виступають у чемпіонатах слабкіших за український, які можуть скористатися ситуацією. І немає жодної гарантії, що футболісти оберуть, хоча і рідну, але не стабільну (і політично, і економічно, оскільки всі знають труднощі фінансування в українському чемпіонаті) Україну.

3. Як скоро висококласні іноземні футболісти погодяться їхати в Україну?

Чи вдасться втримати існуючих легіонерів стане відомо вже найближчим часом, а от те, що нових висококласних іноземців українські вболівальники побачать ще нескоро можна казати напевно вже зараз. Схоже, трансферні рекорди нашого чемпіонату в минулому році ще довго залишатимуться не побитими. Проблема в тому, що у свідомості і європейців, і латиноамериканців Україна надовго залишиться небезпечною країно , навіть якщо російські війська відступлять. Запрошувати нових класних гравців стане набагато складніше. Доведеться ще більше переплачувати. Враховуючи очікувані фінансові проблеми олігархів, з цим можуть виникнути серйозні труднощі. З іншого боку, така ситуація може мати позитивний ефект. Тренерам команд середньої руки доведеться більше довіряти нашій молоді, а у великих клубах збірники отримають більше ігрового часу.

4. Чи знайде Металіст нового власника або ж повернеться Курченко?

Команда, яка довго йшла до виходу в Лігу Чемпіонів за пів року зазнає таких змін, що впору думати про збереження клубу, як такого. Клуб залишив віце-президент, спортивний директор, а власник клубу вже довгий час перебуває закордоном. Курченко наче давав якісь коментарі, де зазначав, що буде продовжувати фінансування клубу, але, враховуючи всі обставини в це складно повірити. Тут буде доречним також питання: якщо Курченко не надасть стабільного фінансування, як швидко його позбавлять прав володіння клубом, та як швидко вдасться оформити відповідні документи новому власнику (адже свіжий у пам’яті приклад київського Арсеналу)? Залишається сподіватися, що Металіст в будь-якому разі знайде людину, яка підтримає клуб, адже Металіст вже є брендом (якщо не європейського футболу, то українського точно).

5. Як складатимуться справи з фінансуванням інших клубів?

Фірташ залишається під слідством, а інтернет шириться чутками про припинення фінансування всіх клубів, що підтримував олігарх. Крім того, один з журналістів припустив, що, оскільки більшість клубів країни є приватними, то власники клубів у складній політичній та економічній ситуації будуть розглядати клуби, як непрофільний актив, а футбол – як товар. Тобто, ймовірно, що мова йтиме про спасіння бізнесу. Ще один аспект в цьому питанні: більшість наших клубів напряму, або опосередковано фінансуються нардепами і вбачається, що події в Україні не додадуть їм прагнення вкладати гроші у футбол.

6. Чи дограють цей чемпіонат кримські клуби і де почнуть наступний сезон?

Це питання є мабуть, наразі, найбільш обговорюваним. ФФУ закликає клуби діяти в рамках правового поля і дотримуватися регламентів УЄФА та ФІФА та запевняє, що не дозволить Севастополю та Таврії грати у російському чемпіонаті. Адміністрація кримських клубів говорить про прислухання до вболівальників, для яких вони грають, а ті в свою чергу прагнуть бачити своїх улюбленців у РПЛ. Ні ФІФА, ні УЄФА такого рокірування не схвалять, але чи зупинить це наші клуби та керівництво РПЛ? І невідомо які важелі впливу на міжнародні футбольні спільноти матимуть фігуранти цієї справи. В той же час керівництво Таврії та Севастополя заявили про бажання дограти цей чемпіонат до кінця. Але ситуація в країні настільки гостра (і вона продовжує загострюватися), що ці заяви можуть втратити актуальність у найближчі дні.

7. Скільки команд недорахується УПЛ наприкінці сезону?

Фінансові проблеми торкнулися деякі клуби ще до останніх подій в нашій країні. Перше коло ми завершували без київського Арсеналу, де власники так і не вирішили питання з документами та правами власності. Зараз же фінансових проблем зазнає більшість вітчизняних клубів. Чемпіонат ризикує недорахуватися декілька команд наприкінці весняної частини сезону через фінансові труднощі, а також під питанням кримські клуби.

8. Чи зміниться формат УПЛ наступного сезону?

Втрата команд вищої ліги чемпіонату України може позначитися і на форматі турніру. Заміна всіх команд, що можуть покинути УПЛ за неспортивною причиною, клубами з першої ліги може негативно позначитися на рівні нашого чемпіонату і, як наслідок, на якості гри наших провідних команд. Тобто, влітку перед керівництвом УПЛ може постати питання з переформатування змагань. До того ж, у розмовах про розвиток талановитої молоді, представник ФФУ казав, що обговорюється питання розширення першої та другої ліг з метою залучення молодих футболістів, які майже не мають шансів пробитися в перші команди своїх клубів за різноманітних причин. Звичайно, розширення першої та другої ліг можуть тепер відкласти в останній ящик, однак є ймовірність, що футбольні чиновники вирішать реформувати весь український футбол одним махом.

9. Хто буде боротися за чемпіонство та місця в єврокубках цього сезону?

В чемпіонській гонці напевно візьмуть участь тепер лише три команди (Шахтар, Дніпро та Динамо), однак, якщо Металіст налагодить найближчим часом фінансові питання, то можна очікувати, що під керівництвом нового молодого тренера харків’яни зможуть зачепитися за лігочемпіонівське місце. Розподілення інших єврокубкових місць здебільшого залежать від того, як позначиться втрата провідних гравців на одеському Чорноморці. Всі інші претенденти (Ворскла, Зоря, Металург Д і Волинь) залишаються у боротьбі й запевняють, що економічних труднощів не мають.

10. Де опиниться Мирон Маркевич?

В пресі були чутки, що через стан здоров’я та сумісництво тренерської та президентської посад Віталій Кварцяний може скористатися старою дружбою та статусом Маркевича. Проте, нещодавно Маркевич заявив, що не мав контакту з вітчизняними клубами і взяв паузу до літа, а переговори наразі веде виключно з іноземними клубами та доки конкретики нема. Тож, де опиниться один з провідних вітчизняних тренерів: закордоном чи прийме інший український клуб або повернеться у Металіст, наразі невідомо, але дуже цікаво.

11. Чи буде безпечно на українських стадіонах?

Дмитро Булатов заявив, що безпеку на стадіонах будуть забезпечувати ультрас. Ультрас вже висловили готовність до таких повноважень, але вони відкидають співпрацю на матчах з правоохоронними органами. «Ніколи ультрас не будуть співпрацювати з міліцією. А фаєри ми як палили, так і будемо палити на топ-матчах ЧУ. Але обійдемось без піротехніки на єврокубкових матчах» – сказав один з ультрасів київського Динамо. Перший весняний тур чемпіонату пройшов без інцидентів, навіть навпаки – об’єднав вболівальників різних регіонів. Але це не виключає ймовірності появи провокацій та конфліктів у майбутньому, особливо між фанами кримських команд та фанами клубів іншої частини країни.

12. Чи дограють клуби цей сезон?

Ситуація в країні настільки складна та непередбачувана, що не можна відкидати ймовірності того, що цей чемпіонат не буде закінчено. Це може статися через воєнні дії в країні або через зняття зі змагань великої кількості клубів. Але те, що чемпіонат відновився дає шанс сподіватися на нормальний фініш чемпіонату.

13. Чим закінчиться аудит в УПЛ та ФФУ?

Тут важко щось коментувати, оскільки в цій справі більше бруду та склоків, ніж ясного та раціонального. Напевно всі небайдужі до українського футболу знають цю ситуацію, де в сперечаннях та взаємних обвинуваченнях зіштовхнулися нинішній президент ФФУ Анатолій Коньков та амбіціозний дует Віталія Данілова (президент УПЛ) та Анатолія Попова (перший віце-президент ФФУ). Передбачити результат цієї перевірки дуже складно. З одного боку, вітчизняному футболу потрібні нові професійні люди, які будуть знати проблеми футболу як на дворовому, так і на найвищому рівнях. З іншого – ніхто так просто не поступиться своїми кріслами. Чи залишиться хтось з нинішніх президентів на своїй посаді, чи будуть обрані нові керівники – дізнаємось незабаром. Але, слід зауважити, що від особистості керівників ФФУ та УПЛ залежить не лише доля українського чемпіонату, але і розвиток та доля всього українського футболу.

14. Чи будуть наші клуби зазіхати на єврокубки наступного сезону?

Серед вболівальників та експертів останнім часом ходили розмови, що будь-хто з наших грандів (Шахтар, Динамо, Металіст і Дніпро) може виграти єврокубок. І якщо про киян, харків’ян та дніпропетровців кажуть в контексті Ліги Європи, то в Шахтарі після перемоги у ЛЄ думають лише про ЛЧ. Коли багато говориш, то в це починаєш вірити, тим паче, що для того були (і доки залишаються) певні підстави. Як відіб’ється ситуація в країні та цей футбольний сезон на виступах наших команд у єврокубках залишається лише гадати. Але є відчуття, що сильнішими наші клуби наступного сезону не стануть.

15. Чи можна сподіватися на позитивний кінцевий результат для українського футболу?

Тут все залежить від того, що вважати кінцевим результатом та коли підбивати підсумки. Якщо мова йде про якість та видовищність гри наших клубів у чемпіонаті та на євроарені наступного сезону, то на це навряд варто сподіватися. Якщо ж казати про можливу українізацію чемпіонату та довгострокові перспективи клубів та збірної, то тут є великі надії. Ситуація в країні та у вітчизняному футболі змінюється настільки швидко, що на момент виходу матеріалу деякі питання можуть втратити актуальність.

За матеріалами: football24.ua
Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах:
Дізнавайтесь про новини спорту в Галичині першими | Закрити