Африканці "Карпат": де вони зараз

11 лютого 07:19
Переглядів: 482
Годвін

В чемпіонатах України "зелено-білу" футболку "Карпат" одягало чимало легіонерів (деякі з них навіть не зіграли жодного матчу). На даний момент в команді немає жодного представника чорного континенту, а з першого сезону Чемпіонатів України всього їх було вісім.

Мохамед Алькалі Соума (42 роки, кар'єра в "Карпатах" 1997-1999) 

До стану "зелено-білих” Соума перейшов у віці 22-х років, перебравшись з ольштанського "Стомиля” (Польща). До Львова він прибув перед стартом "бронзового" сезону. У тріумфальному чемпіонаті гравець зіграв 17 матчів і навіть зумів одного разу відзначитися. Це сталося на "Україні" під час домашнього поєдинку з криворізьким "Кривбасом". Львівська публіка з перших матчів охрестила гвінейця прізвиськом "Семен", і коли Соума був поза складом команди, часто скандувала: "Семена на поле"! 

У Соуми був "фірмовий" фінт: він отримував м’яч на фланзі, зближувався із суперником і… зупинявся! Просто стояв і дивився на захисника. Той, в свою чергу, теж завмирав і чекав наступних дій від форварда. Така німа сцена могла тривати секунд 15-20. А потім гвінеєць робив різкий ривок і відривався від опікуна! Публіка була в екстазі! Після такого шоу від легіонера не вимагали нічого, навіть голів! 

Відзначимо, що Алькалі став бронзовим призером чемпіонату України – саме в той час "Карпати” здобули бронзові медалі української першості. Окрім того, гра за львівський клуб дала змогу Соумі потрапити на олівець головного тренера збірної Гвінеї, який і викликав його у березні 1998 року на Кубок Африканських Націй. 

Соума провів у Львові два роки, зіграв 20 матчів та забив 1 гол. Після 1999 року виступав в чотирьох німецьких клубах оберліги. В 2003-ому повісив бутси на цвях. У 2008 році напередодні товариського матчу між молоддю та ветеранами "Карпат", з нагоди святкування 45-ї річниці заснування клубу, представники "зелено-білих" намагались відшукати гвінейця. Але їхні спроби були марними. Були чутки, що в Бельгії він одружився із донькою гвінейського посла. А де він зараз - не відомо. 

Генрі Мутамбіква (41 рік, 2001) 

Після прощання з "Семеном" у складі львівського клубу довгий час не було жодного гравця з африканського континенту. До Львова переїхав в середині 2001-ого. За "зелено-білих” в рамках першості України зімбабвієць Мутамбіква зіграв лише один матч, вийшовши на заміну у матчі проти запорізького "Металурга". За короткий відрізок часу, який провів Генріх на футбольному полі, він зумів лише двічі доторкнутись до м’яча. Саме після цього матчу на африканцеві тренери "Карпат” поставили хрест і перевели його на складу "Карпати-2″, які виступали у Першій Лізі. Провівши два матчі у складі другої команди "Карпат” Мутамбіква покинув лави "зелено-білих” і перебрався до Польщі, де захищав кольори жешувської "Сталі”. Завершив футбольну кар’єру в Малаві – був гравцем команди "Телеком Вондерерс”. 

Едвард Аньямке (39 років, 2001-2004) 

Нігерійський форвард прийшов у команду разом з Мутамбіквою. У стан "зелено-білих” Едвард перейшов з "Шерифу”. "Карпати” не пошкодували за гравця близько півмільйона "вічнозелених”. Проте кар’єра у львівському клубі в нього відверто не склалась. Причини можна шукати як і в психологічному плані, так і у фізичному. Не відзначався високою швидкістю, яка була притаманна африканським футболістам, був "дерев’яним” 

Врешті-решт у 2004 році клуб вирішив відмовитись від послуг нігерійського форварда. Сам Петро Петрович Димінський заявляв, що "готовий на плечах через кордон” перенести легіонера – а це вже про що свідчить. У складі "Карпат”, "Карпат-2″ та "Галичини-Карпати” Едвард зіграв 68 матчів та забив всього лиш 4 м’ячі у ворота суперників. По закінченню українського етапу своєї футбольної кар’єри нігерієць вирішив спробувати свої сили у Скандинавії. Спершу він виступав за шведську "Ландскрону”, але там він так і не зміг затриматися і подався до сусідньої Фінляндії, де змінив декілька нижчолігових напівлюбительських клубів ("КуПС”, "Сепсі-78″, "Кемі Кінгз”), а 2011-го у 32-річному віці завершив кар’єру у клубі "Атлантіс”. Має дочку, яка народилась саме в Україні. 

Самсон Годвін (34 роки, 2002-2013) 

Самсон на початку 2002 року прибув до "Карпат” і практично одразу був відданий на "перевиховання” у другу команду "зелено-білих”. Найкращим другом Самсона став його співвітчизник Аньямке, який взяв шефство над "молодим” нігерійцем. Розпочав кар'єру у Львові виступаючи за Карпати-2 у першій лізі. Після сезону 2003/04, коли клуб понизився у класі, більшість ключових гравців (серед них чимало іноземців) залишили команду, та президент клубу Петро Димінський переконав Ґодвіна залишитись у львівській команді. В першій лізі нігерієць був одним з лідерів команди. 

У першій половині сезону 2008/09 на позиції опорного півзахисника Ґодвіна витіснив зі складу молодий Андрій Ткачук. Врешті-решт, у грудні 2008 року керівництво "Карпат" виставило футболіста на трансфер. У кінці січня 2009 року оприлюднено інформацію, згідно з якою гравець підписав контракт з ізраїльським клубом "Маккабі" (Тель-Авів). Проте футболіст не підійшов клубу і продовжив підготовку до сезону разом з молодіжним складом "Карпат". Перше півріччя 2009 року півзахисник провів в оренді у "Шахтарі" (Караганда). 

Влітку 2010 року повернувся до "Карпат", де знову став футболістом основного складу та допоміг команді за підсумками сезону 2009/10 вибороти путівку до єврокубків. Взимку того ж таки року одружився з львів'янкою Катериною. 

Першу половину сезону 2011/12 мав провести на правах оренди у "Волині", але вже після двох ігор Віталій Кварцяний вирішив повернути футболіста до Львова.У червні 2012 року підписав контракт з білоруським клубом "Мінськ". У чемпіонаті Білорусі 2012 провів 16 матчів і зробив одну результативну передачу. У квітні 2013 року підписав контракт до кінця сезону з "Славією-Мозир". 

За два місяці повернувся у львівські "Карпати". В 2014-ому році завершив кар'єру гравця. Незважаючи на плани працювати селекціонером в клубі, станом на 2018 рік займається насамперед роботою з молоддю "Карпат". Запам'ятався ще тим, що погнув капот новенької іномарки, яку Димінський подарував подружжю Худоб’яків на футбольному матчі. 

Лакі Ідахор (37 років, 2006-2007)

Львівський клуб підписав нігерійського нападника після повернення до вищої ліги. Угода була розрахована на один рік. Ідахор встиг зіграти лише 10 матчів і не забивши жодного голу покинув команду. Період у Львові став для Лакі найменш успішним в Україні. Після "Карпат" гравець перейшов у сімферопольську "Таврію" де провів найкращі роки своєї кар'єри. Провівши в Сімферополі п'ять років нігерієць змінив "Таврію" на луганську "Зорю". У 2015-ому році побував на перегляді в клубі "Сокіл" з Київської області, але до контракту справа не дійшла. Інформації де  продовжив свою виступи Ідахор чи завершив з футболом немає .

Тоні Алегбе (36 років, 2008)


Прибув до Львова на запрошення тодішнього наставника "левів" Валерія Яремченка, якому нігерієць запам'ятався за непоганою грою в донецькому "Металурзі". Яремченко був задоволений потенційним новачком на підготовчому зборі у Трускавці, але хотів оцінити його рівень на футбольному полі. Через травму та візову проблему Алегбе не провів з командою закордонних зборів то ж до сезону не був готовий фізично. Всього нігерієць відіграв вісім матчів за дубль і в підсумку від його послуг було вирішено відмовитись. 

Після невдалих спроб працевлаштуватися у Росії, в 2009 році Алегбе повернувся на Батьківщину, де уклав угоду з одним з аутсайдерів нігерійської Прем'єр Ліги "Віккі Туристс". Разом з командою він вилетів з елітного дивізіону, а у наступному сезоні здобув "золото" Національної ліги Нігерії, після чого ще сезон провів у марокканському ФЮСі. У деяких джерелах зустрічається інформація про те, що у сезоні 2012/13 Тоні Алегбе захищав кольори німецького клубу "ТСГ Нойштрелітц", однак знайти підтвердження цьому не вдалося. Достовірної інформації щодо продовження кар'єри Алегбе немає.

Арманд Кен Елла (24 роки, 2012-2014)

Вихованець "Барселони" став гравцем "Карпат" в кінці серпня 2012-ого. У футбольній академії Ла Масія камерунець вважався найбільшою молодою висхідною зіркою іспанського клубу. Було навіть сказано, що він набагато талановитіший, ніж Тьєррі Анрі. Після переїзду до Львова переважно виступав за молодіжку. В основній команді на його рахунку 3 матчі та один гол в Кубку України. У січні 2014 року на правах оренди перейшов в угорський "Капошвар Ракоці". Після завершення оренди в Угорщині отримав статус "вільного агента" і покинув львівський клуб. 

Наступні два роки Елла провів у польському клубі "Сандецья". Пограв також у "Фрі Стейт Старз" з Південної Африки. В березні 2017-ого повернувся до України підписавши контракт з першоліговим "Інгульцем". 

Габріель Окечукву (22 роки, 2016-2017) 

Поява цього гравця в "Карпатах" викликала багато запитань у вболівальників. Виступаючи за аматорські команди Окечукву спочатку пробував свої сили у луцькій "Волині". Наставника луччан Віталія Кварцяного не вразила гра нігерійця то ж до укладання контракту справа не дійшла. Через пів року нападник несподівано стає гравцем "Карпат". Надовго у Львові Окечукву не залишився і вже за пів року за обопільною згодою залишив клуб. За "левів" він провів 6 матчів у яких відзначився одним голом. 

На початку 2017-ого року повернувся на Батьківщину уклавши угоду з місцевим "Аква Юнайтед". Там продовжує свої виступи і зараз. 

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: