Стартував Кубок України - і у ньому закінчились виступи двох аматорських колективів. Пропоную згадати, як же любителі грали в КУ раніше.
1992/93
Перше пришестя аматорів відбулось в другому за ліком розіграші. І пришестя було дуже потужним - 24 команди, переможці чи фіналісти обласних кубкових змагань! До речі, цікава ідея - і зараз, коли низовий футбол в Україні, скажемо чесно, занепадає, була б дуже доречною. Принаймні, у регіональних команд з'явився хоча б якийсь сенс існування. Нехай би і не з командами УПЛ - але навіть і з першоліговими командами зіграти уже було б цікаво і потрібно.
Стадію 1/64-ї фіналу пройшли 10 команд.
"Поліграфтехніка-2" (Олександрія) - "Дніпро" (Черкаси) 1:0
"Локомотив" (Рівне) - "Поділля" (Хмельницький) 1:0
"Динамо-3" (Київ) - "Десна" (Чернігів) 2:0
"Птахівник" (Великі Гаї) - "Галичина" (Дрогобич) 1:0
"Лада" (Чернівці) - "Дністер" (Заліщики) 1:0
"Сокіл-ЛОРТА" (Львів) - "Закарпаття" (Ужгород) 2:0
"Металіст" (Іршава) - "Приладист" (Мукачеве) 3:0
"Керамік" (Баранівка) - "Кристал" (Чортків) 2:1
"Здвиж" (Бородянка) - "ЗС Оріяна" (Київ) 3:1
"Динамо" (Луганськ) - "Вагонобудівник" (Стаханів) 4:2
В 1/32-й відразу дві пари склали винятково аматори. І саме вони пройшли у наступний раунд - всі інші ж програли. Найкумеднішим вийшов матч "Поліграфтехніки-2" - вона грала... зі своєю першою командою. Програла 0:4.
"Сокіл-ЛОРТА" - "Металіст" 4:1
"Локомотив" - "Динамо-3" 1:0
В 1/16-й львів'яни попали на "Динамо" - і закінчили похід за Кубком з рахунком 0:10. А от рівненська команда билась з тернопільською "Нивою". І мала певні шанси на успіх.
"Локомотив" - "Нива" 0:0
"Нива" - "Локомотив" 2:1 (Бабій, 37, Біскуп, 75 - Парщиков, 17)
1993/94
В наступному розіграші Кубку брало участь трохи менше аматорських колективів, та все одно за нинішніми мірками то була космічна кількість - аж 20. В першому раунді виявились сильнішими за своїх професійних колег 5 команд (шоста пара - повністю аматорська).
"Авангард" (Ровеньки) - "Хімік (Сіверодонецьк) 2:0
"Покуття" (Коломия) - "Дністер" (Заліщики) 4:1
"Адвіс" (Хмельницький) - "Кристал" (Чортків) 3:1
"Сула" (Лубни) - "Динамо-2" (Київ) 1:1, по пен. 5:4
"Крок" (Житомир) - "Рось" (Біла Церква) 0:0, по пен. 4:1
"Карпати" (Чернівці) - "Інтеграл" (Вінниця) 4:1
В 1/32-й знову поміг жереб - одна пара була повністю складена з аматорів. А інші чотири учасника прогнозовано програли.
"Покуття" - "Адвіс" 2:1
Наступний раунд став для коломийської команди й останнім - вона зустрілась з майбутнім віце-чемпіоном країни. Цікаво, що домашній матч "Покуття" транслювався на місцевому ТБ, а авторам голів у складі команди господарів обіцяли видати по холодильнику. Не склалося...
"Покуття" - "Шахтар" (Донецьк) 0:1, 1:7
1994/95
Знову 24 команди - переможці обласних Кубків. Перший раунд, 1/64 фіналу, подолали 10 команд, а от в "першу стадію 1/16-ї" пройшли тільки два аматорських колективи - "Нива-Віктор" (Новомиколаївка) та "Підшипник" (Луцьк). Де бились до кінця - лучани поступились житомирському "Хіміку" в додатковий час, а "Нива" взагалі програла в серії пенальті. Більш того, не можу не відзначити своїх земляків (Новомиколаївка - райцентр Запорізької області, звідки я родом). "Нива-Віктор" є єдиною командою з тих, що брали участь в розіграшах Кубку України і провели в ньому більш ніж 2 матчі, яка не пізнала гіркоти поразок. Ось весь список кубкових матчів новомиколаївської дружини:
"Нива-Віктор" - "Сіріус" (Жовті Води) 1:1, по пен. 3:2
"Нива-Віктор" - "Поліграфтехніка" (Олександрія) 1:0
"Нива-Віктор" - "Явір" (Краснопілля) 0:0, по пен. 2:3
1995/96
З 26 переможців регіональних Кубків дійшли до третьої стадії (яка, повторюсь, називалась "1/16 фіналу (перший етап)") дійшло тільки четверо - "Колос" (Карапиші), "Нива" (Теребовля), "Папірник" (Малин), "Покуття" (Коломия).
Найбільші шанси пройти далі були у малинської команди - вона до 75-ї хвилини тримала нічию 1:1 в матчі з хмельницьким "Поділлям". Всі інші програли, в принципі, без варіантів, "Колос" взагалі влетів миронівській "Ниві" з рахунком 0:6.
На жаль, на цьому історія участі аматорів в Кубку України за великим рахунком закінчилась. Була розширена друга ліга, до якої перейшла частина любительських колективів, а інші просто не запрошували до цього змагання. Та й у самих аматорів наступили непрості часи - лігу добряче скоротили, а коли через рік з'явилась на світ ААФУ, аматорська федерація, від різноманіття першої половини 90-х не залишилось і сліду. Порівняйте 87 команд в чемпіонаті-93/94 - та 30 в 97/98, першому під егідою ААФУ.
Ні, зовсім аматори в Кубку не зникли, але їх представництво було мізерним.
1997/98
Володар аматорського Кубку (надалі почесне право здобували саме з таким трофеєм), "Домобудівник" з Чернігова, на попередньому етапі обіграв (1:1, пен. 7:6) дніпропетровський "Дніпро-2". Наступний раунд, 1/128-у фіналу, пройшов без гри - через неявку "Ворскли-2". А в 1/64-й програв черговому дублю:
ЦСКА-2 (Київ) - "Домобудівник" 1:0, 2:1
1998/99
"Зоря" з Хоросткова, що в Гусятинському районі Тернопільщини, програла чортківському "Кристалу" 1:3 вже на попередньому етапі.
Після довгої перерви (спочатку організатори хімічили з так званим Кубком Другої Ліги, а потім просто не включали аматорів в КУ), любительські колективи з'явились в Кубку тільки в другій половині 2000-х.
2006/07
Фіналіст аматорського Кубку коростенський "Хіммаш" відразу у 1/32-й поступився вдома "Закарпаттю" - 1:3.
2007/08
"Галичина" (Львів) пройшла перший попередній етап - виграла 3:2 в додатковий час у південноукраїнської "Енергії". А от в другому попередньому поступилась вдома "Олександрії" 0:1.
2008/09
Такою ж виявилась доля і "Єдності-2" з Плисок. Спочатку - перемога над "Гірником-Спорт" (3:0!), а потім поразка від "Дністра" 2:4.
2009/10
З цим сезоном пов'язана трагічна історія. "Ірпінь" з села Гореничі, що під Києвом (через близькість до столиці, за команду було заграно багато професійних ветеранів - Ващук, Дмитрулін, Кардаш, Коновалов, Нагорняк, Цихмейструк) мав грати з хмельницьким "Динамо", але матч не відбувся. По дорозі на матч автобус з динамівцями потрапив в аварію. Один з гравців, Ігор Шолін, від отриманих травм впав у кому, з якої за 5 місяців вийшов лише у кращих зі світів...
"Динамо", до речі, зарахували техпоразку, не зваживши на форс-мажорну ситуацію. А "Ірпінь" в наступному раунді програв "Волині" 1:4.
2010/11
Лучани виявились причетними і до наступного аматорського візиту в Кубок. "Карпати" з Яремче спочатку обіграли "Верес" з рахунком 3:0, потім виявились сильнішими за "Миколаїв" - 1:0. Пройшовши таким чином два попередні раунди, яремчани опинились в 1/16-й фіналу, де приймали якраз "Волинь".
В тому феєричному матчі, який транслювали на ТК "Футбол", було все. Інтрига і сенсація, хет-трики (цілих два) і гол з роздягальні. "Карпати" вели в рахунку 3:0 - ще в першій половині зустрічі! - але у підсумку програли 4:5.
2011/12
Нечуване розширення аматорського представництва - відразу 2 команди в Кубку! Перший раунд і закарпатський "Берегвідейк", і "Словхліб" з Донеччини пройшли - перші виграли у "Кристала" 1:0, другі взагалі без гри, бо їх суперника, "Житичі", не допустили до змагання.
Другий попередній етап обидвоє аматорів також подолали синхронно. Берегівчани обіграли 1:0 "Нафтовик-Укрнафту", слов'янці з таким же рахунком здолали "Одесу". А в 1/16-й фіналу прийшли представники УПЛ - і аматори завершили свій шлях.
"Берегвідейк" - "Металіст" 0:3
"Словхліб" - "Зоря" 0:2
2012/13
Цікаво склалась історія виступу двох аматорських клубів в минулому розіграші. ФК "Буча", що однойменного міста - супутника столиці, програв на першому попередньому етапі "Украгрокому" з Кіровоградщини 1:2. Інший любитель, "Гвардієць" з Гвардійського (що біля іншої столиці, АР Крим), пройшов цей раунд без гри - його суперник, "Бастіон", припинив своє існування.
А в наступному раунді гвардійці волею жеребу зустрілись саме з "Украгрокомом" - і програли 1:3. Цікаво, що кіровоградські аграрії після двох аматорів вибили з Кубку ще й представника УПЛ ("Металург" З), і тільки перед майбутнім фіналістом і учасником єврокубків, "Чорноморцем", склали зброю.