Михайло Яровий бачив, як зароджувалася сфера таксо-послуг в Тернополі. Чоловік сам таксував чи не на всіх авто, що з середини 50-х використовували для обслуговування громадян. При цьому чоловік ще й був автогонщиком, навіть використовував для таксування ралійну машину.
Про пана Ярового писали місцеві та всеукраїнські видання, його впізнавали пасажири. Чоловік уже багато років на пенсії, але залишився справжньою легендою таксопарку та Тернополя.
“Люди стояли в черзі...”
У тернопільський “Таксопарк” герой публікації працювати прийшов у 1956 р., після повернення з військової служби. Тоді підприємство використовувало авто, котрі тепер вважають раритетними.
- Тоді були “Победи”, перші “Москвичі”. У 60-му році нас відділили від автобусного парку. Утворилося окреме таксомоторне підприємство із базою біля кінотеатру “Перемога”. Автомобілів тоді було кілька десятків, - пригадує Михайло Яровий. - Потім ми перебазувалися на вул. Леніна, 100. Тепер – проспект С.Бандери. Там раніше був гараж КДБ. Вони саме отримали нові гаражі, от ми й зайняли їхнє місце. Усе, що там ще донедавна було, ми своїми руками створювали. Тепер, на жаль, усе розвалюють, розпродують, розкрадають. Хреста на них нема...
На початку 60-х, таксопарк уже налічував 100 автомобілів. Тоді саме почали з'являтися 21-ші “Волги”, а також - “ЗІМи”. До речі, останні, як розповів чоловік, за часів Хрущова конфісковували в посадовців. Такі машини вважали автівками преміум-класу.
- Після 70-го ми почали використовувати 24-ті "Волги", а старі авто майже усі списали, - пригадує пан Михайло. - Попит тоді був на послуги таксі був шаленим. Автомобілів у парку було уже більше 200, а люди все одно в черзі стояли. Виїздили ми і за викликами, але чекати на таксі треба було довго. Ціна проїзду, пригадую, була 10 копійок за кілометр.
“Доганяли потяг...”
Михайло Яровий тоді захопився кільцевими та ралійними гонками і вдало поєднував хобі з роботою. Причому робив це настільки успішно, що неодноразово був призером всеукраїнських змагань. У 1966-му взагалі став чемпіоном України.
- Машина для гонок була спеціальною. Її вдосконалили на заводі: посилили раму, зміцнили деталі, встановили потужніший двигун, - додає досвідчений таксист. - Але змагання відбувалися не дуже часто. Тому в таксопарку попросили, аби транспорт не стояв, просто клієнтів возити. Пам'ятаю - фарбу змив, деталі деякі познімав та їздив Тернополем.
Деякі пасажири, як пригадує чоловік, не помічали різниці. Але знавці відразу розуміли, що авто — ралійне, а за кермом - гонщик.
- Бувало, людина відставала від потяга, тоді її одразу в мою машину садили і ми той потяг доганяли на інших станціях, - пригадує пан Яровий. – Втім, зазвичай під час роботи швидкість я рідко перевищував і правил дотримувався. Власне, ті люди, які сьогодні називають себе таксистами, — не таксисти. Таксистом, перш за все, був водій порядний, дисциплінований і зі спеціальними навиками. Пригадую, раз на місяць для нас проводили атестації та уроки з екстремального водіння. Можливо, саме тому, коли працював я і взагалі - моє покоління - серйозних аварій на дорогах майже не було.
“Є скарга — 3 місяці без авто”
Також таксист пригадав, які раніше були сурові покарання за порушення. Так, якщо на таксиста у 60-70 роках скаржився пасажир, водія на три місяці позбавляли права працювати за кермом. Якщо ситуація повторювалася — звільняли. Коли водій “накручував” таксометр чи брав “лівак”, - прав позбавляли. В окремих випадках і посадити могли. Адже крала людина у держави та у громадян, а такого в ті часи — не любили.
- Дуже жалію, що сьогодні немає такого контролю. Шкода, що “Таксопарк” розвалили, боляче що таке коїться, - підсумовує водій зі стажем. - Коли я працював, такого безчинства у господарці та непрофесіоналізму на дорогах не було. Потрібно щось міняти! Таксист моїх часів — ввічливий, в охайній формі, привітний та знаючий. Описати нинішніх таксистів — слів бракує.
Розмаїття фірм, тисячі автомобілів таксі, десятки номерів виклику — це добре, вважає чоловік. Проте відсутність сумлінних водіїв, дотримання принципів якісної роботи та контролю — величезна проблема для міста.