Доля збірної України, мабуть, найбільш драматична на європейському груповому етапі Чемпіонату світу-2014. Чудовим був старт в Англії під орудою Олега Блохіна, де родоначальники футболу зрівняли рахунок лише під завісу матчу (1:1). Здавалося, й далі гра піде добре, але ігор Суркіс несподівано переманює Олега Володимировича на віддавна омріяний ним пост головного тренера київського «Динамо». Тут нічого не вдієш, людині захотілося кращого життя. Думалося, Андрій Баль, який багато років працював разом із колишньою футбольною зіркою, хоч і тимчасово, але успішно продовжить справу свого побратима. На жаль, цього не сталося. Виїзна нічия з молдованами і домашня поразка від чорногорців довели до шокового стану фахівців і вболівальників. Все!
Безнадія! Після тривалих торгів про те, — хто ж усе-таки очолить національну команду, знову дещо несподівано біля керма став досвідчений, правда, без гучних тренерських досягнень, Михайло Фоменко.
І ось диво. Українські футболісти, немов отримавши крила, за два тури до завершення змагань навіть претендують на перше місце в групі і відповідно на пряму путівку на мундіаль у Бразилії.
А тут — оказія, як кажуть, на голому місці. Далебі не оказія, а крах усіх наших сподівань. У матчі на стадіоні «Арена-Львів» за шаленої традиційної вболівальницької підтримки збірна України вгатила у ворота Сан-Маріно дев’ять (!) «сухих» м’ячів, які, як відтак стало відомо, могли обернутися проти неї. Річ у тім, що, окрім запалених фаєрів, у рапорті та звіті офіційних спостерігачів цього поєдинку значилося чимало крамольних глядацьких деталей. Присутній на грі представник FARE — організації «Футбол проти расизму в Європі» зафіксував для ФІФА численні порушення з боку львівських фанатів. До переліку «забороненої» символіки потрапили і червоно-чорний прапор, під яким воювала ОУН—УПА, галицький лев, який експерти FARE несправедливо назвали офіційним символом дивізії «Галичина», зображення лідера ОУН Степана Бандери, головного командира УПА Романа Шухевича. До цього приліпилися й незрозумілі рухи на адресу натуралізованого бразильця Едмара.
З погляду часу поставимо собі запитання: чому це сталося саме у Львові і чому керівники Федерації футболу України не знали про приїзд на рядовий матч інспектора FARE? Причому через кілька днів уже ширилися чутки про можливі санкції: зняття команди з турніру, втрата трьох очок, проведення матчу в Харкові зі збірною Польщі без глядачів і грошовий штраф. Найстрашніші були дві перші санкції, котрі практично зачиняли перед нами двері для поїздки в Бразилію. А це було вигідно третій стороні, нашим прямим конкурентам — полякам і чорногорцям. Певною мірою в цій негарній історії звинувачували і віце-президента УЄФА Григорія Суркіса, який не без допомоги «донецьких» покинув посаду президента ФФУ через постійне протистояння між «Динамо» і «Шахтарем» у чемпіонаті прем’єр-ліги. Дивно, але, знаючи про можливі жорсткі санкції, наша федерація не домоглася того, щоб через ФіФА спростувати необррунтовані звинувачення. За однією з інформацій, довелося це робити фанатам львівських «Карпат» і київського «Динамо».
А тепер знову по суті. У посібнику FARE від заборон расистських і неонацистських символів — голова йде обертом. Ця організація, яка офіційно співпрацює з УЄФА, має велику вагу і заробляє для неї чималі гроші на «фашизмі» українських трибун. Особливо фінансово і морально потерпають львівські «Карпати». Після рапорту FARE в 2011 році клуб сплатив 25 тисяч євро штрафу за банер «Турки геть» під час матчу з Туреччиною. У серпні 2012-го виплатив ще 50 тисяч гривень за банер, на якому було зображено Степана Бандеру. Навіть за згадку про ОУН—УПА сьогодні українські футбольні клуби вимушені платити штрафи. і чималі. Сукупно лише за 2011—2012 роки «Карпати» виплатили штрафів на 517 тисяч гривень. А вже в липні нинішнього львів’ян знову штрафують за «неонацизм» на 150 тисяч гривень. FARE викачує мільйони гривень з українського футболу для УЄФА.
Сучасний футбол взагалі надто комерціалізований. і виглядає на те, що FARE функціонує як ще один чинник тіньової комерціалізації футболу та тиску на вболівальників. Той, хто не хоче домовлятися з монополістами ринку, легко може стати жертвою кампанії проти расизму. і в результаті зазнати збитків, а інколи навіть втратити ігрові бали. Крім того, FARE через УЄФА, по суті, диктує українцям, якою має бути наша історія і ким мають бути наші герої. Діяльність організації дедалі більше нагадує комітет цензури. Завтра до расизму можуть прирівняти, наприклад, вишиванку.
Спостерігається цікава закономірність. FARE звітує щодо всіх українських команд, проте найбільше уваги зосереджено саме на львівських «Карпатах» і київському «Динамо». Чому саме на них? Трибуни харківського «Металіста», сімферопольської «Таврії» та запорізького «Металурга» мають не менше наповнення націоналістичною чи ультраправою символікою. Можливо, це пояснюється тим, що координатором програм у східній Європі від FARE є Павло Клименко, колишній «антифа»-хуліган, про що він сам розповів західній пресі. Клименко був фанатом київського «Арсеналу». Як відомо, саме фанати «Карпат» і «Динамо» — найбільші вороги лівих фанатів «Арсеналу». Це також пояснює те, чому саме фанатів «Арсеналу» фінансує FARE: наприклад, проводили кінопокази спільно з польським відділенням цієї організації, футбольні турніри проти расизму, вивішували тематичні банери на трибунах і так далі.
Крім «червоних», є ще одна сторона, зацікавлена в тому, щоб на українських трибунах не було портретів Степана Бандери та символіки ОУН—УПА.
Східноєвропейський звіт видають у Польщі. і польська філія FARE відіграє велику роль у розгортанні кампанії в Україні. Можливо, це також стало причиною того, що боротьбу з нацизмом у FARE свідомо підмінюють боротьбою з українським національно-визвольним націоналізмом, а УЄФА, по суті, є мовчазним заручником відвертого тиску українофобів на Україну.
Ось в цьому, мабуть, і вся заковика, ось чому 27 вересня надійшло таке рішення дисциплінарного комітету ФІФА щодо України. Згідно з ним матч у Харкові 11 жовтня між збірними України та Польщі відбудеться без глядачів на трибунах, на ФФУ накладено штраф — 45 тисяч швейцарських франків, а на стадіоні «Арена-Львів» збірній України заборонено грати до 2018 року протягом відбірного циклу до Чемпіонату світу в Росії.