Зима період, коли всі недоліки фігури можна приховати пуховиками. Калорійну і нездорову їжу списати на свята. Традиційно відкладати заняття спортом до «наступного понеділка». Але ближче до літа, коли треба одягнути купальник або корткі шорти, хочеш не хочеш задумуєшся – що робити? Різко кидаєшся в дієти, виснажуєш себе надважкими тренуваннями, а результату за декілька днів нема?
Відповідями поділився фітнес-тренер Микола Штиглян.
– Чому саме після зими так важко привести себе у форму?
Зимою ми стаємо більш сонливі, здається, що день стає коротший, бо швидко темніє. Також, взимку найбільше свят, а це вдвічі, а той втричі більше з’їджених калорій. І, мабуть, найголовніше – це холод. Ми перестаємо ходити в зал, шукаючи «відмазок», а зима якраз цьому найкраще сприяє. Тому після зими важко щось змінювати. Зима – це спокій, затишок і тепло вдома, погодьтеся, хто захоче проміняти це на спортзал?
– Як побороти лінь і піти займатися?
Перш за все треба почати з ранкової зарядки. Називається вона ранкова гімнастика. Займатися потрібно кожного ранку на протязі тижня, після цього можна переходити до тренувань в залі або фітнес-тренувань. Поставити собі мету – змінити себе до літа і стати кращими. Це не має бути лише тренування, а й харчування.
– Якщо лінь вже побороли, то де взяти мотивацію?
Для кожної людини мотивація – це щось особливе. Деякі люди звертають увагу на глянці, фото чи відео в інтернеті з стрункими моделями або підтягнутими спортсменками. Деякі просто стають перед дзеркалом, дивляться і хочуть себе змінювати.
Мотивація – це те, що всередині людини, пробудження до дій. В нашому випадку – це здорове і красиве тіло. Ще важливим мотиватором є оточення, а саме близькі люди. Потрібно, щоб вони вас підтримували і вірили у ваші сили.
– Після відпусток, канікулів завжди важко знайти час на тренування. Що порадите?
Якщо Ви почали займатися, то не має бути перерви на канікули, чи до прикладу, зима-літо. Тренуватися потрібно завжди стабільно. В період, коли йде підготовка до літа можна тренуватися більше раз, а взимку менше. Тим паче тренування проводяться у зручний час перш за все для вас. Це може бути і вечірній час після навчання і роботи, так і ранковий перед цим.
– Скільки разів на тиждень потрібно тренуватися?
Залежності від того, на що сконцентровується увага. Можна розподілити тренування в тренажерному залі і фітнес-тренування. Останні тривають одну годину, відповідно в тренажерному залі не більше ніж годину тридцять. В неділю обов’язково відпочивати. Бажано раз в тиждень ходити в сауну.
– За скільки часу можна привести себе у форму?
За два місяці – це цілком реально. Якщо звернути увагу на харчування, тренування, розклад дня та відпочинок.
– Що можна їсти в цей період, а від чого краще відмовитися?
Перш за все треба відмовитися від жирного, смаженого, фастфуду, мучного, газованих напоїв. Про чіпси і всяке таке я думаю навіть не варто згадувати. Старатися їсти не багато за раз, а маленькими порціями протягом дня. Останній прийом їжі – за дві години до сну. Все найкалорійніше їсти в першій половині дня.
Важливо пам’ятати, якщо Ви сильно обмежуєте себе в їжі сидячи на жорсткій дієті, то сил і енергії для повноцінного тренування у вас просто не буде. Після того, як Ви привели себе у форму, то все одно не потрібно вживати те, що шкодить організму загалом.
Правильне харчування додає сил та енергії для тренування, а після шкідливої їжі ми стаємо більш сонливі і маємо відповідно менше енергії.
– Чи можна для пришвидшення результату вживати спортивні добавки?
Звичайно, що можна. Для тих, хто хоче схуднути можна вживати L-карнітин, тобто жироспалювач. Він не є шкідливим, гарно впливає на серце, додає енергії, збільшується пітливість. Для тих, хто хоче набрати ваги можна вживати гейнер – це вуглеводи. Щоб заповнити всі білкові волокна. Ще слід пам’ятати про протеїн – це білок. Він потрібний, щоб розвиватися, відновлюватися і щоб було більше сил на тренуванні. Це все, наголошую, не шкідливо, а просто харчові добавки. І розцінювати їх як окремий прийом їжі не можна.
– Які основні помилки на шляху до ідеальної фігури роблять новачки?
Основні помилки в тому, що новачки думають, що можна зразу привести себе у форму – за місяць скинути десять кілограм і більше. Так не має бути. Потрібно починати поступово – додавати навантаження. Пам’ятати – не можна схуднути лише, наприклад, в ногах. Тіло буде змінюватися як одне ціле.
– Чи є якісь загальні правила для тренувань?
Звичайно, що є. Перед тренуванням не можна пити каву, треба гарно виспатись і відпочити. Обов’язково до тренування потрібно поїсти. Бо якщо не поїсти – можливі запаморочення або тошнота. Також за дві години до тренування слід випити води.
– Які ефективні тренування порадиш?
Їх є багато. Кожному треба підбирати програму індивідуально. Хоча зокрема, можна виділити: TRX-power – функціональний тренінг з використанням спеціальних петель, спрямований на пропрацювання всіх груп м’язів за допомогою ваги власного тіла; BODY-PUMP – тренування, спрямоване на збільшення сили, витривалості організму, стимулює всі основні групи м’язів, спалює жирові відкладення і удосконалює роботу серцево-судинної системи.
– Підсумовуючи все сказане, виділи ТОП-5 порад, як привести тіло у форму після зими.
Перше – здоровий сон, друге – правильне харчування, третє – стабільні та ефективні тренування, четверте – хороший настрій і п’яте – приємна атмосфера в залі.
– Що побажаєш тим, хто на шляху до ідеального тіла?
Бажаю не здаватися, вірити у себе і свої сили, не зупинятися на досягнутому. Легко не буде, адже найкращий результат настає тільки після важкої праці.