Олімпіада-1912 у Стокгольмі: львівський дебют – один спортсмен і троє журналістів

olympiada-1912
30 травня 16:54
Переглядів: 120

Героєм Олімпіади-1912 у Стокгольмі став американський індіанець. У якого згодом відібрали медалі...

V Олімпійські ігри відбулися у Стокгольмі, Швеція, з 5 травня по 22 липня 1912 року. Взяли участь 2547 спортсменів (57 жінок) із 28 країн. Розігрувалося 102 комплекти олімпійських нагород у 13 видах спорту. Найбільше медалей здобули представники Швеції – 64 (23 золотих, 24 срібних, 17 бронзових), США – 63 (25, 18, 10) і Великої Британії – 41 (10, 15, 16).

 Швеція давно просила дати їй організувати Олімпійські ігри. Отримавши це право, шведи дуже ревно взялися до роботи. Представили програму змагань, збудували новий стадіон з трибунами на 25 тисяч глядачів, під якими розташували підсобні приміщення, розгорнули виставки призів, спортивного інвентарю та літератури. На «Королівському» стадіоні 6 липня (деякі олімпійські змагання розпочалися ще 5 травня) 1912 року відбулося урочисте відкриття Олімпіади – за участі короля Швеції Георга V.

 У Стокгольмі нарешті побували представники Львова: спринтер Владислав Понурський і троє журналістів – Казімєж Гемерлінг, Зигмунт Клосьнік-Янушовський і Тадеуш Дренгєвич. Редактор Клосьнік так передавав до Львова: «Настав чудовий день 6 липня, коли шведи приготувалися привітати на своєму величезному чудовому стадіоні прибулих з усього культурно-освіченого світу спортсменів. Швеція ще раз довела, що є країною, яка розвиває патріотизм. Спортивну споруду заповнили десятки тисяч схвильованих глядачів, переважна більшість яких була одягнена у національні костюми». Олімпіада тривала три тижні, а 27 липня після її урочистого закриття на стадіоні відбувся бенкет. Прямо на футбольне поле встановили величезний стіл, за яким на почесних місцях сиділи чемпіони.

 Перший львів’янин на Іграх виступав за команду Австро-Угорщини і взяв участь у бігу на 200 і 400 метрів. Однак у своїх забігах прибував на фініш після перших двох спортсменів, які проходили до наступного кола змагань. Понурський залишався до закриття змагань і побачив багато цікавого, про що потім довго розповідав вдома. А у жовтні встановив новий рекорд Галичини у бігу на 200 метрів – 22,8 секунди.

 Героєм Ігор став американець індіанського походження Джим Торп, який переміг у легкоатлетичних п’ятиборстві та десятиборстві, встановивши світові рекорди. Торп був у Стокгольмі найпопулярнішим атлетом, а шведський король назвав його найвидатнішим спортсменом в історії. Вітали Торпа і вдома як героя, сам президент Вільям Тафт потиснув йому руку і привітав з перемогою. Але поборників расизму та дискримінації обурив такий прийом індіанця, і через кілька місяців вийшла стаття про те, що Торп ще за два роки до Олімпійських ігор грав у бейсбольній команді за гроші. Його оголосили професіоналом, і олімпійські медалі відібрали. Через багато років сувора драма, яку пережив скривджений Джим Торп, надихнула відомого кінорежисера Майкла Кертіса створити фільм «Хлопець з Оклахоми», в якій головну роль зіграв популярний актор Берт Ланкастер. Із тої запізнілої слави Торп жодного зиску не мав і помер після важкої хвороби у березні 1953 року. Його останніми словами були: «Віддайте мені медалі!». У 1982 році МОК офіційно реабілітував американця…

Автор: Іван ЯРЕМКО
За матеріалами: Високий Замок
Дізнавайтесь про новини спорту в Галичині першими | Закрити