Спочатку були танці…
До цього матеріалу надихнув Кубковий матч 1/8 між львівськими «Карпатами» та харківським «Металістом». Тоді взяття «карпатівських» воріт бразильсько-аргентинська діаспора команди Мирона Маркевича відзначила вельми цікавим святкуванням. Автор гола Крістальдо разом із своїми одноклубниками присівши на лицьовій лінії імітував греблю у човні.
Найдревнішим та найкласичнішим святкуванням забитого голу вважається танець. Першопрохідцем став легендарний камерунець кінця 80-х початку 90-х років минулого століття Роже Міла. Переможний танок Міла виконував біля кутового прапорця, який на довгий час став символом стрімко-прогресуючого африканського футболу. З тих пір танцювати стали навіть цілими командами. Збірна ПАР на домашньому чемпіонаті світу 2010-го танцем відсвяткували свій перший гол у ворота збірної Мексики.
Танок перемоги прудконогого камерунця:

Мабуть, нікому окрім двометрового худого екс-форварда збірної Англії Пітера Крауча не вдасться вкласти стільки експресії і живої енергії в танець бездушного робота.
Не менш популярною у футболістів є акробатика. Кульбіти, стрибки та перевороти є одним із найпопулярніших способів святкування взяття воріт суперників. Найзавзятішими «стрибунами» у футбольному світі стали Селестін Бабаяро, Луїш Нані та Джуліус Агахова. Популярним залишається пірнання на газон. Таку манеру відзначати голи у грі мільйонів закріпив німець Юрген Клінсман. У недоброзичливців він був страшним симулянтом. Кпинячи з них, німецький форвард відповідав класичним пірнанням після точного удару.
Гольове занурення Юргена

Прапор у руку або боксерський поєдинок
Дуже часто під час матчу кутовий прапорець стає цапом відбувайлом або стимулятором нервової системи збуджених футболістів, які не зуміли загнати круглу сферу у ворота суперника. Вони б’ють його ногами, виривають з корінням, кидають в глядачів. Проте, не завжди «кутовому» живеться погано. Коли м’яч все ж у воротах суперника, його використовують як символ перемоги. Наприклад, екс-форвард лондонського «Челсі» іуварієць Дідьє Дрогба зіграв декілька акордів на прапорці, а француз Флоран Малуда підіграв йому на барабанах.
Найбільш оригінальним серед таких святкувань став півзахисник збірної Австралії Тім Кехіл. Свої голи він відзначає кулачним боєм із кутовим прапорцем. Коли у Тіма запитали, навіщо він це робить, Кехіл лаконічно відповів: «Не знаю, прапорець першим почав». Прославився австралієць іще одним незвичайним святкуванням гола, щоправда, воно мало швидше протестне значення. М’яч у ворота «Портсмута» у 2008 році він святкував зі схрещеними руками, на які нібито були надіті наручники. Так він висловив підтримку молодшому брату Шону, який напередодні гри відправився у в’язницю за бійку, а також протест проти занадто суворого покарання.
Боксерський двобій з прапорцем

Цікаво, що прапорець у руках футболістів може навіть стати холодною зброєю. Кен Ілсо «розстріляв» одноклубників з прапорця, а потім акуратно поставив його на місце.
Діти та релігія
Напевно, найбільш популярним у всіх куточках планети для футболістів після забитого м’яча є погойдування уявної дитини. Так вони часто вітають партнерів, у яких або ось-ось, або вже відбулося поповнення в родині. Законодавцем моди виступив бразилець Бебето на ЧС-1994. Тоді форвард демонстрував усьому світу, що в його родині народився син. Весело похитуючи дитину Бебето, бразильці завоювали свій четвертий титул чемпіонів світу.
Новонародженому присвячується...

Сімейні цінності йдуть рука об руку з релігією. Одним із найрелігійніших футболістів сучасного футболу вважається бразилець Кака. Його підняті до неба руки після кожного забитого гола символізують подяку Богу. За ним цей жест все частіше повторюють інші. Наприклад, добре знайомий українським уболівальникам форвард «Динамо» Артем Кравець, який запозичив у Кака не тільки номер на футболці, але і манеру відзначати результативні удари.
Усе в руках Божих

Трохи звузив спектр емоцій бразилець Пату. Регулярно складане пальцями серце звернено до його коханої. Такий жест припав до душі бразильським «гірникам» Луїшу Адріану та Дугласу Кошті.
Серце для коханої

Легендарна флейта Гаскойна
Скандально-відомий британець Пол Гаскойн був унікальним у всьому. Унікальність Гази вихлюпнулася навіть у святкування голів, які він відзначав імітуючи гру на флейті, виступаючи за шотландський «Рейнджерз». Саме за допомогою цього інструменту протестанти, яких абсолютна більшість серед фанатів «рейнджерів», виконують свої марші. Тож католики, які вболівають переважно за «Селтік», були в стані сказу, коли Гаскойн таким от чином святкував забиті голи. До критики англійця Гази підключилися фанати інших шотландських клубів, а також офіційні особи. Відтак, півзахисник змушений був вибачитися за такі своєрідні святкування.
Чарівна флейта Гази

Радість, яку приносить взяття воріт суперника, може штовхнути автора забитого голу на божевільні вчинки. У матчі проти збірної Греції на ЧС-1994 нігерієць Джордж Фініді відсвяткував свій гол, помітивши американський стадіон по-собачому. У відбірковому матчі Євро-2012 між збірними Чорногорії та Швейцарії, форвард чорногорців Мірко Вучиніч відсвяткував забитий гол знявши спортивні труси та надівши їх собі на голову.
При забитих голах у декого з футболістів навіть відкриваються нові таланти. Наприклад, гравець бразильського «Сантуша» Боргес, позичив фотоапарат у одного з журналістів на боковій лінії та зробив фотосесію фанатам на трибуні, які емоційно святкували його гол. А от гравці «Реала Сосьєдада» в одному з матчів іспанського чемпіонату вирішили проїхатися автомобілем, який був припаркований біля футбольного поля.
У матчі з «Естудіантес» (5:2), нападники «Чівас» Марко Фабіан де ла Мора і Альберто Медіна нешаблонно відсвяткували один із голів зобразивши постріл у голову. Під час матчу де ла Мора, який збільшив перевагу своєї команди до двох м’ячів, склав руки «пістолетом», «приставив» його до голови Медіни, і «вистрілив». Після цього Альберто впав на поле, зобразивши смерть від кулі. У Мексиці це святкування голу було сприйнято дуже болісно через велику кількість жертв війни з наркоторгівцями, оголошеної президентом країни Феліпе Кальдероном. Клуб вирішив, що жарт гравців був недоречним, а самі футболісти принесли вибачення за свій вчинок.
Пологи, стоматологічний кабінет та кокаїнова доріжка
На батьківщині півзахисника «Порту», Хамеса Родрігеса, розповідають про привида, який постійно з’являється на трибуні під час того, як гравець святкує свій гол. Востаннє його бачили португальці під час матчу другого туру Ліги чемпіонів проти французького ПСЖ. Привид разом із трибунами «Драгау» святкував узяття воріт. «Усміхнений привид, зазвичай, сидить у діловому костюмі», -- писало одне із авторитетних португальських спортивних видань.
Половина гравців маловідомого ісландського клубу «Стьярнан» – любителі. Серед них є інженер, водопровідник, вчителі та кілька студентів. Однак, креативності їм не позичати. Ця скромна навіть за ісландськими мірками команда не завойовує у футболі серйозних титулів та нагород, а відома завдяки святкуванню забитих голів. Сумарна кількість переглядів відеороликів на You Tube, в яких ісландці святкують взяття воріт суперника, перевищує мільйон.
Гравці «Стьярнана» навіть на тренуваннях виділяють час та спеціально відпрацьовують святкування голів. На полі все виглядає наче добре відпрацьована театральна вистава. Найбільш відома їхня міні-вистава «Пологи», коли гравець що загнав шкіряного у ворота суперника запихає м’яча під футболку та лягає на поле вдаючи перейми, а одноклубники оточують його наче лікарі-акушери та приймають пологи. Щойно народжений м’яч «акушер» піднімає в гору як символ забитого голу.
Не менш відомою є сценка «Рибалка». Одноклубники розбігаються від автора голу, а він закидає гачок уявної вудочки в ставок-поле. Тут на гачок потрапляє одноклубник, який зображує щойно впійману рибину і приперчується до рибалки, який вже вправно скрутив ліску. Також відомими є їхні вистави «Живий велосипед» та «Туалет».
Святкування голу, забитого Полом Гаскойном на Євро-96, під час якого англійці вдавали прийом у стоматолога, отримав назву «Стоматологічний кабінет». Така вистава була відповіддю на критику англійських спортивних журналістів, які писали що на Дні народженні Гаскойна його партнери по команді десь узяли стоматологічне крісло і посадивши туди Газу, заливали в нього алкоголь.
Легендарний форвард збірної Англії та «Ліверпуля» Робі Фавлер один із своїх голів відзначив по-наркоманськи. У 1999 році в матчі прем’єр-ліги Робі забив з пенальті у ворота принципового суперника «Евертона». Фавлер вирішив порівняти все своє задоволення від голу у ворота «ірисок», імітуючи вживання кокаїну, де «доріжкою» була лицьова лінія біля воріт «Евертона». Внаслідок такого святкування, Фавлера було піддано нещадній критиці з боку футбольних владних структур, покарано чотириматчевою дискваліфікацією та штрафом у 32 тисячі фунтів.
"Кокаїнова" доріжка Фавлера

Ат от не надто результативний Факундо Сава під час виступу за лондонський «Фулем» після забитих голів виймав заховану маску Зоро з гетрів, надягав її і біг до кутового прапорця. Жаль, що своїм екстравагантним виглядом Факундо не часто тішив публіку, бо гольові «постріли» вдавалися йому вкрай рідко.
Невловимий Зоро

Юлія ВІЛЬХОВСЬКА (Всеукраїнська газета «Спортивка»)