Сергієм Владикою про футзал в Україні

Сергій Владико
08 серпня 07:43
Переглядів: 47
АМФУ провела прес-конференцію з Сергієм Владикою з приводу 100 днів його перебування на президентській посаді.

Про тренерів із футзалу
В Україні немає спеціальності "тренер з футзалу". Необхідно створити навчальну програму для ВНЗ, наприклад, на базі НУФВіСу створюється відділення з футзалу, де готують викладачів із футзалу. Лише після цього можна писати навчальну програму для підготовки ДЮСШ. Уже домовилися з педуніверситетом у Сумах, на базі якого є відділення інституту фізкультури, й вони готові писати цю програму, а в подальшому можуть стати практичним центром. Спеціаліста необхідно готувати 5 років, і щоб "прискорити" цей процес, проводитимемо перекваліфікацію футбольних тренерів у футзальних фахівців на базі ВНЗ в інститутах післядипломної перекваліфікації. Відбулася зустріч із Хав’єром Лозано, але іспанці свою методику не хочуть давати, лише загальні матеріали. У Росії вже налагоджений зв’язок із міносвіти, мінспорту - ці матеріали отримаємо, частину матеріалів надасть УЄФА. Треба буде все це проаналізувати й створити свою програму. Науково-методологічним напрямком у АМФУ займається Володимир Братусь.

Про лекторів від УЄФА
У березні 2014 року відбудеться великий навчальний семінар, куди від країни буде запрошено по двоє представників, які отримають статус лекторів від УЄФА. Їх навчатимуть, відтак вони повернуться в Україну й передаватимуть ці знання на місцях. АМФУ теж планує зробити проект, де заслужені тренери, разом із людиною від арбітражу, вдвох виїжджатимуть у регіон. Там вони всьому футзальному активу, з одного боку, представлятимуть основи й теорії тренерського напрямку, а з іншого - суддівський напрямок.

Про першу лігу
Є низка команд, які просяться в першу лігу, але ми їм відмовляємо, бо знаємо їхній рівень майстерності, а чемпіонат не можна перетворювати в аматорську першість. Розглядається можливість грати переможцю першої ліги в екстра-лізі без внеску. Є команди в Кіровограді, Миколаєві, Запоріжжі, які зараз ухвалюють рішення про можливу участь у змаганнях першої ліги. Будемо максимально сприяти тому, щоби досягти обміну між лігами за спортивним принципом. Практично жоден із клубів першої ліги не відповідає вимогам екстра-ліги, тому будемо їх потихеньку готувати.

Про аматорський чемпіонат
Щодо аматорів: розроблено проект під назвою "Всеукраїнська аматорська ліга". Плануємо об’єднати всі аматорські турніри в регіонах, відтак за спортивним принципом переможці й призери формуватимуть фінальні групи, які гратимуть у одному або двох містах. Була проведена інвентаризація футзального господарства, відтепер АМФУ має контакти щодо всіх великих регіональних турнірів, фотографії всіх залів і володіє інформацією про те, що відбувається на місцях. Обов’язково буде відпрацьована взаємодія аматорського чемпіонату й першої ліги. Образно кажучи, ситуація зараз така, що в Києві 120 чоловік грають майже за всі провідні клуби. Зібрали по три комплекти форми й поїхали грати - це не зовсім правильно. Необхідно впорядкувати статус таких гравців. Нехай вони будуть не на контракті, але в них є право двічі на рік переходити в іншу команду. Нехай аматорські команди зможуть стати фарм-клубом колективу першої ліги, відтак необмежена кількість людей зможе грати в першій лізі, а звідти - назад, припустимо, три людини. Слід прийти до певного консенсусу. Для всіх клубів під егідою цієї організації буде створена база даних щодо гравців, і вони вже не зможуть їздити й виступати за інші команди на всіх турнірах. А то доходить до парадоксів: ось у Києві є людина, яка сплачує гравцям зарплатню, а в певних турнірах ці футзалісти виступають проти його команди. Тому цей аспект аматорського футзалу дуже важливий, але тут головне не перегнути палицю. Не будемо все обмежувати, але впорядкувати треба.

Про можливих новачків екстра-ліги
Рішення щодо "Сапфіра" прийматиметься на виконкомі на початку серпня. Виконавці команди виступали в чемпіонаті Донецька, й юридичних підстав, щоб грати в екстра-лізі, не мають. Проте розуміємо, що є проблеми з кількісним складом у вищому дивізіоні, тож треба ухвалювати якесь рішення, можливо, воно буде не зовсім юридично правильним. У них зараз навіть немає договору оренди із залом. Наступного тижня представники донецької команди приїдуть у Київ, відтак будемо з ними розмовляти. Не хочу наврочити, але зараз губернатор одного з регіонів пообіцяв допомогу певному клубу, тож, можливо, в ЕЛ заявиться ще одна команда.

Про матчі плей-оф за вихід на чемпіонат Європи
До 15 липня стануть відомі плани підготовки збірної, а також місце, де ми прийматимемо Угорщину. Палац спорту нарешті купив футзальне покриття, але працівники його ні з ким не порадилися й купили "терафлекс". В Європі від нього вже всі відмовляються, тож, думаю, не за горами той час, коли його заборонять і в регламенті. Стосовно місця проведення, то є черкаський зал, де грають "Черкаські мавпи", звідти можна зробити нормальну трансляцію, до того ж, губернатор Тулуб любить футзал. Також є Суми, Донецьк, Харків, Львів… Але треба відштовхуватися від того, що скаже тренер, бо він оцінить найкращий варіант.
Якби нам випала якась балканська збірна, то після жеребкування зв’язалися би з іншою балканською збірною, щоби провести спаринг в Україні. Та жереб розпорядився інакше. Угорці ж грають в інший футзал, і Євген Ривкін вирішив не проводити цей матч. Під їхній стиль можна знайти клубні команди. Є прекрасні зв’язки з російськими клубами, тож можна було би запросити росіян або ж з’їздити туди, чи провести матч із нашим клубом.

Про подальші плани збірної
28 і 30 жовтня відбудуться дві товариські гри з Італією в різних містах. Наша домовленість така, що наступного року зіграємо два матчі на їхньому майданчику. Однозначно, що матчі будемо проводити не там, де є клуби екстра-ліги: Черкаси, Суми, Київ…

Про жіночий футзал
У Венесуелі відбудеться останній неофіційний жіночий чемпіонат світу, тож до 15 липня головний тренер представить план підготовки. Нині це та команда, яка реально претендує на медалі ЧС. Ситуація із жіночим футзалом ще складніша, ніж із чоловічим. У планах - створювати жіночі команди при ВНЗ, як у Дніпропетровську. Хочемо, щоб у Луганську команду не покинули напризволяще. Є кілька фанатів, які її підтримують, той же Шацький частково фінансує. Спробуємо її до якогось університету прилаштувати. У цій галузі швидко нічого не буде, тож цього сезону кардинальних змін не передбачається.

Про УДЮФЛ
Формат змагань, які проводила УДЮФЛ, на моє глибоке переконання, неправильний. Немає жодної системи. Недавно проходив чемпіонат України U-14, у якому брало участь 7 команд. Не вистачало однієї, тож восьмою заявили місцеву команду з футболу. Вона й виграла цю першість. Люди ніколи не грали у футзал, а тут прийшли й виграли чемпіонат України з цього виду спорту. Це - парадокс! Не можна спекулювати таким статусом. У серпні відбудеться звітно-виборна конференція УДЮФЛ. Василь Симонов недавно подав у відставку, відтак буде визначений новий керівник. Ми його будемо просити, щоби склав новий формат змагань. Компанія "Спортмастер Україна" готова співпрацювати з нами в контексті дитячого футзалу. Але в тому форматі, що зараз є, там немає з чим співпрацювати. Можна їм дати 100, 200 тисяч гривень, але на що й куди вони підуть? Нехай вони чітко спланують роботу, формат проведення змагань, заохочення для команд із регіонів, і тільки після цього можна буде говорити про якийсь фундамент. Наш клімат дозволяє у листопаді-грудні та березні-квітні проводити дитячі змагання в залах. Частину своїх команд у деяких вікових групах футбольні клуби можуть заявляти у футзальні першості. Якщо вони заявляться в УДЮФЛ, то це підтягне інші команди, як футбольні, так і футзальні, тому буде якась конкуренція. Внесків у УДЮФЛ не буде стовідсотково, а буде спонсорська допомога. Є команда "Імпульс" (Шостка), яка регулярно виступає в першій лізі, крім того, вони тренують чотири вікові групи - перед такими командами треба знімати капелюха.

Про статус професіоналів у першій лізі
Є низка питань щодо статусу професіоналів чи непрофесіоналів. Ті балканські країни, яких ми вже боїмося: Сербія, Хорватія, Словенія та Польща, не мають професійних ліг, але це не заважає їм розвиватися. Якщо президенти не можуть фінансово забезпечити зарплатню гравця, то нехай грає й за іншу команду. Як йому це заборонити? Якби в нас усі команди були професійні з контрактами, то мало би хто грав у футзал, бо всі би шукали місце, де можна підзаробити.

Про Кубок Єрьоменка
Однозначно треба брати участь у Кубку Єрьоменка, адже було би дуже неприємно, якби від України ніхто не заявився. Слава Богу, що Андрій Новіков зголосився. Ми подивимося на зовсім інший організаційний рівень, сам клуб ознайомиться, як створені інші команди, яка в них інфраструктура, як проводять матчі, хто за що там відповідає, і це все на найвищому рівні. На цьому турнірі буде висвітлення в друкованій пресі, Інтернеті, на телебаченні, присутній спонсорський пакет. Попередньо групи вже сформовані, але остаточно ще не затверджені. У подальшому будемо визначатися, хто братиме участь, щоби не було такого, що хтось гратиме просто за своїм бажанням. Можливо, цією командою буде срібний призер чи володар Кубка. Для першого пілотного проекту це досить цікаво.

Про можливість організації чемпіонату Європи-2018
Ми справді зараз цим активно займаємося. Провели кілька консультацій з профільним міністерством із цього питання. З нами узгодили, яке покриття буде на аренах Євробаскету, УЄФА оцінила його позитивно. Але ж розумієте, що це питання перебуває не тільки в площині АМФУ, це й загальнодержавний проект. І до нього ми готуємося комплексно. До нього мають долучитися також Міністерство молоді та спорту України, уряд, Федерація футболу України і, звичайно, АМФУ. Наступний етап для нас - отримання попередньої інформації щодо витратних частин на чемпіонат од УЄФА, після цього профільні міністерства, як експерти, ухвалюватимуть рішення, чи зможемо ми його прийняти, чи ні. Ми ж будемо доповідачами.

Про телетрансляції
Дякуємо Степану Мельничуку, що добився трансляції матчів на каналах "Спорт-1" і "Спорт-2" - це крок уперед, бо хоча б щось почали показувати. Не в усіх залах є можливість проводити трансляції. Почнемо з невеликих каналів, аби десь світло поміняти, десь покриття замінити, для того, щоб усе відповідало нормальній картинці. Ми йдемо до цього маленькими кроками. Не можна зразу показувати на загальнонаціональному каналі, наприклад, отой зал, що був у Хмельницькому, бо це буде антиреклама футзалу.
Ігри збірної транслюватимемо на загальнонаціональному каналі. Хто коментуватиме - питання. Можливо, що буде двоє коментаторів - один україномовний, а інший російськомовний. До 15 липня угорці скажуть, у якому залі вони будуть проводити матч. Хотілося би показати як домашню, так і виїзну гру.

Про вболівальників
Збираємося провести тендер між туристичними компаніями, відтак оберемо ту, яка запропонує найкращі умови, щоби вивезти максимум уболівальників в Угорщину. Такого ще ніколи не було. Коли хлопці бачать наші прапори, то їм стає приємніше. Якщо приїде 100–200 простих уболівальників, а не керівників клубів чи їхніх родичів, то це буде серйозним стимулом. Хотілося, щоби вони це відчули.

Про матчі усіх зірок
Матч ветеранських збірних України та Росії знову плануємо провести цьогорік, чекаємо відповіді від росіян. За підсумками сезону відбудеться матч й зірок екстра-ліги. Думаю, було би доцільно провести й матч зірок першої ліги. Ці матчі необхідно проводити в чужому місті. Переконаний, що й матч за Суперкубок необхідно проводити на нейтральному полі.

Про титульний м’яч
АМФУ проведе відкритий тендер. Хто запропонує найкращі умови, того й виберемо. Це все відбудеться буквально до кінця тижня. Раніше було так, що на сайті не було ні договорів, ані умов, і було невідомо, як усе проводилося - такого не буде!

Про маркетинг
АМФУ в однієї з організацій - професіоналів у галузі спортивного маркетингу - замовила реальну спонсорську пропозицію. Тобто вони нам роблять реалістичний спонсорський пакет без вигаданих цифр. Вони чітко оцінюють наш реальний актив, який маємо, це стосуватиметься й конкретно збірної.

Про репутацію АМФУ
Усе налагодити швидко неможливо. Є комплекс складнощів у регіонах. Хотілося б узяти в структуру АМФУ тих людей, які реально працюють на благо футзалу, та вони бояться йти, бо шукають якийсь підступ. Репутація АМФУ "підмочена", а відновити її важко.

Про "Барселону"
Я побував у Барселоні, ознайомився зі структурою однойменного клубу, розмовляв із керівником футзальної секції. Це все треба донести керівникам наших клубів прем’єр-ліги, бо це хороша іміджева складова. У них є своя філософія - вони це роблять для вболівальників! Там є 4 ключові види спорту, які вони фінансують, окрім футболу: хокей на траві, баскетбол, гандбол, футзал, плюс є непрофільні. Присутня й певна іміджева складова: президент клубу Сандро Ро­сель, Гвардіола, коли ще був тренером, і гравці футбольного клубу часто відві­дують футзальні матчі. Бюджет усієї футзальної "Барси" 5 млн євро, а туди, крім основної команди, входять 5 дитячих команд різних вікових груп і "Барселона Б". Візьмемо, наприклад, 2 млн євро та припустимо, що бюджет "Шахтаря" 100 млн, а це лише 2% від бюджету, й людина щось отримує. Спробуємо написати цей проект і показати його генеральним директорам клубів української прем’єр-ліги.

Підсумки
Без грошей нічого не буде. У Росії є гроші, тому й зростає рівень. У них приватних клубів майже немає, бо більшість фінансується з регіональних бюджетів. Узагалі планів багато, всі можна реалізувати, але треба людський ресурс і час. Окрім того, до 1-го вересня світ побачить новий сайт АМФУ.

Автор: Андрій ГУЛІЙ
За матеріалами: Український футбол
Дізнавайтесь про новини спорту в Галичині першими | Закрити