Спорт під час війни

28 червня 16:16
Переглядів: 158
галичанка

Ми проаналізувала проблеми командно-ігрових видів спорту, які виникли через війну на Донбасі

Вітчизняній спорт переживає скрутні часи. Проблеми загострилися навіть у такому елітному виді спорту, як футбол. В інших видах ситуація ще гірша. 

Футбол: набір в еліту

Другий рік поспіль у Прем’єр-лігу команди не відбирають, а набирають. Спортивного принципу вимушено не дотримують, підвищитися в класі може будь-яка команда з верхньої частини турнірної таблиці першої ліги, при цьому останні дві в елітному дивізіоні за бажанням можуть зберегти прописку, а не вилетіти в нижчий дивізіон. Поки верстали це число «Газети», остаточного рішення щодо кількісного складу учасників УПЛ ще не було.

«На засіданні в понеділок було підтверджено рішення комітету з атестування футбольних клубів, — розповідає віце-президент ФФУ Анатолій Попов. — До клубів УПЛ, що виступали минулого сезону в УПЛ і не вилетіли в перший дивізіон, додалися ще три: «Олімпік» (Донецьк), який увійшов у Прем’єр-лігу за спортивним принципом, «Олександрія» та «Сталь» (Алчевськ)».

«Олімпік» виявив бажання грати в Прем’єр-лізі, натомість «Олександрія» від елітного дивізіо­ну відмовилася. Від алчевців ще чекаємо листа, в якому вони або підтвердять, або відмовляться від Прем’єр-ліги», — зазначив Анатолій Попов. За його словами, ще не повністю закрито питання із «Севастополем». «Головний інвестор попросив час, щоб знайти можливі варіанти вирішення питання щодо участі клубу в УПЛ, — пояснив віце-президент ФФУ. — Тому остаточного рішення стосовно кількісного складу учасників Прем’єр-ліги немає. Можливо, буде 16 команд або 15 чи 14. Думаю, в найближчі два-три дні остаточно буде затверджено склад учасників нового сезону в Прем’єр-лізі».

Нагадаємо, власники клубів УПЛ на попередніх зборах зійшлися на тому, щоб зберегти формат  — 16 команд. Але лише за умови, що питання участі — на півострові чи на материковій частині України — вирішить «Севастополь» олігарха Новинського, а також буде ще один охочий з Першої ліги зайти в еліту. У «Севастополя», зважаючи на політично-економічні реалії, є доволі складна ситуація. А в першій лізі, крім донецького «Олімпіка» (можливо, ще алчевської «Сталі»), готових до реальної участі в змаганнях еліти немає. Хоча спершу розглядали варіанти: запросити «Олександрію», «Полтаву», «Десну». 

Отож футбольний чемпіонат може повторити сумний антирекорд 2001-го та 2002 року, коли в еліті змагалося найменше команд — 14. Найбільше — 20 клубів — було 1992-го.

Критична ситуація є і в першій, і в другій футбольних лігах, де Україна може втратити три професійні клуби. Головний тренер чернівецької «Буковини» Юрій Гій заявив, що на адресу команди надійшов лист із ПФЛ, в якому її зобов’язують погасити заборгованість перед лігою до 27 червня. «Якщо до того числа три клуби — наш, «Тернопіль» і херсонський «Кристал» — не сплатимо заборгованості перед ПФЛ, то нас можуть виключити зі змагань», — заявив наставник. Подейкують, що першу лігу можуть об’єднати з другою, і турнір проводитимуть за зональним принципом. 

Футзал: залишилося лише п’ятеро  

У футзалі ситуація також дуже непроста. В Екстра-лізі впродовж двох останніх років виступали сім клубів. Ніхто не вилітав із елітного дивізіону, ніхто й не заходив, адже в першому дивізіоні охочих піднятися у класі не було. Після завершення сезону 2013-2014 років про припинення існування заявив «Єнакієвець». Президент клубу Андрій Новіков пояснив це протестом проти рішень керівництва Екстра-ліги. Водночас, за неофіційною інформацією, в «Єнакієвця» виникли фінансові проблеми, зарплату футзалісти отримують нерегулярно, тому клуб і припиняє існування.

Під питанням участь у наступному чемпіонаті луганської команди ЛТК. Проводити у цьому місті матчі через воєнні дії наразі не можна. Коли настане мир на Донбасі, ніхто не знає. А переїздити в інше місто керівництво ЛТК не планує. 

Отож в Екстра-лізі залишається тільки п’ять команд. Причому два клуби мають фінансові проблеми. У львівської «Енергії» та івано-франківського «Урагану», засновниками яких є місцеві обленерго, на початку 2014 року суттєво зменшили бюджети. Івано­франківці  наступного сезону гратимуть фактично без досвідчених гравців, шанс отримає необстріляна в Екстра-лізі молодь. Якою буде львівська «Енергія» — не відомо. Спортсмени зараз у відпустці, з ким продов­жать співпрацю, стане відомо на початку липня. Але навряд чи львівському клубові вдасться втримати своїх лідерів. 

Щоб урятувати ситуацію, наступний сезон проводитимуть під егідою не Екстра-ліги, а Асоціації міні-футболу. Це дозволить суттєво зменшити внески клубів і зробити елітний дивізіон доступнішим для команд з першої ліги. 

Жіночий гандбол: стабільно складно   

«У нас і в мирний час була непроста ситуація, яку навіть війна не здатна погіршити», — жартує головний тренер львівської «Галичанки» Василь Козар. За його словами, з-поміж клубів Суперліги припинить існування тільки команда «Податковий університет» з Ірпеня. Натомість підвищитися в класі захотів клуб з Тернополя «Педуніверситет-Енерго». 

Незрозуміла ситуація із київським «Спартаком». Цей клуб через фінансові проблеми не зміг завершити попереднього сезону. Але, за словами пана Василя, є люди, які готові фінансувати «Спартак», тому, ймовірно, він виступить у чемпіонаті. Тож кількість команд в Екстра-лізі не зменшиться. 

Інше питання, що хороших гандболісток в Украї­ні втримати складно. «В нас немає можливості забезпечити команду доб­рими умовами для тренувань. Про гідні зарплати навіть не говорю, — зазначає Василь Козар. — Наші лідери популярні в Європі. Із Польщі регулярно телефонують, пропонують контракти для кількох гравців моєї команди. Цікавилися клуби й інших країн. Утримати дівчат буде складно».        

Хокей: відродження ПХЛ 

Через війну донецький хокейний «Донбас» не візьме участі в майбутньому сезоні Континентальної хокейної ліги. Клуб зіграє в чемпіонаті України. Зате національний турнір, схоже, може вийти на якісно новий рівень. Такого висновку можна дійти за підсумками наради керівника Федерації хокею України Анатолія Брезвіна та представників клубів. 

За словами хокейного експерта Сергія Гончарова, йдеться про створення нової ліги, пише офіційний сайт ФХУ. «Ми плануємо відмовитися від практики вступних внесків. Ліга візьме на себе оплату суддівства та вже розробляє медійні програми. Наша мета — забезпечити телевізійні трансляції матчів на безоплатній для клубів основі», — сказав він. 

Робоча назва нової ліги — Українська хокейна ліга. Проте остаточну назву, як і організаційно-правову форму, буде відомо пізніше. Своє бажання виступати наступного сезону в національному чемпіонаті висловили 10 команд: київ­ські «Компаньйон-Нафтогаз», «Сокіл» і «Дже­нералз», білоцерківський «Білий барс», донецький «Донбас», хар­ківське «Ди­намо», друж­ківський «Альтаїр», хокейний клуб «Кременчук», дніпродзержинська «Сталь» і львівські «Леви». 

На жаль, львівські вболівальники, схоже, переглядати хокейні матчі елітного дивізіону у своє­му місті не зможуть: «Леви» планують проводити домашні матчі в столиці. До 30 червня команди мають письмово підтвердити свою участь у чемпіонаті.

Водне поло: мінус один

Через анексію Криму збірна Севастополя припинила виступи в чемпіонаті України. Тож у Вищій лізі чемпіонату України залишилися лише п’ять команд. Про формат наступного сезону наразі нічого не відомо, оскільки ще не завершився поточний турнір. Завершальні матчі цього тижня відбудуться у Львові. Місцеве «Динамо», до слова, має хороші шанси на перемогу.

За матеріалами: gazeta.lviv.ua
Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах:
Дізнавайтесь про новини спорту в Галичині першими | Закрити