В українській Прем'єр-лізі головних тренерів команд умовно можна розділити на три категорії - старожилів, другорічників та відставників. UEFA.com аналізує роботу наставників у першій частині сезону-2010/11.
Без сумніву, стабільність тренерських кадрів позитивно позначається на результатах довірених їм колективів. Таких прикладів футбольна Європа знає чимало. Не дивно, що й в українській Прем'єр-лізі п'ять клубів, біля керма яких уже не один сезон стоять ті ж самі наставники, перебувають у верхній половині таблиці.
Схожим курсом у порівнянні з минулим сезоном ідуть "Шахтар" Мірчі Луческу та "Металіст" Мирона Маркевича. Щоправда, харків'яни дещо змінили стиль гри з приходом нових виконавців, тоді як гірники діють у своїй манері. Нині гру обох команд визначають бразильці. Комбінаційна гра в короткий пас у центрі поля - візитна картка сьогоднішніх "Шахтаря" та "Металіста".
Однак, здебільшого мову слід вести не про кількість чарівників м'яча, а про вміння керманичів знаходити з ними спільну мову, підхід, який дозволяє футболістам із Латинської Америки швидко адаптуватися в новій команді. Тренерські штаби донеччан і харків'ян доводять, що вміють працювати над мотивацією своїх виконавців і можуть чітко ставити перед ними завдання.
Неперевершеним мотиватором вважається й Віталій Кварцяний, котрий навіть після перемог "Волині" залишається незадоволеним діями підопічних. У всякому разі таким його бачать на прес-конференціях, які спеціаліст частенько перетворює на справжні шоу. Хоча, на думку багатьох, таким чином він намагається тримати своїх футболістів у тонусі. Тренер бере на себе критику з боку ЗМІ, залишаючи гравців поза її межами. Зрозуміло лучани готові горою стояти за свого тренера.
Цілком довіряють своїм наставникам і гравці "Карпат" і "Ворскли". Олег Кононов і Микола Павлов за декілька років співпраці, здається, встановили з підлеглими не лише чудове взаєморозуміння, але й справжні сімейні стосунки. Про це говорить і трансферна політика клубів: кадрова ротація відбувається повільно, без кардинальних змін. Такий підхід у купі з талантом самих тренерів уже приніс свої плоди - полтавчани вперше виграли Кубок України в сезоні-2008/09, а львів'яни в цьому році дебютували в груповому турнірі Ліги Європи УЄФА.
Натомість інше тріо єврокубкових бійців провело рокіровки на тренерських містках. У "Дніпрі" таких змін відбулося цілих три. Першість розпочав Володимир Безсонов, який на старті здобув п'ять перемог поспіль. Однак надалі справи не пішли - дніпропетровці втратили позиції в Прем'єр-лізі й не змогли пройти кваліфікаційний бар'єр Ліги Європи. Тимчасово замінив Безсонова Вадим Тищенко, який у двох поєдинках здобув чотири очки.
Але піднімати команду на новий рівень керівництво довірило іспанцю Хуанде Рамосу, який у сезонах-2005/06 і 2006/07 вигравав Кубок УЄФА разом із "Севільєю". Поки що роботу наставника оцінювати важко, хоча йому й удалося наприкінці першої частини чемпіонату покращити результати - фінішувати на четвертому рядку таблиці та вивести команду в півфінал національного кубку. Кардинальні зміни, напевно, очікують "Дніпро" вже під час зимового міжсезоння.
Ще один учасник Ліги Європи - "Таврія" - також втратив свого керманича Сергія Пучкова. На євроарені кримчанам не пощастило з жеребом - у кваліфікації їм дістався леверкузенський "Байєр". Однак, не пішла гра у володарів Кубка України-2009/10 і в чемпіонаті. Три перемоги в десяти матчах, ганебна поразка в Суперкубку від "Шахтаря" (1:7) дали керівництву клубу підстави для звільнення фахівця.
Валерій Петров, що очолив команду, зумів поліпшити ситуацію, зробивши це радикальним способом - визнані лідери поступилися своїми позиціями дублерам. Такий струс позитивно сказався на діях колективу, але справжнє випробування чекає на нього в другій частині сезону.
Пішла на користь тренерська рокіровка й "Динамо". Під орудою Валерія Газзаєва кияни не виконали одне з головних завдань - вийти в груповий раунд Ліги чемпіонів УЄФА. В Лізі Європи команда також видала декілька результатів зі знаком "мінус" на фоні нестабільних виступів у національній першості. Олег Лужний, якому випала місія рятувальника, зумів вивести "Динамо" в 1/16 фіналу єврокубку з першого місця, хоча в Прем'єр-лізі кияни відпустили "Шахтар" на 12 очок.
Газзаєв, утім, продемонстрував своє вміння працювати з молоддю. Завдяки російському тренеру значного прогресу досягли виконавці, що раніше не завжди потрапляли до "основи". Їх стабільна гра за клуб привернула увагу тренерів молодіжної та національної збірних, котрі отримали значне посилення. На жаль для екс-наставника московського ЦСКА, інші свої напрацювання йому реалізувати не судилося. На думку багатьох, керманичу не вдалося збалансувати в колективі досвід і молодість. Тепер таке поєднання шукатиме інший спеціаліст з Росії Юрій Сьомін, котрий очолював "Динамо" до Газзаєва й приводив клуб до чемпіонства.
Перше ж звільнення тренера Прем'єр-ліги відбулося в дев'ятому турі, коли зі своєї посади в "Севастополі" пішов Сергій Шевченко. Ця відставка виявилася найпізнішою в історії чемпіонатів України. Згодом своїх місць лишилися Ілля Близнюк ("Іллічівець") і Ніколай Костов ("Металург" Донецьк). Цікаво, що всі ці команди намагалися грати в атакуючий футбол, але з різних причин їм так і не вдалося перетворити у життя задуми свої керманичів.
Другий сезон поспіль наставники намагаються донести своє розуміння футбольного процесу до підопічних ще в п'яти клубах. Найкраще це вдається Юрію Бакалову в "Арсеналі" та Сергію Ковальцю в "Оболоні". "Каноніри" в поточній першості посідають сьому сходинку, а "пивовари" перебувають на відстані одного очка від екватора таблиці. Натомість Анатолію Чанцеву в "Зорі", Юрію Максимову в "Кривбасі" й Олегу Луткову в запорізькому "Металурзі" в другій частині чемпіонату доведеться докласти чимало зусиль, щоб урятувати свої команди від пониження в класі.