Усі двадцять років в «Амбер-турнірі» – тільки Василь ІВАНЧУК

28 березня 17:53
Переглядів: 344
Default Image

Щороку у другій половині березня в райському куточку планети, на французькому узбережжі Середземного моря, відбувається міжнародний шаховий турнір, який з 1992 року організовує і спонсорує голландський меценат Йооп ван Остером. На честь своєї улюбленої донечки татусь називає турнір її іменем «Амбер».

Він запрошує 12 шахістів, переважно зірок зі світової еліти, а також когось із молодих, які встигли себе проявити за шахівницею цікавою активною грою. Змагання відбуваються за давно прийнятою системою: учасники щодня грають по дві партії – першу наосліп «blind» (перед шахістом стоїть тільки комп’ютерний монітор, на якому порожня шахівниця та останній хід суперника), другу – у швидкі шахи «rapid» (25 хвилин на партію + 10 секунд додатково за кожен зроблений хід).

Турнір відбувається переважно у Монако, хоча іноді учасники переселялися до Ніцци, як, наприклад, минулого року. У 90-ті роки запрошували навіть жінок, які вміло та успішно боролися з чоловіками, – угорка Юдіт Полгар грала тут п’ять разів, її сестра – чемпіонка світу Жужа Полгар – двічі, та ще одна чемпіонка світу Се Цзюнь (Китай). Не запрошували тільки багаторічного лідера світових шахів Гаррі Каспарова, який було відмовився з тільки йому відомих причин, а потім його й перестали запрошувати.

Єдиний шахіст, який бере участь щороку з першого турніру 1992-го, українець Василь Іванчук, який і став його першим переможцем. Його сьогоднішні суперники Магнус Карлсен та Сергій Карякін мали тоді тільки… по два рочки і ходили під стіл пішки, а Аріша Гірі ще на світі не було, бо він народився у червні 1994 року. Цей юний чемпіон Голландії має екзотичне походження: тато – непалець, мама – росіянка. Дитинство провів у Росії, а кілька років тому сім’я перебралася до Голландії, де юний Аріш став кращим шахістом країни.

Доля виступів львівського гросмейстера в «Амбер-турнірах» складалася по-різному: після перемоги він у різні роки ще чотири рази був другим, а минулого року розділив перший приз з молодою суперзіркою Магнусом Карлсеном. Але як би не грав Іванчук, його завжди запрошували серед перших, його грою захоплювалися. Скільки він створив шахових шедеврів у цих турнірах! До того ж Василь зустрічає тут свій день народження (18 березня) – як не звернути на нього увагу! Як відзначав у своїх інтерв’ю організатор турніру пан Остером, Іванчука запрошують тому, що український гросмейстер усі ці роки належить до еліти шахів, а по-друге , він грає найцікавіше!

Шахісти мають за що боротися і демонструвати змістовну гру – призовий фонд з кожним роком зростає і нині становить 227 тисяч євро. Найчастіше в Монако перемагали чемпіони світу - індус Віші Ананд ( 5 разів) та росіянин Володимир Крамник. Двічі перший приз брав вірменин Левон Аронян, який зі старту претендував на перемогу і цьогоріч. На жаль, унікальне змагання видатних гросмейстерів проводиться в останній, 20-й раз і тепер, наступного року в другій половині березня вони шукатимуть інші місця для зустрічі.

Львів’янин стартував невдало, поступившись у двох партіях азербайджанцю Вугару Гашимову, а потім поступово день за днем піднімався щораз вище у турнірній таблиці, щоб перед останнім туром вийти на четверте місце. Попереду стояли лише ті, чий рейтинг був понад 2800, – Аронян, Карлсен і Ананд. У партіях з ними Василь набрав 4 очки (Аронян – 0,5, Ананд – 1,5, Карлсен – 2,0). Виглядає, що юний вікінг Карлсен став, як жартують шахісти, «штатним клієнтом» Іванчука, бо минулого року наш земляк теж обіграв його 2:0.

Тож підсумкова таблиця останнього, 20-го «Амбер-турніру» набрала такого вигляду: 1. Аронян (Вірменія) – 15,5. 2. Карлсен (Норвегія) – 14,5. 3. Ананд (Індія) – 13,0. 4. Іванчук (Україна) – 11,0. 5. Грищук (Росія) – 11,0. Несподівано провальним став виступ екс-чемпіона світу В. Крамника (Росія), який посів передостаннє місце – 8 очок.

Одночасно у маленькому французькому містечку Екс-ле-Бен, що розташоване посередині дороги між французьким Ліоном та швейцарською Женевою, стартував чемпіонат Європи серед чоловіків, в якому беруть участь понад чотириста шахістів усіх європейських країн. Серед них 15 представників України, а також львівські гросмейстери Андрій Волокітін, Олександр Бєлявський, Олег Романишин, Ярослав Жеребух та Аня Музичук. Розпочали вони вдало, отримавши у стартовому турі перемоги, а потім у кожного почалася своя гра. Турнір триватиме до 3 квітня і виявить не тільки чемпіона, який отримає перший приз вартістю 20 тисяч євро, а й 23 кращих шахістів, які будуть допущені до гри у наступному розіграші Кубка світу.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: