Перерва тривалістю в півтора року закінчилась. Тернопільське дербі повертається в український футбол.
Постарались обидва його учасники. ФК “Тернопіль” за минулий сезон в першій лізі забив найменше (17 голів), пропустив найбільше (70 голів), виграв всього три матчі і з останнього місця проклав собі дорогу до найнижчого професійного дивізіону країни.
Туди ж проторувала собі шлях і “Нива”. Тільки з іншого боку. І не зовсім та “Нива”, про яку ви подумали.
В лютому 2016 року з’явилась новина: всім відома “жовто-зелена” команда, яка на той час виступала в першій лізі, припиняє своє існування.
Офіційна причина: відсутність контакту між менеджментом клубу і його власниками. Перші, яких представляли президент клубу Степан Рубай та директор Павло Білик (обидва – тернопільські підприємці, партнери по бізнесу), звинувачували других – кіпрську компанію “Мареказ Лімітед” та її довірену особу, на той час генерального директора “Карпат” і медіа-холдингу “ZIK” Ігоря Дедишина – у припинені фінансування та ігноруванні будь-кого зі сторони “Ниви”. Ті у відповідь продовжили мовчати. Хоча ще рік тому усі ці люди дружно “зайшли” в клуб.
“Зі свого боку ми не можемо нічого вдіяти, бо юридичних прав на “Ниву” не маємо”, - пояснював тоді пан Білик, маючи на увазі – він разом із паном Рубаєм, який уже опікувався “жовто-зеленими” з 2007 по 2011 роки, мають бажання фінансово допомогти, але не хочуть цього робити, адже клуб не їхній.
З ситуації підприємці вийшли по-тернопільськи – зареєстрували нову юридичну особу (знайомий досвід для “жовто-зелених” при зміні власника), а старий клуб став історією із сумним кінцем.
Але то була формальність, хоч і офіційний сайт “Ниви” сьогоднішньої запевняє, що клуб не є правонаступником “Ниви” попередньої. Головний тренер, частина гравців та персоналу і навіть та сама емблема – ці елементи старої тернопільської команди утворили нову, яка навесні 2016-го заявилась на чемпіонат та Кубок Тернопільської області і перехідний чемпіонат України серед аматорів.
Так розпочалась історія іншої “Ниви”, яку за звичкою в Тернополі і по Україні продовжують вважати все тією ж командою, що з’явилась на світ ще у 1978 році.
СПОРТИВНИЙ КРИТЕРІЙ
Про наміри якнайшвидше піднятись в професіонали в “Ниві” говорилось з перших днів існування.
Але єдине спортивне досягнення, яке на сьогодні підкорилось “жовто-зеленим” – це перемога в Кубку Тернопільської області 2016 року. Боротьбу ж за тріумф в обласному та аматорському чемпіонатах команда припинила задовго до фінішу. Втім і завдання такі перед командою не стояли.
Проте, перед стартом наступного сезону підхід змінився. Регламент нового чемпіонату України серед аматорів мав чіткі критерії – хто хоче піднятись за підсумками першості в другу лігу повинен: а) посісти в своїй групі місце не нижче четвертого; б) отримати відповідний атестат від ФФУ. Ці дві конкретні цілі і постали перед тренерським штабом та менеджментом “жовто-зелених” влітку 2016-го.
“Мета проста – грати в другій лізі і цим не обмежуватись. Це ініціатива власників клубу, які люблять футбол і мають бажання утримувати “Ниву”, - пояснив нам президент тернополян Олександр Стадник.
Але якщо менеджмент зі своїм завданням впорався і два тижні тому клуб отримав атестат, то зі спортивною складовою виникли труднощі.
Від початку її існування команду очолював колишній захисник та капітан казахстанського “Актобе”, уродженець Тернопільщини Петро Бадло. Для нього тренерська робота в “Ниві” була дебютною. Але працюючи в умовах постійних кадрових змін – шлях в майже півтора року у складі “жовто-зелених” змогли пройти лише кілька гравців на чолі із нинішнім капітаном Костянтином Пікулем –, своє завдання 41-річний спеціаліст виконати не зміг.
Два місяці тому, після серії безвиграшних ігор Петра Климентійовича звільнили. Цікаво, що невдовзі після цього він очолив ФК “Тернопіль”, що додало майбутньому дербі файного міста принциповості.
“Нива”, яка втратила шанси підійнятись в четвірку і в підсумку фінішувала на сьомому місці, закінчувала чемпіонат із новим наставником. Ним став колишній захисник “Дніпра”, “Кривбаса” та збірної України Сергій Задорожний.
“Я грав за Ниву у 2008 році. Тоді познайомився із сьогоднішніми керівниками клубу. Вони мене і запросили тепер очолити команду, на що я погодився. Побачив, що клуб розбудовується і може розвиватись у правильному напрямку”, - розповів про свої мотиви взятись за “Ниву” екс-наставник кам’янської “Сталі”, якому допомагає в роботі спортивний директор “жовто-зелених”, в минулому тренер кропивницької “Зірки” Самір Гасанов.
На той час уже було відомо – клуб очікує на отримання атестату і цілеспрямовано готується до виходу в другу лігу, хоч команда і не змогла виконати спортивний критерій.
“Так, за регламентом на підйом в другу лігу могли претендувати команди, які посіли в обох групах перші чотири місця – всього вісім колективів. Але на ділі склалось, що серед таких бажання підвищуватись у класі виявили лише “Агробізнес” та “Металіст 1925”. Тому справа дійшла до тих, хто фінішував нижче у турнірній таблиці, але пройшов атестацію”, - відреагував на невиконаний тернополянами спортивний критерії пан Стадник.
Наразі зрозуміти, хто буде виступати за “Ниву” в новому сезоні непросто. Команда проходить в Тернополі збори, протягом яких тренерський штаб переглядатиме багатьох потенційних новачків, щоб укомплектуватись – попередній чемпіонат “жовто-зелені” закінчували із всього дванадцятьма футболістами у складі.
“Будемо переглядати усіх, кого тільки можна буде. Потрібно, щоб в команді було хоча б двадцятеро гравців. Плануємо підсилити усі позиції, взяти 2-3 досвідчених виконавців. Але кістяк команди уже сформований. Це ті футболісти, які залишились в команді після минулого сезону”, - прояснив кадрову ситуацію головний тренер “Ниви”, додавши, що сам він воліє працювати з молоддю.
Сьогодні кістяк “Ниви” – це група молодих футболістів (найстаршому в команді – 23 роки) здебільшого з Тернопільської або сусідніх областей переважно без досвіду виступів на професійному рівні. Виходячи з цього, конкретних завдань на сезон перед командою не ставлять.
“Ми не хочемо, тільки вийшовши в другу лігу, кричати про наміри підійнятись в першу, – поділився планами наставник “жовто-зелених”. – До цього треба дозріти, хоча у нас і є план на 3-4 роки по виходу в УПЛ. Коли ми побачимо, що як команда і клуб готові рухатись далі – зробимо наступний крок”.
ІНФРАСТРУКТУРНИЙ КРИТЕРІЙ
Журналіст: Вас влаштовує теперішня інфраструктура клубу?
Сергій Задорожний: Ні. Як вона може мене влаштовувати?!
До виходу в другу лігу “Нива” приймала суперників не в Тернополі, а орендувала скромну спортивну арену в сусідньому селі Великі Гаї. Зі зміною спортивного статусу клубу змінились і запити до проведення домашніх матчів.
Керівництво клубу прагне перебратись в обласний центр. Але на місцевому центральному стадіоні саме задумали зміну газону.
“Тому чемпіонат на 99% розпочнемо у Вишнівці (смт в Тернопільській області – ГС). Там збудований сучасний суто футбольний стадіон, але його ще потрібно сертифікувати, документально оформити в ФФУ.
Відтак найближчий матч проти “Металіста 1925” в Кубку України зіграємо в Харкові. Хоча окрім Вишнівця ми розглядали варіант з Чернівцями (за інформацією UA-Футбол не виключене також повернення команди на реконструйований стадіон у Великих Гаях).
Але загалом перше коло ми конкретно в Тернополі грати не будемо”, - поділився проблемами Олександр Стадник.
Окрім свого стадіону не мають тернополяни і власної бази та автобуса. І те, і інше орендують.
“Тренування у нас відбуваються на стадіонах довколишніх сіл. Ми домовляємось із тамтешньою владою: або платимо їм за можливість займатись на місцевих полях, або взамін надаємо послуги за їх доглядом”, - доповнив загальну картину президент “жовто-зелених”.
Але є у “Ниви” в рукаві козир.
“Зараз ми споруджуємо за власні кошти базу на території колишнього профілакторію одного з тернопільських заводів. Там будуть великий ігровий та тренажерний зали, басейн, тенісні корти. На вулиці будуємо два футбольних поля розміром 110 на 65 метрів для тренувань команди.
Хочемо там же зробити умови для проживання та харчування. Ми працюємо над тим, щоб вже пізньої осені або навесні наша команда могла там тренуватись. В планах також є побудова на цій території власного стадіону. Але за цей проект ми візьмемось не раніше, ніж через півтора-два роки. Поки говорити про це зарано”, - розкрив карти пан Стадник.
За умовами атестації кожен клуб, який претендує на участь в другій лізі, повинен утримувати або фінансувати на договірних засадах ДЮСШ, в якій займаються діти в не менш, ніж двох вікових категоріях.
“Наш клуб фінансово утримує тернопільський ДЮФК “Чемпіон”. Там займаються більше ста дітей. Це окрема юридична одиниця і до клубу відношення немає. Але згідно установчих документів вона утворена нашими структурами”, - розповів про роботу з молоддю президент “Ниви”.
Щоправда, виключно на місцевих виконавців в тернопільському клубі покладатись не збираються. Хоч в майбутньому розраховують і на них, додаючи – головне, щоб ті відповідали рівню.
ФІНАНСОВИЙ КРИТЕРІЙ
Розкрити цей пункт сповна не вдалось – власники “Ниви” не полюбляють публічності, тому розмови з кимось із них не відбулось.
За офіційними даними власником “жовто-зелених” є тернопільський підприємець Павло Білик. Йому належить місцева будівельна компанія “Інвест-Родина”, логотип якої мають розмістити на футболках команди. Хоча він бував там і раніше.
Степан Рубай, який до лютого 2016-го обіймав посаду президента клубу, допомагає опосередковано. Розважальний комплекс “Марципан”, співвласником якого є 56-річний підприємець – офіційний партнер “Ниви”. А адреса закладу збігається із юридичною адресою самого клубу.
“Крім цього ми плануємо залучати інших спонсорів до співпраці із клубом. Хоча таких немає багато. Є люди, які виявили бажання долучитись, але перемовини ще ведуться. Хоча в основному розраховуємо на власні сили”, – поділився інформацією пан Стадник, який окрім роботі в “Ниві” працює на одному з підприємств власників “жовто-зелених”.
На сьогодні, окрім названих вище компаній, з “Нивою” співпрацюють ще три підприємства, рекламні банери яких можна побачити на домашніх матчах тернополян. Також клуб планує в майбутньому заробляти на здачі в оренду спортивних приміщень власної бази, як тільки вона стане доступною. Але серйозно розглядати можливість виходу клубу на самоокупність тут не наважуються.
“Плани такі є. Будемо працювати над мерчендайзингом, продажем атрибутики з клубною символікою.
Але ми розуміємо, що кошти власникам так чи так необхідно буде вкладати. Бо в ідеалі ми хочемо, щоб “Нива” грала в УПЛ і єврокубках. Тоді вже з’являться якісь доходи від реклами, маркетингу. Це не сьогоднішнього дня справи”, - скептично поставився до такої ідеї президент “Ниви”.
В підсумку розмір бюджету, з яким “жовто-зелені” вступають у другу лігу, в клубі назвати не змогли.
“Зважаючи на невизначеність зі стадіоном, кінцевою кількістю футболістів у команді та величиною їхніх контрактів, бюджет ще належить порахувати і скласти”, - відмовився від конкретики президент.
ПРАВОВИЙ КРИТЕРІЙ
Юридична форма: ТОВ “Тернопільський професійний футбольний клуб “Нива”
Засновник: Павло Білик
Керівник ТОВ: Іван Білоус (до цього кілька років був адміністратором “Ниви”)
Дата і місце реєстрації: 2 лютого 2016 року, м. Тернопіль