Підсумки літнього трансферного вікна в Україні в розмові з журналістом підвів агент ФІФА Михайло Гулордава, який нещодавно попрацював на посаді спортивного директора Карпат.
- Чим нинішнє трансферне вікно відрізнялося від попереднього, на ваш погляд?
- Надзвичайно активністю київського Динамо, футбольної смертю футбольного клубу Кривбас і появою на ринку у зв'язку з цим багатьох вільних агентів, яких запросив до себе не один клуб країни, і сагою Металіста з УЄФА, адже ця історія також залишила свій відбиток.
- Чи не здається вам, що останнє трансферне вікно дуже яскраво продемонструвало в черговий раз, що український чемпіонат, на жаль, складається з четвірки топ-клубів, які мають можливість купувати футболістів, і всіх інших, які задовольняються безкоштовними агентами або орендами?
- Абсолютно правильно. Чотири клуби купують, решта - підбирають. Топ- 4 визначає обличчя українського чемпіонату і українського футболу взагалі. У контексті багатьох інших (більшості), мені просто незрозуміло: для чого, чим займаються, чого хочуть і для чого власники утримують ці клуби? Як можна грати в футбол, не ставлячи перед собою якісь цілі? Як можна виходити на поле і не намагатися перемагати, не ставити завдання вийти до Європи або хоча б потрапити у Прем'єр-лігу, якщо говорити про першолігові колективи? Для чого ці клуби потрібні, треба запитати у їх власників. Дуже цікаво було б почути відповідь. Бізнес на футболі ніхто і не намагається робити. Маленькі клуби просто зобов'язані вирощувати і продавати футболістів. Але цього чомусь не відбувається.
- Що вас здивувало найбільше під час закінчилася трансферної кампанії?
- Здивувала блискуча трансферна політика київського Динамо. Всі футболісти, яких придбав клуб, гідні амбіцій і такого бренду, як Динамо. По суті, це чемпіонський склад. Єдине - незрозуміло, яка користь буде від цього чемпіонського складу. Тому що на даний момент кияни не показують тієї гри, якої від них чекають.
- Який клуб можна ставити в приклад за підсумками трансферного вікна?
- Про Динамо ми вже сказали. Також хочу відзначити Металіст. У випадку з харків'янами ми побачили блискучу точкову селекцію. Всі, хто прийшов футболісти з перших же матчів показали, що ці трансфери були по-футбольному правильні. Це саме те, що потрібно Металісту. Також потрібно поговорити про Шахтар: на секундочку, клуб, більше заробив на продажі, ніж витратив на купівлю футболістів. Новачки команди поки не відомі широкому колу фахівців в плані того, як вони приживуться в Донецьку. Але Шахтар адже, на відміну від більшості українських клубів, переглядав цих футболістів не з підвалу (більшість просто підбирає все, що погано лежить, і коли клуби не з першої п'ятірки розповідають, що вели якогось футболіста, не вірте - вони просто беруть тих, хто попався, "а що буде далі - подивимося"). Думаю, завдяки тренерському таланту Мірчі Луческу, новачки будуть відчувати себе в Шахтарі як вдома.
- На прикладі донеччан, як йдуть справи саме з продажем футболістів у решти українських клубів? Адже така мета повинна стояти, безсумнівно.
- Скажімо так, найбільша слабкість українських клубів - вони не підносять своїх футболістів як продукт, не розкручують їх, не рекламують, а деякі зовсім забороняють спілкуватися з пресою. Напевно, в тій же Говерлі або Чорноморці є футболісти, на яких варто звернути увагу. Наші гранди теж часто купують в межах країни. Хіба українські клуби не можуть заробляти на футболі? Абсолютна нісенітниця - ще як можуть. Просто ніхто нічого для цього не робить. Вся справа в слабкому менеджменті. Абсолютно випадкові люди, що знаходяться біля керма деяких клубів, нічого не розуміють у футболі і не люблять його. Вони люблять тільки себе у футболі. А що стосується Шахтаря, то він показав, що на футболі можна заробляти, але цим треба займатися. Чому Шахтар досягає успіхів у всьому? Тому що президент клубу не просто декларує любов до футболу. Він оточує себе розумними людьми, менеджерами, з яких потім і питає.
- А як ви оціните селекційну політику Дніпра?
- Найголовніше для команди, що Дніпро зберіг Коноплянку. Плюс дуже хорошим трансфером я вважаю прихід Бойко. Єдине: селекція Дніпра ніколи не відрізнялася, і не відзначилася в цей раз, вищим класом. Незрозуміло, чому у такого клубу на обличчя явні проблеми в захисній лінії. Часто буває, що в Дніпропетровську на гравців чомусь впливають нефутбольні моменти, як от було у випадку з трансфером Боатенга. Але в цілому, вважаю, що Дніпро, який грає не один рік одним складом, зараз як ніколи знайшов всі необхідні ігрові зв'язки, і якби команда посилила захист, Дніпро міг би претендувати на чемпіонське звання.
- Назвіть три найбільш корисних трансферу на вхід, виходячи з уже проведених 8- ми турів чемпіонату.
- Дуже подобається Тремулінас, стовідсоткове попадання з Мбокані і третій - прихід Гомеса в Металіст.
- Самий суперечливий трансфер, на ваш погляд?
- Не хотілося б називати прізвища. Скажу загалом: наші футбольні клуби беруть гравців тільки тому, що беруть їх безкоштовно. Іноді ми часто не помічаємо футболістів з першої ліги, яких потрібно переглянути. Набагато простіше взяти футболіста невідомо звідки, який вже нібито сформувався. Всі дивляться спочатку на паспорт, потім на зарплату, яку просить гравець, а потім на його рівень. А продаючи клуби просять за українців шалено великі гроші. Тому я вважаю, що ліміту на легіонерів бути не повинно - це штучне обмеження, яке працює в першу чергу проти українських футболістів. Це все одно, що вас змусять їздити на Жигулях, а Мерседес в цей час буде стояти десь в гаражі і їздити на ньому вам заборонять. Це безумство.
- Хто з клубів може зробити самий якісний ривок вгору, завдяки саме трансферам цього літа?
- Крім топ-4 ніхто не займався селекцією на належному рівні. Але краще за всіх виглядає, звичайно, Чорноморець. З року в рік цей клуб не поспішає, переглядає гравців, щось робить у цьому напрямку. Тому більш - менш Чорноморець можна виділити. Та й команда вже зробила певний стрибок вгору в рівні гри. Але є у нас клуб, який нікого ніколи не купує - Іллічівець... Розумієте, в українському футболі є маса моментів, незрозумілих для нормальних людей. Треба запитати у власників, чому ми бачимо таке сумне видовище, наприклад, з Таврією. Ось для чого власнику Таврії потрібен клуб? Хоча, в принципі, з часом стає зрозуміло, навіщо. Дуже шкода, що самобутні українські клуби починають просто потихеньку вмирати. І не тому, що немає грошей - ними просто не вміють керувати.