Як провести об’єднаний українсько-російський футбольний чемпіонат?

україна росія
18 червня 23:44
Переглядів: 114

Сьогодні ми спробуємо знайти способи, або ж варіанти проведення ОЧ в межах діючих правил ФІФА та УЄФА.

Основні принципи міжнародних футбольних відносин

Міжнародні футбольні відносини побудовані за принципом вертикального підпорядкування, коли найвищі інстанції (ФІФА та УЄФА) встановлюють правила гри для всіх, хто бажає грати. Саме тому, будь-які питання, пов’язані з міжнародними змаганнями, на певному етапі будуть предметом регулювання вказаних організацій.

Інший ключовий принцип світового футболу полягає в обмеженні кола суб’єктів, які можуть бути членами міжнародних футбольних організацій. Зокрема, в ч. 1. ст. 5 Статуту УЄФА закріплено: «Членство в УФЄА відкрито для національних футбольних асоціацій, які знаходяться в Європі, створені в країні, яка визнана ООН як незалежна країна, та які відповідають за організацію та впровадження футбольних відносин на території їхньої країни.». Тобто, лише національні футбольні асоціації (ФФУ в Україні, РФС в Росії та ін.) можуть бути членами міжнародної футбольної спільноти.

Принцип обмеження членства в УЄФА знаходить своє продовження в інших регламентних документах цієї організації. Зокрема, ст. 2 Регламенту Ліги Чемпіонів УЄФА визначено: «Асоціації-члени УЄФА можуть заявляти для участі в змаганнях (Ліги Чемпіонів) певну кількість клубів у відповідності до їхньої позиції в рейтингу коефіцієнтів…».

Тобто, лише клуби, які підпорядковані відповідній національній футбольній асоціації, яка в свою чергу є членом УЄФА, можуть бути заявлені для участі в змаганнях під егідою УЄФА.

Такий стан речей значно обмежує вибір варіантів організації та проведення ОЧ, за умови, що клуби та федерації-організатори ОЧ не планують втрачати членство в УЄФА, а з ним і право на участь в змаганнях під егідою УЄФА.

ОЧ – варіант для його проведення

З викладеного вище очевидно, що основна умова участі клубів в єврокубкових змаганнях, які проводить УЄФА – належність клубу до національної футбольної федерації, яка є членом УЄФА. Саме з цією умовою потрібно рахуватися при виборі регламенту майбутнього ОЧ.

Отже, нам відомо, що членом УФЄА може бути лише національна футбольна федерація, яка делегує для участі в європейських клубних турнірах своїх представників. Тому наразі відсутня можливість створення міжнаціональної федерації чи об’єднання федерацій. Разом з тим, проведення ОЧ можливе без створення зазначених футбольних об’єднань, про що йтиметься далі.

На сьогоднішній день українська та російська футбольні асоціації мають право заявляти для участі в змаганнях під егідою УЄФА по 6 клубів (по 2 в Лізі Чемпіонів, по 4 в Лізі Європи). Зрозуміло, що жодна сторона не має наміру втрачати кількість своїх представників.  Однак, ОЧ можливо провести без таких втрат.

Тож, яким чином провести ОЧ без створення нового суб’єкту (міжнаціональної федерації та ін.) та з умовою збереження існуючого представництва в єврокубках?

ОЧ із зазначеними вихідними умовами можливо провести за поетапною системою.

Поетапна система передбачає наступний підхід в організації змагань:

Кожна національна футбольна федерація (в нашому випадку ФФУ та РФС) проводить перший етап ОЧ з такими умовами:

- федерація проводиться змагання на території своєї країни;

- федерація проводить змагання між клубами,  які є членами цієї федерації;

- в результаті проведення першого етапу визначаються перші 6 команд (або інша кількість), які будуть представляти країну в єврокубкових змаганнях під егідою УЄФА (відповідно до зайнятих місць на цьому етапі) та які прийматимуть участь в другому етапі ОЧ.

Після цього організаційний комітет, який підконтрольний ФФУ та РФС, проводить другий етап ОЧ, в якому приймають участь по 6 команд (або інша кількість) з кожної країни. Другий етап проводиться з такими умовами:

- участь в другому етапі приймають клуби з двох країн;

- остаточні місця в турнірній таблиці другого етапу не впливають на єврокубкове представництво кожної із країн;

- результати другого етапу впливають лише на фінансові результати клубів.

Якщо ОЧ буде проводитися за вказаною системою це дозволить проводити в кожній із країн власний чемпіонат, на чому наполягають чиновники ФІФА та УЄФА, та, відповідно, заявляти для участі в єврокубкових змаганнях клуби відповідно до рейтингу національної футбольної асоціації.

(За схожою схемою проводиться об'єднаний жіночий чемпіонат з футболу Бельгії та Нідерландів - BeNe League).

Таким чином, для проведення ОЧ відсутня необхідність створювати міжнаціональну футбольну федерацію, потім відстоювати перед УЄФА право на її включення до складу членів УЄФА, визначати місце такого об’єднання в рейтингу асоціацій та здійснювати інші організаційні заходи.

Зрозуміло, що фантазія членів організаційного комітету ОЧ, поступливість світових футбольних чиновників, підкріплені бажанням та фінансовими можливостями людей, які прагнуть провести ОЧ можуть трансформуватися і в інші варіанти проведення ОЧ. Однак, цей матеріал підготовлено виключно в рамках діючих норм та регламентів.

 

Автор: Сергій ПОШЕЛЮЗНИЙ
За матеріалами: blog.meta.ua
Дізнавайтесь про новини спорту в Галичині першими | Закрити