Ми порахували чужі фінанси, щоб дізнатися, хто чого вартий в українському футболі.
Кожен сучасний футбольний клуб у своїй діяльності спирається на показники затвердженого його власником \ президентом \ радою директорів бюджету. Від показників, закладених у фінансових планах клубу, залежить все його життя з «ніг до голови»: починаючи від того, наскільки смачною буде їжа на базі від найнятих кухарів, до кількості голів, забитих придбаним за енну суму грошей новим нападником. Наскільки багато живуть клуби української Прем'єр-ліги? Чи відповідають заявлені витрати реальним результатам на футбольному полі?
На жаль, на сьогоднішній день далеко не всі клуби зацікавлені в оприлюдненні інформації щодо показників свого фінансового забезпечення, тому в окремих випадках виходимо з поданого неофіційними джерелами. Цифри наведені, в більшості своїй, станом на початок сезону 2012 \ 13, для деяких команд вказані трохи більше застарілі показники. Також варто відзначити, що в порівнянні з 5-6-річної давністю бюджет практично всіх клубів вищого українського дивізіону виріс не менше ніж у два рази.
Аналізуємо бюджети клубів УПЛ разом.
«Металург» (Запоріжжя) - 6-8 мільйонів доларів
Запорожці, на відміну від багатьох колективів УПЛ, що знаходяться в таблиці значно вище, не мають проблем ні з базою для тренувань, ні з новісіньким стадіоном, ні із забезпеченням дитячої академії. Більш того, остання регулярно відплачує клубу «сторицею». Дуже схоже на правду, що лише за останні кілька років МЗ «навар» на продажу власних вихованців на суму, близьку до 20 мільйонам убитих єнотів!
Ось тільки гроші такі клубу ніяк не на користь - бездарний менеджмент на верхах потопив претензії одного з найчастіших гостей елітного дивізіону закріпитися у верхах ще як мінімум на сезон. Чи то ще буде - після «планової тренерської ротації» дивуватися, знаєте, нема чому ...
«Говерла» (Ужгород) - 5-7 мільйонів доларів
«Команда-ліфт» українського футболу вирішує відповідні завдання - головним для ужгородців було, є і (схоже, таки так ...) буде втриматися у вищому дивізіоні на термін більше, ніж один рік. Оскільки завдання це з сезону в сезон «успішно» провалюється, то і поставити «незадовільно» клубу напрошується як само собою.
На сьогоднішній день «Говерла» - клуб як з самим маленьким бюджетом, так і з однією з найслабших матеріально-технічної баз. І якщо стадіон ужгородців не так давно піддавався, в загальному, досить масштабною (за мірками претензій самих мешканців Ужгорода) реконструкції, то тренувальна база залишається одним з найбільш наболілих питань.
«Ворскла» (Полтава) - 10 мільйонів доларів
Одна з найбільш стабільних у фінансовому відношенні команд УПЛ. От тільки стабільність ця - не з розряду «в плюс» керівництву клубу. Багато в чому саме через небажання дуету Бабаєв-Жеваго збільшувати фінансування, з ФК пішов створив історію футбольної Полтави Микола Павлов - патріарх вітчизняного тренерського цеху не бачив перспектив розвитку при сформованій ситуації.
Повне враження, що народному депутату Костянтину Жеваго «Ворскла» потрібна для причаровування народних мас, що можуть поставити зайвий «хрестик» за висуванця народу на чергових виборах. Інакше пояснити небажання доларового мільярдера вкладати більшу кількість коштів у далеко не безперспективний футбольний організм, не виходить - з року в рік в показники бюджету Жеваго додає «з миру по нитці», стабільно враховуючи хіба що світову інфляцію, але не побажання власних уболівальників.
«Карпати» (Львів) - 12 - 14 мільйонів доларів
Відносно вдала єврокубкова кампанія сезону 2010 \ 11 може вважатися головним досягненням періоду правління Димінського у Львові.
«Карпати», часто проявляючи себе донором для інших вітчизняних клубів («підносячи» тим вихованих у Львові гравців), ніяк не можуть знайти стабільність (багато в чому - з причини імпульсивних рішень власника) щодо закріплення у вищих ешелонах українського футболу, то і справа кидаючись з однієї крайності в іншу (в тому числі - проводячи деколи незрозумілу, а ще гірше - невиразну трансферну кампанію і демонструючи перманентне невміння вибудовувати цивілізовані відносини зі своїми гравцями в юридичній площині).
Історія з невдалим переїздом на «Арену Львів» - цирк по-українськи. «Карпати» ні свого стадіону будувати не хочуть, ні на ультрасучасну конструкцію переїхати не спроможуться!