Йосипу Фалесу – 75!

Йосип Фалес
12 червня 09:05
Переглядів: 190

Маємо прекрасну нагоду згадати про Йосипа Фалеса, унікальної для львівського футболу людини. До того ж Йосип Георгінович працював на 4 футбольних чемпіонатах світу. Наша національна команда перебуває на хорошій дорозі, аби вдруге виступити на ЧС.

Він один з небагатьох, хто творив славу радянському і українському футболу закарпатському і львівському копаному м’ячу на міжнародному рівні. Бо успішно працював у свалявському «Авангарді» і ленінградських «Трудових резервах», львівських «Сільмаші», «Карпатах», СКА «Карпатах» і ФК «Львів». Був тренером-консультантом національної команди Алжиру та хорошим спортивним журналістом.

А ще наш 75-ти літній ювіляр трудиться на посаді завідувача кафедри футболу Львівського Державного інституту фізичної культури і передає свій багатий життєвий досвід молоді.

Прийшов на світ Йосип Георгінович 12 червня 1938 року в закарпатській Сваляві, звідкіля й почалося його футбольне сходження. У грі віддавав перевагу позиції захисника. Виступав за команди юнаків і дорослих. Партнерів найчастіше виводив на поле першим з капітанською пов’язкою. А це значило, що тренер і колеги йому довіряли.

У 1955 році вступив до Львівського державно-технічного училища №1, але з футболом не поривав. Грав за команду «Трудові резерви» і увійшов до складу збірної даного товариства. Став чемпіоном Всесоюзної спартакіади профспілок. Після чого настало коротке відрядження до Ленінграду, де виступав за місцеві «Трудові резерви». Але цей переїзд завершився відкритим …переломом ноги.

1959 року успішно склав іспити у Львівський державний інститут фізичної культури. Паралельно виступав за команду «Львівсільмаш», куди отримав запрошення від директора заводу «Сільмаш» Івана Калиниченка. Наставниками цієї команди були відомі у минулому футболісти Юрій Зубач та закарпатець Василь Соломонко, які виступали разом у складі львівського «Спартака» у сорокових роках.

До речі, заводський колектив дав життя команді майстрів «Карпати» (Львів), у складі яких Фалес провів чимало успішних матчів, як за основу, так і за дублюючий склад. Виступаючи за «Карпати», зі своїм давнім одноклубником-цімбором Ігорем Кульчицьким навчався у Львівському Державному Університеті імені Івана Франка на факультеті журналістики. «Писати» футболісти вчилися у таких майстрів пера, як професори Володимир Здоровега, Павло Малий, Йосип Цьох. Кафедрою фізичного виховання керував Іван Попеску, який запропонував Фалесу обійняти посаду старшого викладача.

1966 довелось перебратися до складу дрогобицького «Нафтовика», команди за яку виступали Лев Броварський, Остап Савка, Валентин та Віктор Ходукіни – не менш відомі футболісти.

Далі у 1970/73 роках Фалес представляв Центральну Групу військ (ЦГВ), яка дислокувалася на території колишньої Чехословаччини. Там довелося поєднувати функції граючого тренера збірної ЦГВ.

1 вересня 1973 року Йосип Фалес, по завершенні кар’єри футболіста, передавав свій досвід студентам.

1 червня 1976 року засновано кафедру теорії і методики футболу, яка стала самостійною структурною одиницею львівського інфізу і Йосип Георгінович її очолив.

Робота в Алжирі виявилась дуже вдалою. Бо з допомогою Фалеса, ця команда з африканського континенту пробилась на чемпіонат світу з футболу.

В роках 1986/87 наш ювіляр працював головним тренером СКА «Карпати» (Львів). Згодом захистив дисертацію, став кандидатом педагогічних наук, доцентом і просто шанованою особистістю.

Завдяки футболу Фалес побував у багатьох містах та країнах світу, де проводились чемпіонати Європи і світу. Зокрема, в Аргентині 1978, Іспанії 1982, Мексиці 1986, ФРН 1988 та Італії 1990. Кожен з цих чемпіонатів скрупульозно аналізувався і з московських кабінетів втілювався у радянський футбол. Ця робота цікава і захоплююча, яка приносила чимало обопільного задоволення. Доводилося виступати на всіляких футбольних форумах, у тому числі, які організували такі почесні організації, як ФІФА та УЄФА. Але на сьогодні для Йосипа Георгіновича залишаються просторі авдиторії львівського інфізу.

 

Вельмишановний Йосипе Георгіновичу!

 

Ми приєднуємось до вітань, які нині поступають на Вашу адресу з нагоди Вашого Дня народження!

Бажаємо Вам міцного здоров’я, невичерпної життєвої енергії та всіляких життєвих і робочих гараздів.

Нехай Вас оминають болі й тривоги, нехай стелиться щастям і радістю життєва дорога. Чистого і світлого Вам неба, миру в рідній хаті. А цей святковий день принесе Вам заряд позитивного настрою на наступні роки. Щоб усе задумане Вами збувалось й здійснювалось.

Просимо надалі щиро служити благу вітчизняного футболу та пропагувати усюди його хороші ідеї. Адже завдяки таким особистостям як Ви, український футбол отримує міцне підґрунтя. Ми це розуміємо і вдячні Вам за усе, що Ви робите у цьому напрямку.

Нехай Ваші літа, не оглядаючись, йдуть, щонайменше, до ста і далі.

Автор: Олександр ПАУК
Дізнавайтесь про новини спорту в Галичині першими | Закрити