Захворювання, що характеризується появою каменів у нирках та органах сечовидільної системи, з’являється сьогодні у людей різного віку. Механізм хвороби вроджений – незначне порушення обміну речовин, яке призводить до створення нерозчинних солей, які поступово формують собою камені – урати, фосфати, оксалати та інші. Спеціалісти наголошують: сечокам’яна хвороба лікування потребує завжди. Причому, консервативне лікування можливе лише на початковому етапі захворювання, коли камені мають невеликий діаметр, тому так важливо вчасно звернутися зі своєю проблемою до лікаря.
Якщо не лікувати
Камені у нирках чи сечоводі поступово призводять до гострого чи хронічного пієлонефриту. Крім того, може відбутися гнійне розплавлення нирки, через що її доведеться видаляти. Камені у сечовому міхурі провокують гострий цистит з тяжкими проявами, що робить життя хворого нестерпним.
Діагностика хвороби
Лікар-уролог призначає хворому пройти обстеження сечі (загальний аналіз), УЗД та рентген органів сечовидільної системи, а також внутрішньовенну урографію. Якщо є підозра щодо наявності каменів в сечовому міхурі, проводять цистоскопію. Зазвичай, таких досліджень достатньо, щоб встановити діагноз.
Лікування каменів сечовидільної системи
Сучасна медицина має на озброєнні проти цієї хвороби три методи – консервативний, інструментальний та оперативний. Перший можливо застосовувати лише якщо камені мають невеликий діаметр, а також у разі відсутності ускладнень. Метод включає дієтичне харчування і прийом ліків. Дієта залежить від виду хвороби. Якщо у пацієнта камені-урати, то з раціону мають зникнути субпродукти (мізки, нирки, печінка), якщо фосфати - молочні продукти, фрукти, овочі (натомість дозволяється вживати м'ясо, рослинні жири і борошняні вироби), якщо оксилати, слід прибрати з меню салат, шпинат, картоплю та молоко.
Деякі ліки розчиняють камені (частіше за все - урати). Такі препарати можна приймати лише під контролем лікаря, оскільки вони мають специфічну дію на організм.
Якщо камені великі за розміром і заважають вести звичний спосіб життя, слід їх видалити. Камені у нирках можливо видалити лише під час операції. Камені у сечоводі «переводять» до сечового міхура, а потім видаляють за допомогою ендоскопії, тобто операції без розрізів. Камені у сечовому міхурі дроблять цистоскопом. Якщо такий метод виявляється неефективним, то проводять операцію.
Ефективність довів сучасний метод дистанційної літотрипсії – дроблення каменів електромагнітними хвилями. Процедура легше переноситься хворими, але роздробити камені вдається таким методом не завжди.