Чому Україна приречена на провал на "білій" Олімпіаді

21 лютого 19:00
Переглядів: 384
підгрушна

«Золото» у фрістайлі є радше винятком із загального правила, бо здобуте всупереч обставинам.

Наприкінці цього тижня у Південній Кореї завершаться зимові Олімпійські ігри. Наразі у скарбничці збірної України одна нагорода – «золото» у фрістайлі Олександра Абраменка. Поки що розчаровують біатлоністки, які напередодні Ігор вважалися нашою найбільшою медальною перспективою.   

Втім, виступ збірної України на Олімпіаді у Південній Кореї був передбачуваним. Результати українських спортсменів є віддзеркаленням низки проблем у нашому спорті: браку фінансування, відсутності належної інфраструктури для підготовки олімпійців та браку талановитої молоді, особливо в зимових видах спорту.

Багато спортсменів змушені тренуватися за кордоном. А чемпіонат України з санного спорту і взагалі проводиться в Латвії, де є сучасні траси. Побудовані за радянських часів спортивні бази в Україні занепадають, а нові не будуються. Крім того, зачиняються дитячо-юнацькі спортивні школи. Ці фактори призвели до того, що в Україні немає спортивного резерву. 

Однією із передових країн у зимових видах спорту є Канада. У тамтешніх загальноосвітніх школах уроки фізкультури є серед пріоритетних – вони проводяться тричі на тиждень по півтори години кожен. В Україні же фізичне виховання в школі на вибір: хочу – не хочу. Вже на цьому етапі суттєво ускладняється можливість виховання не тільки спортсменів, а й повноцінно здорових людей. 

Мабуть, саме тому ми пасемо задніх не лише у тих видах спорту, де конче необхідна дорога інфраструктура. Ми серед аутсайдерів навіть у лижних перегонах.

Детальніше про проблеми зимових видів спорту в Україні розповів директор Львівського училища фізичної культури, заслужений працівник фізичної культури і спорту України Степан Родак.

«Проблема в тому, що в Україні не має повноцінної зими, – каже Степан Михайлович. – Якщо ми не хочемо вкладати великих коштів у зимові види спорту, нам потрібна зима, сніг. Цього у достатній кількості немає. В умовах Карпат реально ще навчати дітей, згуртувати їх і привабити спортом. Але в Карпатах немає осередків. Таких осередків є більше на Сході країни: на Сумщині, Харківщині, навіть в Броварах.

Колись в львівському училищі функціонувало відділення лижного спорту. Це було в часи Радянського союзу. Тоді спортсмени мали можливість готуватися в Росії: за Уралом, в інших місцях. Тоді і коштів виділялося більше – й спортсмени основну підготовки проводили за межами України. Зрештою, наші зими були іншими, суворішими.

Тому не варто дивуватися нашим результатам на Іграх. Просто так нічого не буває. У біатлоні елітним спортсменам створено дуже хороші умови для підготовки і виступів. Але це зроблено штучно. Так, можна запросити кількох атлетів із Росії, чогось добитися на міжнародній арені. Але це миттєвий успіх, оскільки немає системи. І так по усіх зимових видах спорту. Безперечно, це є наслідком ситуації у нашій економіці. У Карпатах можна розвивати зимовий спорт. Але спершу у горах потрібно створити належного рівня рекреаційні, курортні зони. І уже там будуть з'являтися спортивні дитячі секції, почнуть підростати майбутні елітні спортсмени.   

Зараз з'явилося багато критиків санного спорту. Мовляв, невчасно дали сани спортсменам. Але ж справа не в цьому. Із хорошими санами майбутні олімпійці повинні працювати змалечку.  Тоді вони матимуть відчуття швидкості, матимуть м'язове відчуття, координацію рухів. А якщо олімпійцеві дати сани за 1-2-3 місяці перед Іграми, то нічого хорошого не буде. У них уже склалися стереотипи – і пристосуватися до нових саней їм дуже важко. Не усе так просто. Сьогодні купити сани, а завтра завоювати олімпійську медаль – нереально.

Тож не варто дарма хвилюватися. Давайте заспокоїмося, треба отримувати насолоду від Ігор і працювати на перспективу. По-трохи справа просувається. Курортний «Буковель» зараз уже міркує над розвитком на своїй території спортивної складової. І це нормальна практика у світі. У європейських Альпах уже давно зрозуміли, що привабити більше людей на курорти можна завдяки спортивним змаганням світового рівня. Сьогодні «Буковель» почав рух у цьому ж напрямку. У них є гірськолижна траса і навіть школа для спортсменів. У планах є будівництво біатлонної траси. І що більше буде подібних курортів, то більшою буде конкуренція – і більше інфраструктури для спорту. Сподіваюся, у майбутньому у нас будуть кращі результати на зимових Іграх, наразі ж на це важко сподіватися».         

Нагадаємо, двадцять треті зимові Олімпійські ігри відбуваються з 9 по 25 лютого 2018 року у місті Пхьончхані (Південна Корея). Проведення змагань з 15 зимових видів спорту було оголошено в межах зимових Олімпійських ігор 2018 року. Вісім видів належать до льодових: бобслей, санний спорт, скелетон, хокей з шайбою, фігурне катання, ковзанярський спорт, шорт-трек і керлінг, а решта – лижні змагання: гірськолижний спорт, сноубординг, фрістайл, біатлон, лижні перегони, стрибки з трампліна та лижне двоборство.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: