Франческо Баранка: "ФФУ – перша федерація, яка заборонила робити ставки на молодіжні змагання"

26 грудня 21:00
Переглядів: 199
Баранка

Голова Комітету з етики і чесної гри ФФУ Франческо Баранка дав ексклюзивне інтерв’ю «Рейтингу Букмекерів» на тему сьогодення боротьби проти матчів із фіксованим результатом у спорті. Відомий спеціаліст розповів про успіхи роботи своєї команди та нюанси, які виникають на шляху до очищення українського футболу, а також поділився планами на найближче майбутнє.

– У нашому минулому великому інтерв’ю я запитав вас про загальну ситуацію в українському футболі. Ви сказали, що Прем’єр-ліга досить чиста, але у нас все ще є проблеми в нижчих лігах, чемпіонатах U-19 та U-21. Яка ситуація зараз?

– Взагалі, у футболі зараз найдраматичніший період, який ми спостерігали в історії. У нас є багато, безліч справ по всіх чемпіонатах. Я говорю про Румунію, товариські міжнародні матчі, такі, як Вірменія, Білорусь. Я завжди говорив про рух коефіцієнтів. Я нікого не звинувачую, я просто кажу, що ці дивні рухи коефіцієнтів зараз великі як ніколи.

У футболі зараз найдраматичніший період, який ми спостерігали в історії

Більш ніж коли-небудь збільшилась кількість «дивних» матчів у баскетболі. Це божевілля, скільки випадків маніпулювання матчами зафіксовано в останній період по всій Європі, включаючи європейські змагання.

– А як щодо України?

– Ситуація все ще погана в U-19, U-21. Є випадки в Кубку України, в Першій Лізі, Другій Лізі та в товариських матчах.

– Ви говорили, що в новому сезоні плануєте впровадити ряд модифікацій для боротьби з договірними матчами. Зокрема, ви мали намір зупиняти матч і блокувати передачу даних про нього у БК під час гри. Чи були в цьому напрямку якісь кроки?

– Деякі модифікації все ще в процесі впровадження. Ми внесли окремі зміни до правил, і вони запрацювали надзвичайно добре. Я говорю про чемпіонат України U-19 Першої ліги. Я хочу подякувати керівництву турніру за надзвичайний рівень співпраці. Впродовж останніх двох тижнів більше не можна було ставити на цей турнір.

Нам вдалося заборонити онлайн-ставки на ці змагання, заблокувавши передачу даних для букмекерів зі стадіону та змінивши правила для створення цієї можливості. Не було змоги запропонувати ринки ставок на ці матчі.

Нам вдалося заборонити онлайн-ставки на чемпіонат України U-19 Першої ліги. Для нас це дивовижний успіх!

Ми особисто пішли на стадіон, щоб зловити цих людей (так званих скаутів, тобто тих, хто передає дані про хід матчу у інформаційні сервіси, якими користуються БК – прим. редакції), які не мають жодного договору, жодної ліцензії на таку діяльність. Ми сказали, що правила чіткі, і вони повинні піти. За тиждень вони перестали ходити туди, і в результаті більше немає ставок на цей турнір. Таких дій на декількох матчах було достатньо, щоб зупинити це на всіх матчах турніру. Для нас це дивовижний успіх!

– Іншою модифікацією, яку ви збиралися представити, був ряд обмежень щодо ставок для гравців та людей, близьких до них – родичів, друзів тощо. Ви розкрили та обмежили щось подібне?

– Про це я поки не можу говорити, тому що у мене на руках дуже серйозні матеріали. Але я можу зазначити, що ми будемо змінювати правила. Багато гравців роблять ставки і не знають про ці правила. Ця справа триває. Я б хотів розкрити деталі, але це ризик для цього розслідування.

– Ви збиралися зупиняти матчі, якщо є підозрілі ставки…

– У цьому напрямку маємо певні труднощі. Є чудова співпраця з молодіжним другим дивізіоном, гарна кооперація з Першою лігою, Сергієм Макаровим, але абсолютно ніякої згоди з Прем’єр-лігою. Ніякої! Сама УПЛ залишається чистою, як я вже згадував раніше, але чемпіонати U-21 та U-21 також є складовою частиною Прем’єр-ліги. Ми намагалися знайти підхід, питали про щось, але не отримали відповіді.

Багато людей сумніваються в тому, що ми робимо. Але люди точно не знають, в чому полягає наша робота і які труднощі у нас виникають.

– Була мова про довічну дискваліфікацію в збірній для тих, хто брав участь у договірних матчах.

– Я все ще вважаю, що обов’язковість інформування про те, що готується «дивний» матч є дуже важливою, і вона повинна бути включена в контракт футболіста. Почитайте це недавнє інтерв’ю колишнього гравця «Дніпра» (Сергія Кравченка – прим. редакції). Він все знає, але не може говорити. Це дивно. Якщо ви щось знаєте, вам потрібно поговорити. Якщо ви не знаєте, краще мовчіть.

Загалом, ми завершили перший етап роботи у цьому напрямку. Ця модифікація буде впроваджена під час зимової паузи.

– Історія справи «Олімпіка» тягнеться тривалий час. Коли ми побачимо результат розслідування?

– Ця справа зараз у Контрольно-дисциплінарному комітеті ФФУ. Я думаю, її долю буде вирішено до Різдва. Так, ця команда була помічена у «дивних» матчах ще кілька років тому, але ми відкрили цю справу лише влітку. Що сталося в минулому, це не моя відповідальність. Чим більше років минає, тим складніше стає щось довести. Україна почала боротися з матчами дуже пізно.

– Кілька тижнів тому ви надіслали результати розслідування матчу «Іллічівець» – «Гірник-Спорт» до дисциплінарного комітету Федерації футболу України. Який результат цього розслідування? Які рекомендації ви і ваша команда запропонували? Минув цілий рік, але все-таки покарання ще немає…

– Перш за все, матеріали по цій справі зараз в поліції. По-друге, це не єдиний «дивний» матч для обох команд, де вони були задіяні.

Я багато читав про цю справу. У мене немає симпатії до жодної з цих команд. Всі випадки будуть проаналізовані. Кожен винний буде покараний.

Ми будемо просити для винних гравців та тренерів заборони футбольної діяльності у всіх країнах світу. ФФУ має таку можливість

Кожен повинен зрозуміти, скільки випадків ми маємо з минулого і скільки справ ми маємо цього року. Перед тим, як я приїхав, ФФУ не мала можливості потурбуватися про U-19 та U-21, оскільки не отримувала жодних рапортів з УЄФА. Кожен повинен розуміти, що найважливішим для мене є те, чи співпрацює команда чи ні.

Два місяці тому ми направили три справи до Контрольно-дисциплінарного комітету. На даний момент ми повинні призупинити роботу по іншим. Хоча, у нас є й інші випадки, які також готові для розгляду КДК, але ми хочемо завершити роботу по цим трьом справам, щоб дотриматися правильної процедури, яку можна буде оцінити позитивно в КДК, апеляційних судах, включно з CAS у Швейцарії. Тільки після цього ми продовжимо роботу по іншим матчам. Ми дуже багато працюємо щодня. Ви повинні зрозуміти, що якщо одна команда провела один підозрілий матч, це одна справа. Якщо команда провела 20 матчів, це також одна справа. Після проходження процедури у КДК ці випадки йдуть до поліції.

Ми будемо просити для винних гравців та тренерів заборони футбольної діяльності у всіх країнах світу. ФФУ має таку можливість.

Крім цих трьох справ, у нас є ще 6 справ, готових для передачі до КДК. А в цілому, з початку нового сезону, ми маємо більше 30 підозрілих матчів.

– Яка доля матчу «Арсенал» – «Десна»? Не так давно ви сказали, що УЄФА також розглядає цю гру як матч з фіксованим результатом.

– В кожному випадку ми маємо однаковий з УЄФА погляд на проблему. У деяких випадках ми не отримуємо звіти, а для розслідування цих випадків ми використовуємо різні джерела. Але кожного разу, коли УЄФА звертає увагу на конкретний поєдинок, ми вже мали відкриту справу. Справи відкриваються впродовж 24 годин після гри.

Ми – перша в світі федерація футболу, яка так системно працює над цією проблемою. І це завдяки панові Павелку, який дає мені карт-бланш для боротьби з договірними матчами. Також ФФУ – перша федерація, яка забороняє робити ставки на молодіжні змагання. Інші федерації цікавляться цими методами і просять поділитися досвідом. Ми відкриваємо справи, перш ніж поліція та спортивний суд це зробить.

І після всього цього я читаю, що я нічого не роблю. Я також читав, що нова комісія експертів коштувала ФФУ дуже дорого. Так от, вона коштуватиме 0 євро. Нуль.

Читав, що нова комісія експертів коштувала ФФУ дуже дорого. Так от, вона коштуватиме 0 євро. Нуль.

– Гаразд, але яка мотивація у цих людей для роботи з цією проблемою?

– Насамперед, вони не будуть працювати цілодобово, як ми. Їхня робота полягає лише в аналізі матчів. Багато з них – мої друзі. У світі багато людей, які готові працювати не за гроші, а просто тому, що вірять у щось добре. Сподіваюсь, ви пам’ятаєте, що перш ніж я почав роботу в Федерації футболу України, я робив те ж саме безкоштовно.

– Що ви знаєте про останні підозрілі матчі в чемпіонаті U-21 «Олімпік» Донецьк – «Маріуполь» та «Олександрія» – «Зірка»?

– На жаль, я не можу розкрити деталі прямо зараз.

Зараз настав важкий період, тому що до зимової паузи зазвичай організатори договірняків дуже активні

– Які ще матчі привернули увагу Комітету з етики та чесної гри?

– Багато матчів за участю багатьох команд. Але я поки не можу назвати їх. Зараз настав важкий період, тому що до зимової паузи зазвичай організатори договірняків дуже активні.

– Як щодо ФК «Скала», який був під підозрою наприкінці попереднього сезону? Вони хотіли отримати докази та навіть опублікували відкритого листа, адресованого вам.

– Я можу сказати, що є команди, які співпрацюють, і такі, що не хочуть йти на контакт. Але в даний момент я більше не можу нічого сказати.

– Ви якось говорили, що на матчі УПЛ та Першої Ліги минулого сезону було поставлено щонайменше 20 мільйонів євро. Чи змінилися суми? Чи наш футбол все ще такий популярний серед гравців на ставках?

– Так. Також це залежить від того, коли грають. Іноді проблема полягає в тому, що вони грають тоді, коли інших матчів для ставок немає. Ось чому вони дуже популярні.

– Існує підозра, що деякі українські команди спеціально грають в непопулярні дні, щоб полегшити організацію «дивного» матчу. Таким чином, підозрілі ставки можуть бути приховані у потоці ставок зі всього світу.

– Я згоден абсолютно. Наприклад, організувати товариський матч у понеділок о 12:00 ранку. Але ви знаєте, що смішно? Вони переконані, що ми цього не бачимо.

– Що ви думаєте про товариські матчі влітку? Наприклад, розголосу набула підозріла гра«Жемчужина» – «Миколаїв».

– Справа по цьому матчу у КДК і вона для нас зрозуміла. Влітку було багато підозрілих товариських матчів. Також ми зафіксували один випадок і цього тижня.

У чемпіонаті U-21 ми маємо зазвичай один-два випадки на тур, але, як правило, це один випадок. У Першій лізі ситуація більш-менш схожа

– Який відсоток «дивних» матчів у молодіжних турнірах, Першій та Другій лігах?

– Я можу сказати, що у чемпіонаті U-21 ми маємо зазвичай один-два випадки на тур, але, як правило, це один випадок. У Першій лізі ситуація більш-менш схожа: в середньому один випадок на тиждень. Випадки бувають різні з точки зору руху ставок. Що стосується Другої ліги, вона часто не пропонується на азіатському букмекерському ринку.

Найбільш вражаючий відсоток «дивних» матчів був у чемпіонаті U-19 Першої ліги, але зараз зі ставками на цей турнір покінчено. Одну проблему вже вирішено.

– Як відбувається співпраця з правоохоронними органами? Як співпрацюєте з антикорупційним прокурором ФФУ Назаром Холодницьким?

– Кожен повинен знати, що віце-президент ФФУ є керівником української спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Він також активно працює над проблемою. Комітет з етики та антикорупційний прокурор працюють разом. Зараз я більше нічого не можу сказати. Я задоволений співпрацею з правоохоронними органами.

– Яку роль відіграють нові члени Комітету з питань етики та чесної гри, адвокат Ірина Сергієнко та італійський журналіст Марсель Вульпіс?

– Ірина дуже корисна, тому що вона чудовий адвокат, і вона знає динаміку українського законодавства. В останній період вона багато допомагала. І я щасливий мати її в нашій команді.

Марселя я не можу назвати журналістом. Я можу назвати його міжнародним спортивним політиком. Він багато допоміг у співпраці з іншими країнами та установами. Я також хочу подякувати за неймовірну роботу іншим хлопцям у Комітеті, таким як Мауро Сферацца, Ді Чінтіно та місцевим хлопцям. Моя робота не йде в порівняння з роботою, яку робить секретар Комітету.

– Нещодавно ви створили нову експертну комісію з Беніто Карбоне, Чіро Анжеліллісом, Сімоне Фаріною та легендою «Ювентуса» і чемпіоном світу Клаудіо Джентіле. Будь ласка, розкажіть нам більше про їхнє завдання

– Я не створював цієї комісії. ФФУ зрозуміла, що нам потрібна така експертна рада, щоб забезпечити можливість отримання доказів. Вона абсолютно незалежна від Комітету з питань етики та чесної гри. Багато хто запитував про таку експертну раду, у тому числі правоохоронні органи. Спершу я скептично ставився до цього, але потім я побачив справу про «Етлон Таун» в Ірландії та справу в Литві, де ми мали дивні коефіцієнти + експертну думку у наших руках. Ірландці, побачивши надзвичайний рух коефіцієнтів, попросили мене знайти деяких експертів, які будуть незалежними і поділяться своєю думкою.

Так, ми мало повідомляємо пресі, що відбувається, але ми інтенсивно працюємо. За останній період ми викрили понад 30 «дивних» матчів, і щодо всіх них ми вжили необхідних заходів

Я – великий друг Сімоне Фаріни, тому що він є посланцем фейр-плей від FIFA. Нещодавно я познайомився з Беніто Карбоне, який дуже захоплений роботою. Я знаю Клаудіо Джентіле добре, тому що ми багато разів грали в футбол разом. Чіро Анжелілліс – це відомий прокурор в Італії, і я також можу сказати, що він мій друг. Я давав йому деякий матеріал про справу «Барі» (гучний скандал з договірними матчами, що вибухнув в Італії у 2013-му – прим. редакції). Він чудовий фахівець з футболу, і він є прокурором, який має найкращі результати, ймовірно, в Європі, з точки зору боротьби з такими матчами.

– Що вони зараз роблять?

– Вони працюють над трьома справами, які складаються з багатьох матчів. І коли вони отримають результат, вони дадуть його нам. Колишній український прокурор Іван Шевченко, який очолює цю комісію, підсумує матеріал та приведе його у правову форму. І тоді ми надішлемо це в КДК.

Залучити цю комісії до роботи було непросто, але тепер ми, нарешті, можемо працювати на повну потужність.

– Багато хто в Україні заявляє, що до того, як ви очолили Комітет з етики та чесної гри, ви повідомляли про набагато більшу кількість «дивних» матчів

– Це маячня. Так, ми мало повідомляємо пресі, що відбувається, але ми інтенсивно працюємо. За останній період ми викрили понад 30 «дивних» матчів, і щодо всіх них ми вжили необхідних заходів.

– Чому ви приховуєте деталі своєї роботи?

– Тому що я не хочу проблем для роботи Комітету з етики та чесної гри, а також для роботи поліції, якщо розслідування відбувається там. Я усвідомлюю, що ані журналісти, ані футбольні фанати не знають усіх деталей розслідування. Тому ми розпочинаємо необхідну процедуру без повідомлення про те, що збираємося саме робити.

– Як вважаєте, суворі покарання в теперішньому будуть ефективні і віднадять потенційних організаторів договірних матчів від цього «бізнесу»?

– Звичайно. Ми про це думаємо і працюємо над цим. Ми будемо домагатися дискваліфікації для гравців і команд, які були залучені до скоєння злочину. Також ми будемо вимагати зняття деяких команд з турнірів, де вони беруть участь. Було б добре побачити і дії правоохоронних органів стосовно винуватих.

– Що думаєте щодо можливості ув’язнення особливо активних організаторів і учасників договірних матчів?

– Я завжди кажу, що не хочу бачити футболістів за ґратами. Для мене краще вирішити саму проблему. Але на противагу цьому, я гадаю, що в окремих випадках такі покарання будуть корисними.

– Які плани Комітету на найближче майбутнє?

– Як я казав, ми чекаємо на рішення по трьом справам, які вже передали до КДК. Потім ми розберемося з іншими справами, які ми підготували за цей час. Сподіваюся, найближчим часом ці справи буде завершено. Ми також продовжимо впроваджувати нові модифікації, що ми почали у вересні.

– Нещодавно запорізький «Металург» програв «Енергії з рахунком 0:11. У ЗМІ та соціальних мережах лунають підозри у тому, що це була гра «на контору». Що скажете з приводу цього матчу?

– Звичайно ж, ми звернули увагу на цей матч. Безперечно, в ньому була дуже дивна поведінка футболістів.

Але що стосується ставок на цей матч, ми не отримали жодних сигналів з ознаками матчу з фіксованим результатом. Матч, без сумнівів, дуже дивний, але для організації договірного матчу не обов’язково програвати 0:11.

Шокує те, що багато журналістів і ЗМІ піднімають галас і висловлюють підозри, не провівши жодного серйозного журналістського розслідування

Втім, на «Металург» Запоріжжя заведено дві справи. Цей матч проти «Енергії» ми можемо розглядати як доказ слабкості рівня запорізької команди при розгляді цих справ. Я маю підозру, чому саме цей матч склався саме так, але поки залишу свої думки при собі.

Шокує те, що багато журналістів і ЗМІ піднімають галас і висловлюють підозри, не провівши жодного серйозного журналістського розслідування.

– Нещодавно стало відомо, що вам запропонували очолити Комітет по боротьбі з договірними матчами у Федерації баскетболу  України. Які ваші плани та чи вистачить у вас часу на це?

– Я мав зустріч із представниками ФБУ. Я був вражений прагненням до охорони чесності гри цих людей так само, як в ФФУ. Я переконався, що в Україні спортивні організації дійсно прагнуть боротися з проблемою.

Ми вже помітили декілька «дивних» матчів в українському баскетболі. Як я казав, в світовому баскетболі зараз посилюється ця проблема.

Ми не афішували це, але я мав зустріч із міністром спорту. Ми робимо дійсно широкомасштабну роботу. Ми намагаємося працювати мовчки, але, на жаль, за це ми отримуємо критику

Ми обговорили можливу співпрацю. Але тут треба ще обговорити це питання у Federbet, оскільки це питання стосується не лише мене. Я був би радий допомогти і ФБУ також. У баскетболі варто вжити плюс-мінус всіх тих самих заходів, що ми намагаємося вжити у футболі.  У мене є команда, яка стежить за аномальними рухами ставок і робить звіти. Я не роблю це особисто. Тому робота для ФБУ не завадить виконанню моїх обов’язків у ФФУ.

Це буде додаткова робота для очищення українського спорту від проблеми договірних матчів. Ми не афішували це, але я мав зустріч із міністром спорту. Ми робимо дійсно широкомасштабну роботу. Ми намагаємося працювати мовчки, але, на жаль, за це ми отримуємо критику.

– Як ви оціните масштаби проблеми в українському баскетболі?

– Поки що проблема не така велика, як у футболі. Проводиться не так багато турнірів, на які приймають ставки. Але проблема набирає обертів і ми сподіваємося, що можемо вирішити і її також.

– Наостанок не можу не спитати вас про невихід збірної Італії на чемпіонат світу

– Я не великий вболівальник збірної Італії, я вболіваю за українські збірні. Гадаю, італійський футбол потребує докорінних змін. Можу сказати, що Україні набагато більше пощастило із таким президентом федерації, як містер Павелко, в порівнянні з італійським президентом.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: