Першу частину футбольного сезону-2012/13 тернопільська «Нива» завершила на другому місці, при цьому має місце величезний відрив у 10 очок від лідера – чернігівської «Десни». Чи означатиме це, що «Нива» зосередить головну увагу на збереженні другого місця, яке, до певної міри, дозволить поборотися команді за підвищення у класі? З такого запитання журналісти розпочали розмову з президентом ФК «Нива» Автанділом Мдінарадзе.
«Нові власники «Нива» заплатили по боргах колишніх 700 тис. грн.»
– Ні, «Нива» буде боротися за першу позицію, – запевнив Автанділ Мамійович. –Хоча ми усвідомлюємо, наскільки складно буде ліквідувати 10-очкове відставання від лідера. Але за рахунок серйозної підготовки у зимовий період і якісного кадрового підсилення «Нива» в 10 матчах, що залишилося зіграти у чемпіонаті, спробує надолужити втрачене у першій частині сезону. Водночас зазначу, якщо нам не вдасться посісти першого місця, то, звичайно, налаштовуватимемось на матчі плей-оф. Більш ніж упевнений, як би не склалася ситуація, завдання на сезон «Нива» виконає і здобуде путівку до першої ліги!
– Одразу по завершенні офіційних матчів було озвучено прізвища п'яти футболістів, які залишили «Ниву». Окрім них, ще хтось, у тому числі і з лідерів, пішов з команди?
– До мене як президента клубу ніхто з конкретними пропозиціями не звертався. Ходять чутки, що проявляють інтерес до того чи іншого гравця «Ниви» клуби першої ліги. Я ж вважаю, що трансфер може здійснитися тоді, коли зацікавлені особи виходять на керівництво клубу. На сьогодні можу сказати, що, окрім тих футболістів, яких Ігор Яворський відпустив, ми нікого поки що з клубу відправляти не збираємось.
– За яким принципом запрошуватимете новачків?
– Перед тренерами «Ниви» стоїть завдання не лише вийти до першої ліги, а за зиму зробити боєздатну команду, яка у першій лізі теж не пасла б задніх. Ми не хочемо повторити негативний приклад кількарічної давності, коли «Нива» здобула путівку в першу лігу і на наступний рік із тріском з неї вилетіла. Тому формуватимемо команду, яка має закріпитися у першій лізі і має бути готова дати бій будь-якій команді ліги. А згодом, в залежності від ситуації, можемо замахнутися і на більше. Я не хочу нікого дивувати, але все ж таки наша мета – повернення до еліти українського футболу, в якій «Нива» виступала протягом 10 сезонів.
– Втілення планів про Прем’єр-лігу вболівальникам «Ниви» варто очікувати у ближчі роки чи це довгострокова перспектива?
– У даному випадку не варто говорити за роки. Все залежить від фінансової стабільності у клубі. Якщо казати мовою цифр, то, до прикладу, бюджет команди другої ліги з задачами складає близько 6 млн. грн. Команді, яка в першій лізі планує бути ближче до лідерів, потрібно 10-12 млн. грн. У Прем'єр-лізі ж бюджет колективу, який не хапатиме«зірок з неб», але і не пастиме задніх, має скласти таку ж суму, як у першій лізі, але тільки в доларовому еквіваленті. Це дуже великі кошти, які на сьогодні для тернопільського клубу не підйомні. «Нива» не має ні меценатів, ні спонсорів, які могли б надати такі значні суми. Наразі на порядку денному клубу стоїть питання підняття статусу команди, аби було бажання в групи великих місцевих бізнесменів бачити в Тернопільській області команду Прем'єр-ліги. Або ж шукатимемо серйозного інвестора зі сторони. Але щоб зацікавити тих чи інших, необхідно зробити кілька кроків. Найперше – це створення потужної клубної інфраструктури. І найголовніше – ми маємо показати потенційним інвесторам, наскільки важливо для області і її мешканців є виступ команди у Прем'єр-лізі. Коли тисячі вболівальників приходитимуть на футбол, житимуть ним, тоді ФК «Нива» стане привабливим продуктом, який можна запропонувати інвесторам для його серйозного фінансування. Цей шлях можна пройти за 3 чи 5 років, а можна й за десять не пройти. Все залежить від багатьох чинників. Тому нині мені складно говорити про якісь строки втілення програми щодо повернення до Тернополя великого футболу.
– Сьогодні акцент у «Ниві» зосереджений на створенні боєздатної команди, але цього, безперечно, замало?
– Згідно з розробленої концепції, ми визначили, що маємо робити сьогодні, завтра, післязавтра. Робота проводиться, на жаль, не такими темпами, як би того хотілося. На кожен етап потрібно фінансування. І це фінансування не наздоганяє наші бажання. І тут справа в тому, що команда в нас створювалася навіть не з нуля. На сьогоднішній день ми заплатили по боргах колишніх власників клубу близько 700 тис. грн. Ще скарги п'яти футболістів на 200 тис. грн. перебувають у судових інстанціях різних рівнів. Також є питання щодо колишнього тренера Віктора Ряшка. З коучем ведемо перемовини, і сподіваюсь, що досягнемо мирової угоди, щоб не доводити справу до суду. Як бачите, суми значні. А, між іншим, можна було б вкласти у розвиток клубної інфраструктури. Принаймні на сьогоднішній день у «Ниви» вже був би сучасний автобус та вдалося б відремонтувати заміську базу...
«Сьогодні, окрім бренду «Нива» (Тернопіль), у нас практично нічого немає»
– Чи планується повернення «Ниви» на свою споконвічну базу в с. В. Гаї?
– Теоретично у нас є згода керівництва області, щоб «Нива» повернулась у В. Гаї.
Разом з тим, я не можу сказати, що будівля в Гаях – ідеальний варіант. База у моєму розумінні – це не просто приміщення, в якому мешкають футболісти. База має мати повну футбольну інфраструктуру, яка в Гаях відсутня. Скажімо, щоб сьогодні потрапити з бази у В. Гаях на футбольне поле, яке знаходиться поруч з базою, треба об'їхати чи обійти майже 1 км. А загалом ми плануємо створення нової заміської навчально-тренувальної бази у новому місці. Вона має мати як мінімум одне штучне поле стандартних розмірів, 2-3 трав'яних поля, зал для загальнофізичної підготовки тощо.
– А чи є територія під такий серйозний спортивний об'єкт?
– ФК «Нива» звернувся до управління земельних ресурсів ТОДА, яке підшукало нам декілька таких місць. Але знову ж таки все впирається у фінанси. Не складно підрахувати: щоб збудувати таку потужну спортивну базу, потрібно мільйони гривень, яких на сьогодні клуб не має. Тому ми розглядаємо різні варіанти, в тому числі й комерційні, як втілити цей проект у життя. Якщо це вдасться зробити, то така база однозначно привабила б інвестора. Адже в такому разі останній купує не просто футбольний клуб, який потрібно фінансувати, а купує всю його інфраструктуру з місцем, скажімо, в першій чи Прем’єр-лізі. Сьогодні ж, окрім бренду «Нива» (Тернопіль), у нас практично нічого немає.
«Ниву» фінансує не лише банк «Надра»
– На сьогодні банк «Надра» суттєво допомагає «Ниві». Чи можна говорити, що ця фінустанова – генеральний чи титульний спонсор ФК «Нива»?
– Це не генеральний, а один із спонсорів ФК «Нива». Банк «Надра» на етапі становлення команди нам серйозно фінансово допоміг. Разом з тим можу сказати, що банківська установа не просто прийшла до ФК як спонсор, давши клубу гроші. «Нива» виконує певні комерційні завдання банку «Надра», і влада допомагає нам у цьому процесі. До того ж губернатор Валентин Хоптян має прямий зв’язок із власником банку Дмитром Фірташем. У них є певні домовленості, відповідно співпраця між банком і ФК «Нива» має продовжитись і в 2013 році.
– Говорячи про фінансування клубу з боку банку, можете привідкрити завісу про людей чи фірми, які також допомагають «Ниві»?
– У ФК «Нива» є різні шляхи фінансування. До прикладу, є група бізнесменів, які допомагають клубові не фінансово, але ця допомога є значною. Так, керівник АТП 16127 Олександр Шільман надає за мінімальними розцінками автобус, по проживанню і харчуванню великі скидки зробив головний лікар санаторію «Медобори» Василь Мартинюк. Натомість є структури, які клубу допомагають фінансово. До прикладу, фабрика меблів «Нова», «Копичинецьці ковбаси» тощо.
– Наскільки суттєвою є допомога «Ниві» з боку губернатора?
– Голова ТОДА прекрасно розуміє, наскільки для Тернополя й області важливим є висококласний футбол. Тернопіль свого часу спробував «пігулку» вищої ліги, вболівальники «Ниви» на власні очі мали змогу бачити гру грандів українського футболу – «Шахтаря», «Динамо», «Дніпра», тернополяни неодноразово їх перемагали, тобто є дуже багато ностальгічних моментів, які хотілося б відродити. Валентин Хоптян розуміє цей дух і бажання, які є сьогодні в жителів області, тому велику увагу приділяє «Ниві». Наша область не багата, через те будь-які комерційні проекти, і навіть пошук спонсорів чи інвесторів, не можуть проходити без активної участі губернатора. Хочемо ми того чи ні, від влади сьогодні дуже багато залежить. Приємно те, що не було жодного прохання від ФК «Нива», на які б Валентин Антонович не відгукнувся.
– Свого часу багато скептиків говорили, що «Нива» – це команда під вибори (губернатор, нагадаємо, є головою Партії регіонів на теренах Тернопілля), мовляв, після них вона зникне. Можете розвіяти ці міфи?
– Цей міф вже розвіяний, адже команда існує вже кілька місяців після виборів. Більше того, основні виплати футболістам були зроблені під кінець сезону, коли вибори вже давно закінчились. Якщо ж заглибитись у політичні нетрі, то футбол не дає великих плюсів, щоб хтось через нього приймав рішення голосувати за того чи іншого політика чи партію. Якби ФК «Нива» був політичним проектом, його керівництво намагалося б якось «підв’язати» команду під вибори, але ми жодного разу цього не робили. Більше того, футболістам і членам клубу навіть не говорилося, за кого голосувати. Кожен у структурі ФК «Нива» – вільна людина і може мати будь-які політичні уподобання.
Один із тренувальних зборів «Нива» проведе в… Туреччині!?
– Чи має клуб борги перед футболістами?
– Протягом чемпіонату футболісти отримували заробітну плану, а всі преміальні та бонуси передбачалося виплатити по завершенні першої частини сезону. При цьому гравці і тренери «Ниви» повинні були виконати поставлені завдання. Так, «Нива» мала завершити осінній відрізок чемпіонату в першій трійці, разом з тим відрив між тернопільською командою і лідером мав становити не більше 3-4 очок. Також перед чемпіонатом була обумовлена ціла система штрафів: за програш у три і більше м’ячів, програш трьох матчів поспіль, поразка у домашньому поєдинку тощо. З боку футболістів мало місце чимало порушень, які могли б привести до штрафних санкцій, відповідно – до зменшення грошових виплат. Але наше завдання не стояло в тому, щоб штрафувати гравців. Для нас дуже важливо, яким буде мікроклімат у колективі, наскільки команда буде боєздатна, а у гравців буде довіра до клубу. Тому ми закрили очі на всі проблемні питання і повністю розрахувалися з командою.
– Як Ви ставитесь до того факту, що нині у «Ниві», за великим рахунком, відсутні вихованці тернопільського футболу?
– Тренерський штаб «Ниви» постійно шукає таланти в Тернопільській області. Наскільки мені відомо, є декілька футболістів, які виступають у чемпіонаті області, котрі будуть запрошені до нас на перегляд. Також мені відомо, що нашому тренерові подобається гра кількох футболістів з ФК «Тернопіль». Якщо це буде для нашої команди принциповим питанням, будемо виходити на керівництво муніципального клубу. Я за те, щоб у «Ниві» грали доморощені футболісти, але рівень їх гри має бути кращим або хоча б однаковим з приїжджими. У наших планах – створення власної футбольної школи, щось на зразок академії, які є у провідних українських клубах. Сподіваюся, прийде той час, коли в «Ниві» гратимуть багато своїх вихованців. Але це складних процес, який не вирішується за один чи два роки…
– У багатьох випадках визначальними для майбутнього «Ниви» стануть підготовчі зимові збори. Чи можете назвати, де вони відбуватимуться?
– Перші збори розпочнуться 20 січня і проходитимуть у Тернополі. Другі збори, найпевніше, пройдуть у Трускавці. Треті ж хочемо організувати у теплих краях. Ми провели попередні розрахунки, які кажуть, що збір за кордоном не набагато дорожчий, ніж у тому ж Криму. А враховуючи сервіс, якість футбольних полів та наявність хороших спаринг-партнерів, схиляємось до думки, щоб все-таки команда на заключний збір має поїхати за кордон. На сьогодні розглядаємо варіант з Туреччиною…