21 березня 00:19
Переглядів: 418

Ювілей дебюту "Карпат" (1971 – 2011) (+ Фото)

Сорок років тому вболівальники львівських "Карпат" рахували дні, що залишалися до дуже важливої події – дебюту команди у всесоюзній вищій лізі.

Кубок як перепустка у вищий дивізіон
Як відомо, виходу "Карпат" у найвищий дивізіон в 1970 році значною мірою посприяло здобуття командою Кубка СРСР у 1969 році, адже того сезону львівські футболісти посіли шосте місце у третій підгрупі другої групи класу "А", а до новоствореної першої групи входили тільки по три команди з кожної підгрупи. Але для володаря кубка організатори зробили виняток і дозволили грати наступного року в першій групі. У 1970 році "карпатівці" сповна виправдали надану їм довіру, ставши тут переможцями і водночас здобувши путівку у вищу лігу.

Перемогли і "Динамо", і "Шахтар"
Хоча "Карпати" підвищилися у класі, але їхній склад у міжсезоння суттєвих змін не зазнав. З команди пішов воротар Михайло Лупол, а прийшли захисники Анатолій Рибак і Богдан Копитчак, півзахисник Тарас Шулятицький та форвард Роман Хижак.

Перший матч підопічних Ернеста Юста у вищій лізі відбувся 8 квітня 1971 року в Єревані. Варто зазначити, що суперник, місцевий "Арарат" у той час був однією з провідних команд і за підсумками чемпіонату став срібним призером. Поступаючись за ходом дебютної гри, "Карпати" виявили характер і влучним ударом з 11-метрової позначки капітан команди Ігор Кульчицький відновив рівновагу. Матч так і завершився з рахунком 1:1. А першу перемогу у вищій лізі "карпатівці" здобули 24 квітня над ташкентським "Пахтакором" (рахунок – 3:0).

Серед звитяг того сезону варто назвати впевнену перемогу "Карпат" з   рахунком 3:1 над київським "Динамо" – згодом чемпіоном СРСР 1971 року. Поєдинок, що відбувся 27 червня на львівському стадіоні "Дружба" (тепер "Україна"), зібрав найбільшу вболівальницьку аудиторію за всю історію цієї спортивної арени (51 тисячу глядачів) і його вважають одним із найкращих матчів в історії "Карпат". До речі, того року львів’яни завдали поразки і донецькому "Шахтарю", який у підсумку посів останнє місце і залишив вищу лігу. Цікаво, що у протистояннях із майбутніми призерами чемпіонату львівські футболісти поступилися тільки київському "Динамо" – у гостях, а з єреванським "Араратом" і тбіліським "Динамо" по два рази розійшлися миром.

Загалом львівські футболісти досить упевнено провели сезон і, незважаючи на підсумкове десяте місце серед шістнадцяти команд, мали порівну очок, зокрема з московським "Торпедо", яке зайняло сьоме місце. "Карпати" здобули у чемпіонаті 5 перемог, 18 матчів звели унічию і 7 разів поступилися, набрали 28 очок (нагадаємо, що за перемогу команда отримувала тоді 2 очки), за різниці забитих і пропущених м’ячів 30-35.

Найкращим бомбардиром львівської команди у дебютному чемпіонаті став Ігор Кульчицький. Він реалізував сім пенальті зі семи. Форму "Карпат" одягнули 22 футболісти, з них троє (Ігор Кульчицький, Остап Савка і Богдан Грещак) виходили на футбольні поля в усіх 30 матчах чемпіонату.

"Карпати" (Львів) – 1971
Начальник команди – Карло Мікльош
Старший тренер – Ернест Юст
Тренер – Анатолій Полосін
Воротарі
Габор Вайда 27
Олександр Швойницький 4
Захисники
Іван Герег 24
Анатолій Рибак 20 (3)
Петро Данильчук 18
Ростислав Поточняк 17
Валерій Сиров 17
Борис Сорока 15
Михайло Сарабін 3
Богдан Копитчак 1
Півзахисники
Ігор Кульчицький 30 (7)
Остап Савка 30 (3)
Лев Броварський 29
Тарас Шулятицький 16 (1)
Роман Покора 10 (1)
Володимир Булгаков 2
Нападники
Богдан Грещак 30 (4)
Геннадій Лихачов 24 (1)
Янош Габовда 23 (5)
Роман Хижак 21 (5)
Володимир Данилюк 6
Іван Шопа 3
Після імені та прізвища гравця вказано кількість проведених у чемпіонаті матчів і забитих голів.

Підбили підсумки – зробили висновки (кадрові)
Оцінки виступів "Карпат" у 1971 році були неоднозначними. Чимало спеціалістів і прихильників команди вважали успіхом входження львівських футболістів до десятки найкращих команд країни вже у дебютному сезоні. А от місцеве керівництво було незадоволене як тодішніми турнірними здобутками "Карпат", так і станом "політико-виховної роботи в колективі". І напередодні старту нової першості, у лютому 1972 року, звільнили з посади старшого тренера Ернеста Юста, а влітку того року залишили свої посади Карло Мікльош і Анатолій Полосін.

Сьогодні, коли перемоги і поразки сорокарічної давності мають важливе значення, мабуть, тільки для футбольних істориків і статистиків, варто побажати ветеранам "Карпат" зразка 1971 року надалі зберігати тісний зв’язок із футболом та радіти успіхам своїх наступників – команди зразка 2011 року. А тим "карпатівцям", яких вже немає серед живих, вічна пам’ять...

загрузка...
Автор: Андрій ХОЛЯВКА
За матеріалами: football24.ua