Головний тренер національної збірної з боксу Дмитро Сосновський разом з командою повернувшись з чергових зборів розповів нам про хід підготовки боксерів до головного змагання цього року – чемпіонату світу, який відбудеться за два місяці в Казахстані.
- Дмитро Дмитрович, розкажіть, що відбувалося з вашими підопічними після чемпіонату Європи?
- Хлопці, які виступали на Чемпіонаті відпочивали, а інша частина пройшла збір в Мелекіно (Маріуполь) і взяла участь у турнірі Макара Мазая. На ці змагання приїхало вісім команд, серед яких США, Казахстан, Молдова та інші. Буквально позавчора ми повернулися з навчально-тренувального збору із загально фізичної підготовки, що проходив в Алушті. Приємно, що до нас приєднався Саша Усик. Молоді хлопці могли бачити, як старанно він тренується і це є великим плюсом та натхненням для команди. Адже іноді здається, що зірками стають завдяки таланту, але коли на власні очі бачиш, як зірка працює до останнього і допрацьовує ще після тренувань, починаєш розуміти, що чемпіонами не народжуються. Наразі ми заїжджаємо на збір по спеціальній та тактико-технічній підготовці в Тисовець, де пробудемо три тижні. І, нарешті, останній двотижневий збір відбудеться з 23 вересня у Конча-Заспі.
- У Олександра була чимала перерва, як він влився у підготовку збірної?
- Загалом працював нормально разом з іншими хлопцями, всі навантаження витримував. Звичайно, відчувалося, що після тижня постійних тренувань він трохи втомився, але для цього, врешті-решт, збори і проводяться. Навантаження були серйозними, роботи об'ємними, хлопці багато бігали, плавали, тягали залізо. Сашко така ж людина, як і інш,і й звісно ж важко постійно працювати в такому темпі. Всі втомилися і він також.
- На чемпіонаті світу з боксерів знімають шоломи, наша збірна вперше буде битися за такими правилами?
- Офіційно - так. Проте, на деяких змаганнях дехто вже бився без шоломів. Так, багато спортсменів боксували в серії ВСБ: Паша Іщенко, Слава Кісліцин, Дмитро Митрофанов, Денис Пояцика. На тренуваннях хлопці намагаються спарингуватися без захисту і я їм дозволяю. Ясно, що є ризик травматизму, але їм потрібно звикати до нових умов ведення бою. Як кажуть, важко в навчанні, легко в бою.
- Ті, хто вже виступав без захисту діляться своїм досвідом на тренуваннях?
- Тут важко чимось ділитися. Без шоломів у хлопців зовсім інші відчуття і у всіх вони різні. Це треба лише спробувати та відчути на собі. Загалом хлопці після першого ж спарингу з незахищеною головою розуміють, як потрібно перебудуватися.
- Розкажіть більш докладніше про минулий турнір Макара Мазая.
- Є молоді хлопці, які себе проявили. Мені дуже сподобався виступ Азата Габідулліна з Донецька, перспективний хлопець 1994 року народження в категорії до 52 кг, він виграв у американського боксера, чемпіона США, а це вже досить непоганий показник. Загалом хлопці з нашої команди набралися досвіду. Турнір Макара Мазая завжди цікавий і він нам щоразу допомагає в переддень чемпіонату світу. Були випадки, коли він нас виручав, як наприклад свого часу з Денисом Берінчиком. Він потрапив до збірної якраз завдяки тому, що виграв турнір Макара Мазая напередодні чемпіонату світу в Баку 2011 року. Чемпіоном України на той час був Богдан Шелестюк, але він захворів, травмувався, йому було важко тримати вагу. І тут вийшов Берінчик, який до цього жодного разу не був призером чемпіонату України, але перемігши у ринзі Славу Кісліцина, він заслужено поїхав на чемпіонат світу, де, як відомо, успішно виступив.
- Ви казали, що склад команди на чемпіонат свыту вже намічений, проте, звісно остаточно ще не відомий. Потенційні учасники команди у більшості своїй чемпіони та призери чемпіонату України, чи у Казахстан може поїхати «темна конячка», як свого часу Денис Берінчик?
- Люди різні, може і такий попадеться. Візьмемо, для прикладу, вагову категорію до 52 кг, в цій вазі є чемпіон України, але, на жаль, взявши участь у багатьох міжнародних стартах, він не зміг ніяк себе проявити, більшість його боїв закінчувались не на його користь. Я не можу зосереджуватися тільки на тому, що він чемпіон України, в такій ситуації мені потрібно шукати альтернативу, іншого можливого спортсмена. Знайшовши, я можу оцінити хлопців на навчально-тренувальному зборі, десь якийсь спаринг провести. І нехай новий претендент буде молодий, нехай сьогодні у нього буде багато над чим працювати, але якщо у нього буде позитивна динаміка, є сенс вклади в нього сили. Наприклад, Кудряков - молодий хлопець, але перший раз на Європі виглядав доволі пристойно і вже міг би й тоді приїхати з медаллю, але саме досвіду йому і не вистачило. Краще працювати та готувати його і мати вже у Ріо де Жанейро пристойне обличчя в цій вазі, ніж надалі сидіти склавши руки, тому що у нас є чемпіон України, який, як ми вже бачимо, не може представляти наш бокс на міжнародній арені так, як би нам хотілося. Таке може бути і в іншій вазі. Робити будь-які заяви зараз неможливо. Команда відібрана ще в Донецьку, зараз йде її формування. Можливості в нас є, бо є багато талановитих хлопців. Ось вам ще один приклад: з вагою 60 кг картинка у нас краща, там у нас два серйозних спортсмена: Паша Іщенко та Діма Черняк. Обидва гідні представляти нашу країну на будь-яких міжнародних змаганнях. Власне кажучи, роботи наразі дуже багато і вона йде повним ходом. І тут важливо створювати команду, яка складатиметься не з двох-трьох лідерів. Україна - велика боксерська держава. Ми повинні прагнути до того, щоб у нашій команді було по п'ять Усиків, Хитрових, Ломаченко, Шелестюків у кожній вазі. Якщо навіть в команді є два рівних боксера, потрібно кожному давати шанс, комусь на Європі, комусь на світі. Так ми зможемо створити здорову конкуренцію, щоб хлопці не відчували, що вся допомога і увага дістаються двом-трьом хлопцям. В команді так не має бути. Коли закінчувався останній збір в Алушті, я сказав, що у збірній двадцять чотири людини і кожен має готуватися до чемпіонату світу. Адже завтра будь-хто може захворіти чи травмуватись, треба бути повністю готовим зайняти його місце.
- Враховуючи зняття шоломів, Вам, певно, довелося змінювати тактику та техніку ведення бою наших бкосерыв. Чи повернулися Ви до радянських напрацювань ведення бою без шоломів?
- Зараз вже не говорять про радянську школу, більше про українську. Однак доробок з тієї школи весь час використовувався. Як кажуть, все нове - добре забуте старе. Звичайно, щось беремо, щось напрацьовуємо, щось нове вводимо. Я працюю зі своєю командою опираючись на свій досвід та на досвід тренерської групи і це дає результат.
- До чемпіонату світу ніяких змагань більше не очікується?
- Так, вже все. Можливо, буде бойова практика.
- Розкажіть про головних конкурентів на цих змаганнях, чи змінились вони з минулого чемпіонату?
- Росіяни, казахи, узбеки - це традиційні суперники. У них зараз серйозні команди. Також із будь-якої азіатської чи південноафриканської країни може з'явитися сильний суперник. Звичайно треба згадати про американців, кубинців, мексиканців. Щодо специфіки цього чемпіонату, то у цей список треба додати бразильців, вони себе зараз досить добре показують. У них є пара серйозних боксерів у вагових категоріях до: 60 кг, 64 кг, 75 кг. В зв’язку з Олімпійськими іграми в Ріо-де-Жанейро, спорту в їхній країни почали приділяти дуже багато уваги, тому зараз результати їх боксерів покращились. Взагалі конкуренція це завжди добре, адже зможемо побачити яскравий бокс на чемпіонаті світу.