Питання щодо можливості проведення об’єднаного чемпіонату України та Росії з футболу (надалі – ОЧ) час від часу висвітлюється засобами масової інформації, обговорюється різними спеціалістами та не залишається поза увагою вболівальників.
Зокрема, останніми днями в засобах масової інформації з’явилося повідомлення про намір організаторів ОЧ подати документи до міжнародних та національних футбольних організацій.
Сьогодні ми проаналізуємо статутні та інші регламентні документи футбольних організацій на предмет можливості проведення ОЧ.
Статус ОЧ
Для того аби відповісти на питання про можливість проведення ОЧ потрібно визначитися з його статусом.
Суть ОЧ полягає в тому, що участь в ньому прийматимуть клубні команди з декількох країн. Отже, ОЧ за своїм форматом буде міжнародним турніром, і частина матчів (зокрема, матчі між клубами з різних країни, а не матчі між клубами з однієї країни) будуть міжнародними.
Що ж, з форматом турніру зрозуміло. Час визначитися з можливістю його проведення.
ОЧ та міжнародні футбольні організації (ФІФА та УЄФА)
Головною організацією у світовій футбольній ієрархії є Міжнародна федерація футбольних асоціацій (надалі – ФІФА). Тож розпочнемо з документів саме цієї організації.
Частиною 3 ст. 20 Статуту ФІФА за конфедераціями, в тому числі й за УЄФА, закріплено обов’язок «забезпечувати, щоб міжнародні ліги або будь-які інші групи клубів або Ліг не створювалися без її дозволу та затвердження ФІФА».
Частиною 1 ст. 82 Статуту ФІФА визначено: «Жоден міжнародний матч або змагання не можуть відбутися без попереднього дозволу ФІФА, конфедераційта/або відповідного члена, який надається згідно Регламенту з проведення міжнародних матчів».
Регламентом з проведення міжнародних матчів передбачено, що для проведення міжнародних матчів між клубами потрібно: повідомити про проведення матчу ФІФА; отримати дозвіл конфедерації, на території якої проводиться матч; отримати дозвіл національних асоціацій, до яких належать клуби; отримати дозвіл асоціації, на території якої буде проведено матч.
Таким чином, статутні документи ФІФА не дозволяють проводити міжнародні змагання без затвердження, а міжнародні матчі – без дозволу ФІФА.
Наразі, проаналізуємо документи УЄФА, як організації, відповідальної за проведення футбольних змагань в Європі.
Частиною 1 ст. 49 Статуту УЄФА визначено, що «УЄФА має виключні повноваження організовувати та відміняти міжнародні футбольні змагання в Європі між асоціаціями-членами УЄФА та/або за участю їх клубів».
В частині 3 ст. 49 Статуту УЄФА закріплено: «Міжнародні матчі, змагання чи турніри, які проходять на території УЄФА, але організатором яких не є УЄФА, повинні отримати попереднє затвердження ФІФА та/або УЄФА та/або відповідних асоціацій у відповідності до Регламенту з проведення міжнародних матчів ФІФА, або інших правил, затверджених виконавчим комітетом УЄФА».
Крім того, ч. 1 ст. 51 Статуту УЄФА встановлено, що без отримання дозволу УЄФА забороняються будь-які об’єднання між асоціаціями-членами УЄФА або між їхніми Лігами чи клубами. А частиною 2 ст. 52 заборонено асоціаціям-членам УЄФА, їхнім лігам та клубам організовувати матчі за межами власної території без дозволу асоціації-члена УЄФА, на території якого проводиться матч.
Тобто, статутні документи УЄФА передбачають обов’язкове попереднє затвердження будь-яких міжнародних змагань та матчів, які проходять не під егідою УЄФА, такими футбольними організаціями: ФІФА, УЄФА, національні футбольні асоціації.
З огляду на норми, якими керуються ФІФА та УЄФА, обов’язковими передумовами проведення ОЧ буде:
- затвердження турніру (матчів) ФІФА;
- отримання дозволу УЄФА на проведення турніру (матчів);
- отримання дозволу Федерації футболу України (надалі – ФФУ) на участь українських команд в такому турнірі (матчі);
- отримання дозволу Російського футбольного союзу (надалі – РФС) на участь російських команд в такому турнірі (матчі);
- отримання дозволу на проведення матчів турнірну від ФФУ (якщо матч відбудеться в Україні) або від РФС (якщо матч відбудеться в Росії).
ОЧ та національні футбольні організації (ФФУ та РФС)
Як було відзначено вище, для участі команд з України та Росії в ОЧ безумовно необхідно отримувати дозволи національних футбольних організацій, оскільки це передбачено Статутами ФІФА та УЄФА, норми яких визнаються ФФУ та РФС.
Проаналізуємо статутні документи ФФУ та РФС.
Пункт 3.1. ст. 1 Статуту ФФУ – федерація футболу України має право організовувати та проводити змагання з футболу в Україні та представляти Україну в УЄФА та ФІФА.
Тобто, ФФУ може проводити змагання лише на території України. У зв’язку з цим, за умови проведення ОЧ ФФУ зможе виконувати функції організатора лише тих матчів, які проходитимуть на території України.
Пунктом 2.7. ч. 2 ст. 7 Статуту ФФУ за членами ФФУ закріплено обов’язок - брати участь тільки в змаганнях, що проводяться і визнаються ФФУ відповіднодо її регламентних документів та рішень.
Таким чином, для того щоб українські клуби мали можливість брати участь в ОЧ ФФУ повинна своїм рішенням визнати таке змагання, а також ФФУ повинна забезпечувати його проведення.
Крім того, пунктом 1 ст. 43 Статуту ФФУ визначені виключні повноваження ФФУ організовувати та скасовувати змагання з футболу в Україні за участюколективних членів і колективів футбольних клубів і/або збірних команд України, що є членами ФФУ. Це положення не поширюються на змагання УЄФА.
Тобто, ФФУ може організовувати на території України змагання лише між тими командами, які є членами ФФУ. Іншими словами, ФФУ не може організовувати турнір між українською командою (членом ФФУ) та російською командою (не членом ФФУ).
Разом з тим, пунктом 4 ст. 60 Статуту РФС визначено, що «Клуби, ліги чи будь-які інші об'єднання клубів, що визнають РФС і знаходяться під спортивною юрисдикцією РФС, не можуть входити до складу іншої зарубіжної національної федерації футболу або брати участь у змаганнях на її території без дозволу РФС і відповідної зарубіжної національної федерації футболу , а також ФІФА, за винятком надзвичайних обставин».
Норми футбольного законодавства Росії допускають набуття російською командо статусу члена іншої зарубіжної національної федерації, а, отже, російський клуб може бути членом ФФУ за умови отримання дозволів від ФІФА, РФС та ФФУ.
При цьому, необхідно вносити зміни до Статуту ФФУ, оскільки п.4.1. ст. 9 зобов’язує будь-якого члена ФФУ бути зареєстрованим як юридична особа на території України, а російські клуби зареєстровані на території Російської Федерації.
Висновки
Отже, проведення ОЧ, з точки зору футбольних норм, можливе, але при цьому необхідно виконати ряд основних вимог:
- отримати дозвіл ФІФА на проведення турніру;
- отримати дозвіл УЄФА на проведення турніру;
- отримати дозвіл ФФУ на участь українських клубів в турнірі;
- отримати дозвіл РФС на участь російських клубів в турнірі;
- отримати дозвіл ФФУ або РФС для проведення матчів на території відповідної федерації;
- отримати дозвіл від ФІФА, ФФУ, РФС на членство російських клубів в ФФУ, а українських – в РФС;
- внести зміни до установчих документів ФФУ та РФС, про надання можливості клубам з іншої країни брати участь в змаганнях, які вони організовують.
Зазначені вимоги є основними, без виконання яких взагалі неможливо говорити про проведення ОЧ. Проте, є ряд інших вимог (зокрема, погодження ОЧ з Міністерством молоді та спорту України, Міністерством спорту Російської Федерації та ін.) від виконання яких залежить можливість проведення турніру.