Що робили в міжсезонні?

Для того, аби планово підготуватися до сезону 2015/16, команда Ігоря Йовічевіча вирушила на тренувальні збори до Словенії, де провела сім матчів:
- 26 червня. «Карпати» - «Црвена Звезда» - 1:4
- 28 червня. «Карпати» - «Кршко» (Словенія) - 2:1
- 28 червня. «Карпати» - «Спліт» (Хорватія) – 0:0
- 3 липня. «Карпати» - «Вождовац» (Сербія) - 2:1
- 3 липня. «Карпати» - «Олімпія» (Словенія) - 3:2
- 7 липня. «Карпати» - «Сараєво» (Боснія і Герцеговина) - 3:1
- 8 липня. «Карпати» - «Хрватскі Драговоляц» (Хорватія) - 2:1
В підсумку 5 перемог, 1 нічия та 1 поразка. Варто зазначити, що потенційно найсильніших своїх суперників «леви» перемогти не зуміли – розгромно поступилися віце-чемпіону Сербії «Црвені Звезді» й без голів розійшлися із минулорічним кривдником одеського «Чорноморця» й принциповим суперником «Хайдука» Артема Мілевського «Сплітом».
У цих матчах Йові залучив до лав своєї команди чергову порцію юних гравців, чим вкотре підтвердив стратегію «Карпат» - мінімум фінансових затрат ставку на молодь. Найкраще із найближчих резервістів себе проявили 19-річний півзахисник Володимир Гладкий (2 голи) та одноліток Гладкого хорватський форвард Антоніо Манце, який, подейкують, у 2013-му році перебував на перегляді у самому мадридському «Реалі» (4 голи).
Кадрові зміни
Хм. Тут і писати нічого. Окрім молоді, до основного складу «Карпат» не долучився жоден футболіст (так-так, це стратегія клубу), а клуб продасть, здається, лише Павла Ксьонза, який останні півроку провів в оренді у «Дніпрі». На правого захисника/хавбека всерйоз претендує польська «Легія», яка ось-ось підпише з гравцем збірної України контракт. Однак, за інформацією ЗМІ, цей перехід може зірватися через непогодженість клубів стосовно суми переходу. Інші претенденти на Павла – «Динамо» та «Дніпро».
Словом, обойма «Карпат» - максимально стабільна. Вона не зазнала жодних змін у порівнянні з минулим сезоном й саме це стане одним із головних козирів у рукаві Ігоря Йовічевіча. Більшість клубів УПЛ/Ліги Парі-Матч (ближче до серця підкреслити) таким похвалитися не можуть.
Стартовий склад

Внаслідок планової інертності «Карпат» на трансферному ринку основну 11-ку львів’ян написати досить легко. Основне питання викликає лише позиція центрфорварда, на якій ані Сергійчук, ані Пучковський (трохи спишемо на травму) гідно проявити себе не зуміли. Є варіант, що Йовічевіч, зважаючи на довіру юним футболістам, підпускатиме до старту хорвата Манце. Він, до слова, перебуває у таборі «левів» зі зими.
Воротар
Після відходу Ільющенкова у молдавський «Тирасполь» за місце рамці воріт «Карпат» посперечаються основний у минулому сезоні Мисак й перспективний Підківка, який вже має за плечима 14 матчів у вищому футбольному ешелоні. Варто сказати, що кіперу юнацької збірної України Йові особливо не довіряє: у чемпіонаті, що завершився трохи більше місяця, тому Роман так і не зіграв. Тепер, однак, позиція хорватського коуча не така категорична: «Підківка має великі перспективи. Це воротар, який має всі дані, що потрібні для голкіпера вищої ліги. Це можу підтвердити». Тренер дає зрозуміти таланту, що у нього буде шанс. Ним лише потрібно належним чином скористатися. Наразі кіпер №1 – це Мисак й сумніватися у виборі наставника справа неблагородна.
Вердикт: Роман Мисак.
Захист
У цій ланці також все-дуже прозаїчно. Квартет Костевич – Гітченко, Пластун – Мірошниченко під завісу першості виглядав дуже злагоджено й зимовий відхід найкращого бомбардира команди (так-так, це не помилка) Балажіца залишився непоміченим у редутах, але, щоправда, став відчутним ударом по гольовому потенціалу «Карпат».
Варто сказати й про молодий вік основних оборонців: Мірошниченку – 21, Костевичу – 23, а Пластуну – 25. Одному лише Гітченку, який ще й виконує капітанські функції, восени «стукне» 31. Кожен з них – швидкий і мобільний. Кожен з них важлива деталь й при обороні, й при атаці. Кожен з них не з чуток знає про вищоліговий порох й сповна забив ним свої порохівниці. До слова, Мірошниченко один із п’яти футболістів УПЛ минулого сезону, що провів всі поєдинки чемпіонату від дзвінка до дзвінка й справа тут не у безпомилковості дій Дениса, а у відсутності альтернативи.
Першими , хто приходить на підмогу цьому квартету, є центрбек Артур Новотрясов (6 матчів) і фуллбек Василь Кравець (2 гри). До когорти захисників можна записати й універсала Страшкевича, який встиг спробувати свої сили й на фланзі півзахисту, й у центрі нападу (на його рахунку навіть 2 голи у минулій першості). Цьогоріч від Містера у захисті слід чекати не лише це тріо, а й зовсім юних Лобая, Марковича та Сеницю, які вдосталь «награлися» на зборах.
Великою проблемою «Карпат» є втрата концентрації на останніх хвилинах (з 76 по 90+ «леви» пропустили 10 м’ячів, що практично третина від загального числа), а також тактичні помилки при позиційних атаках. Ех, тут би славнозвісні конспекти Григорчука стали в пригоді.
Вердикт (зліва направо): Костевич – Пластун, Гітченко – Мірошниченко.
Півзахист
Почнемо з центральної осі. Тут керують парадом Кльоц і Чачуа, які саме при Йові вибороли беззаперечні місця у старті. Досвідчений пітбуль Даушвілі тепер лише на підхваті й дивно, чому львів’яни досі не попрощалися із опорником збірної Грузії (понад 10 матчів). Допомогти юній парі центрхавів можуть і Худоб’як з Голодюком. Щоправда, перший став чи не основним нападником (всім відома «фальшива дев’ятка»), а другий більше відомий, як яскраво виражений диспетчер. У разі потреби можна й підсилення знайти. За словами Йовічевіча, його море у … молодіжному складі.
Що ж до флангів, то тут заправляє відкриття минулого сезону 18-річний Мар’ян Швед (праве крило) й всім добре відомий Денис Кожанов (ліве), якого знову орендували в «Шахтаря». Ці хлопці є вдалим продовженням активних країв оборони у лиці оборонців Мірошниченка та Костевича. Саме їх дуети є чи не найгострішим головним болем суперника. Звичайно, на флангах інколи можна побачити й Страшкевича, Карнозу чи Голодюка, але такі варіації швидше штучні, аніж природні.
Враховуючи той факт, що у минулому сезоні тренерський штаб «Карпат» твердо покладався на схему 4-2-3-1, що трансформувалася у 4-6-0 (без форвардів мається на увазі), то серед півзахисників слід чекати потенційного нападника. Таким для «Карпат» став Худоб’як, під яким діяв або Голодюк, або Карноза. Обоє останніх – футболісти з креативом, з поставленим ударом й тонким пасом. Де-де, а на місці наконечника трійки атакувальних півзахисників у «левів» дефіциту немає.
Не слід забувати й про 17-річного Гуцуляка, якому коуч Містер довірив 7 матчів у минулому чемпіонаті.
Вердикт: Кльоц, Чачуа - Кожанов, Голодюк, Швед.
Напад
Журбинка. У цій лінії в «Карпат» були і є проблеми. Що й говорити, двійко форвардів Пучковський – Сергійчук за сезон забили по голу, а замінити цих, побоюсь цього слова, нападників ніким. Є надія на найкращого бомбардира на зборах Манце і нещодавнього дублера Захарківа, який є номінальним півзахисником. На безриб'ї і рак – риба. Інакше й не скажеш.
Якщо ж гольова засуха форвардів матиме продовження, то завжди у нагоді Худоб’як, Страшкевич і Карноза. Досвід гри в нападі «завдяки» минулій першості у них є.
Вердикт: Антоніо Манце.
Тренер

Ігор Йовічевіч лише навесні отримав диплом тренера PRO й позбувся приставки в.о. Він молодий, сповнений тактичних інновацій та не боїться експериментувати. Хорват давно дав зрозуміти, що готовий давати шанс молоді. Власне, іншого вибору у нього нема. Кльоц, Швед, Чачуа. Ці хлопці сповна заявили про себе в українській «вишці» саме під керівництвом Йові й сьогодні від учня Дель Боске варто чекати інших дебютантів. Ось що про свої принципи роботи каже сам наставник «Карпат» в інтерв’ю Gazeta.ua:
«Тренер має цінувати гравців, з якими він працює. Тут треба проявити свої якості менеджера, адже ти управляєш людьми, а не яхтами чи будинками. Футболісти мають свої емоції. У старших і досвідчених гравців зовсім інша психологічна підготовка.
Чому я маю боятися довіряти молодим? Якщо боїшся програти, то точно поступишся. У нас є ціль, філософія і стиль. Потрібно бути мужиком, пройти через важкий момент. Дуже легко працювати тренером чи бути частиною команди, яка вже досягла успіху. Коли починаєш будувати все з нуля і бачиш прогрес, то це дуже мотивує.
Ми не дивимося на результат конкретного матчу. Для нас важливо поставити гру і створити дружній колектив. Результати прийдуть через якість гри.
Я багато навчився у Рафаеля Бенітеса, Вісенте дель Боске і Хорхе Вальдано. У пергу чергу, як бути людиною і як через толерантність та демократію передати свої вимоги гравцям. Дуже важливо переконати людей у те що сам віриш. У своїй кар´єрі я зустрічався з наставниками, які мають багато знань і вмінь, але не можуть перенести свої емоції на гравців. І футболісти їх не розуміють. А є тренери, які знають трошки менше, але мають Божий дар бути людиною, якій гравці довіряють і разом з ним ростуть. І навіть здатні померти за свого наставника».
Багатообіцяючі наставники у хорвата, погодьтеся. Чому ж не розкрити свій потенціал саме зараз?
Прогноз на майбутнє
Після «Динамо», «Шахтаря», «Дніпра», «Зорі» та «Ворскли» «Карпати» - найбільш кадрово стабільна команда Прем’єр-Ліги. Якщо Йовічевічу вдасться правильно психологічно налаштувати колектив, впоратися із проблемою реалізації моментів (ау, форварди!) та відсутністю концентрації на останніх хвилинах, а керівництво пройде сезон без фінансових коливань, то львівський клуб слід чекати у першій десятці. Хоча від «Карпат» сюрпризів треба чекати навіть там, де їх апріорі бути не може.
Вердикт: 7 місце (якщо не зніматимуть очок).