Міжсезоння «Карпати» звично проводять ... зі скандалом. Цього разу керівництво клубу виставило на трансфер 19 виконавців, а також прийняв рішення урізати футболістам зарплати. Втім, на сварках зі своїми гравцями боси львів'ян уже «не одну собаку з'їли».
Часом навіть складається враження, що без винесення сміття з хати там жити не можуть. Команда, ще недавно виступала і не без успіху в Лізі Європі, другий сезон поспіль ледве виграє боротьбу за виживання в Прем'єр-лізі. Адже і не скажеш, що за підбором виконавців «зелено-білі» поступаються багатьом колективам чемпіонату, та й тренери командою керували тлумачні, які довели свою профпридатність в інших клубах.
Тим не менше, навіть гранди часто не утримуються на плаву на тлі постійних конфліктів і чвар. Що вже говорити про «Карпати», де прокотилося не одне яблуко розбрату.
«КАРПАТИ» VS СЕРГІЙ ДАНИЛОВСЬКИЙ
Під час зимової паузи 2 лютого 2004-го «Карпати» вирушили до турецького міста Кириш. Найбільшою несподіванкою стала відсутність на зборі Сергія Даниловського. Як тоді повідомив тренер львів'ян Юрій Дячук-Ставицький (який з лютого став ще й спортивним директором клубу), Даниловський, у якого 1 липня того ж року закінчувався контракт, не дав згоди на підписання нового договору. Саме з цієї причини Сергія і «відчепили» від тренувального збору в Туреччині.
Втім, «арешт» півзахисника незабаром скінчився. Після повернення він 12 квітня вперше з'явився на полі, провівши весь матч за «Галичину-Карпати» проти «Нафтовика» (Долина), після чого головний тренер «Карпат» Мирон Маркевич включив гравця в поїздку на матч проти донецького «Металурга». Тільки доводиться здогадуватися, скільки зусиль доклав нинішній наставник «Металіста», щоб переконати почесного президента Петра Димінського в тому, що Даниловський потрібен команді. При цьому новий контракт хавбек з «Карпатами» так і не підписав, відправившись влітку в статусі вільного агента в «Чорноморець».
«КАРПАТИ» VS СЕРГІЙ СКАЧЕНКО
Гарячим видався квітня 2004-го і для колишнього форварда збірної України Сергія Скаченка. На початку місяця, здійснивши майже десятигодинний переліт Нью-Йорк - Київ, він насамперед відправився в ПФЛ, де ознайомився з умовами контракту з «Карпатами», які відшукали нападника в США і без перегляду запросили в команду. А вже через кілька годин він летів до Сімферополя, де його новій команді треба було зустрітися з «Таврією».
Однак те, що сталося далі, Скаченко згадує з великим небажанням.
«На рахунок особистого контракту домовилися поговорити вже після матчу в Сімферополі, але розмови не послідувало, - розповів він. - Я полетів до Москви. Сказав, що так справи не робляться, треба тримати своє слово. Мало того, що проти «Таврії» я грав без контракту, так ще й без страховки. А раптом - травма, що тоді? Хто б платив мені зарплату, лікування? .. Втім, мене переконали, що далі все буде нормально. Постійно дзвонили до Москви, обіцяли, що, якщо прилечу до Львова, прямо в аеропорту підпишемо контракт. Довелося ще раз повірити людям на слово, про що згодом пошкодував. Спочатку мені сказали, що треба ще трохи почекати: мовляв, зіграй проти «Ворскли», а там розберемося. А потім, взагалі розмови на цю тему припинилися. Так от годували мене «сніданками» до тих пір, поки зовсім не сказали збиратися з міста. Адміністратор клубу - сам по собі хороша людина - повідомив, що президент відмовляється платити мені гроші, і що мені краще виїхати. Довелося збирати речі. А самого Димінського я бачив лише один раз. Було це, коли тільки до Львова прилетів. Тоді президент підійшов, сказав: грай, скоро владнаємо всі твої питання. Більше ми з ним не зустрічалися».
Таким, чином Скаченка провів у «Карпатах» всього два матчі (145 хвилин). Однак, що цікаво, чи не він став першою «ластівкою», що покинула Львів. Тоді ситуація була в чомусь схожа з сьогоднішньої. На початку другого кола з ініціативи керівництва клубу був з незрозумілих причин відрахований хавбек Євген Назаров, незабаром було вирішено позбутися захисника Геннадія Хроля, а потім команду довелося покинути нападаючому Євгену Римшину і півзахиснику Сергію Гончаренку ...
«Мені, чесно кажучи, в цій ситуації навіть десь шкода стало наставника Мирона Маркевича, - зізнався Скаченка. - Команда у Львові по іменах непогана зібралася - хлопці, які пограли на високому рівні. Однак не все там від них залежить, і навіть не в першу чергу від тренера. Я хоч в «Карпатах» і недовго був, але встиг переконатися, що склад на матч визначає практично повністю президент. Дзвонить Мирону Богдановичу за день або навіть в день гри і каже, кого треба поставити на ту чи іншу позицію. Один - президентів любимчик, іншого він намірився продати. Тому й грають не ті, хто сильніший, а ті, хто угодні президенту. І як у такій ситуації працювати Маркевичу? Адже він і заяву про відхід не в останню чергу через це написав, але потім змінив свою думку ... »
«КАРПАТИ» VS МИРОН МАРКЕВИЧ
Ці слова нападника незабаром підтвердив і сам фахівець. «Доходило до маразму - за годину до гри оголошую склад, але президент вольовим рішенням замість деяких названих гравців дає розпорядження випустити на поле інших хлопців, - нарікав Маркевич. - Причому, коли повертався в «Карпати», ми досягли з ним домовленості, що ніякого втручання в мою роботу не буде. Спочатку він її дотримувався, а потім все пішло по-старому ... Крім того, в «Карпатах» покупкою футболістів займався сам Петро Петрович. Саме за його розпорядженням у Львів привозили гравців, про яких я ніколи нічого не чув. Коли я запитував Димінського, навіщо вони нам потрібні, він зазвичай махав у відповідь рукою. Мовляв, ти - тренер, от і зробиш їх них нормальних виконавців ... »
Як результат, «Карпати» сезон-2003/04 завершили на передостанньому місці і вилетіли в першу лігу. Маркевич таки пішов з команди, хоча і не отримав обіцяних йому грошей - за його словами, він працював з командою, але ніяких контрактів не підписував. Між тренером і керівництвом клубу була тільки усна домовленість ...
«КАРПАТИ» VS ЛЕОНІД КОВЕЛЬ
Білоруський легіонер «Карпат» Леонід Ковель, незважаючи на підписаний з клубом новий контракт до кінця 2011 року, взимку 2008-го відбув до раменський «Сатурн». Форвард стверджував, що його обдурили - запропонували новий термін оренди (гравець належав мінському «Динамо»), а підсунули повноцінний договір. «Я контракт не підписував. Не знаю, де вони взяли ті документи. Я лише підписував угоду про оренду в львівському клубі, - виправдовувався білорус. - Мій агент тоді перебував в іншому місті. А мене попросили підписати, бо терміни заявки вже добігали кінця. Всі поспішали - папери пересилали факсом. А на документі була угода про оренду ... »
На всі спроби примирення Леонід заявив, що не бажає більше грати за львів'ян: «Нехай мені навіть доведеться відбути дискваліфікацію, але в «Карпати» я більше не повернуся, навіть якщо заради цього доведеться відбувати дискваліфікацію», - і подав в CAS на львівський клуб . Втім, суд у Лозанні відхилив апеляцію Ковеля і залишив у силі рішення ФІФА. Однак справу, по суті, «заморозили»: «Карпати» не стали домагатися дискваліфікації Ковеля або вимагати компенсації від «Сатурна».
«КАРПАТИ» VS ЮРІЙ МАРТИЩУК
З голкіпером львів'ян трапилася та ж історія, що і з попередніми футболістами «зелено-білих». Влітку 2008-го Мартищук був засланий до «Карпати-2» через відмову підписати новий договір на умовах, запропонованих президентом клубу. У другій лізі Юрій провів майже рік, після чого знову влився в основну обойму головної команди.
Проте взимку все повернулося на круги своя - не прийшовши до контрактного компромісу воротар взагалі позбувся ігрової практики і лише дочекавшись отримання статусу вільного агента в червні 2010-го оформив відносини з луганською «Зорею».
«КАРПАТИ» VS ВОЛОДИМИР ФЕДОРІВ
У червні 2009-го в Контрольно-дисциплінарний комітет ФФУ звернувся захисник «Карпат», який вимагав від клубу розрахуватися з ним по зарплаті. Борг утворився так: Петро Димінський, отримавши підтвердження участі Федоріва в «договірняку» з «Металістом», заслав його в другу команду і урізав зарплату. Але контракт є контракт, а «Карпати» свої заяви про те, що Федорів грубо порушив принципи фейр-плей, підтвердити не зуміли.
КДК задовольнив вимоги гравця, але Димінський, грунтуючись на своєму розумінні справедливості, платити не поспішав. У підсумку апеляційний комітет ФФУ заборонив клубу дозаявляти гравців на весняну частину чемпіонату.
«КАРПАТИ» VS ДЕНИС КОЖАНОВ
Влітку 2011-го футболіст, який останні чотири роки виступав за львівський клуб, повернувся до табору «Шахтаря», після чого майже відразу був відданий в оренду «Іллічівцю». «Карпати» відразу ж виступили із заявою, в якому оскаржили правомірність такого переходу. Тим не менш, Кожанов почав виступи за маріупольців і в першому ж турі чемпіонату допоміг їм обіграти ... львів'ян (1:0).
«В останні дні ЗМІ приділили значну увагу Денису Кожанову і Артему Федецькому, гравцям «Шахтаря», які перебували в оренді у« Карпат ». Львівський клуб навіть розповсюдив офіційне повідомлення, де висловив незадоволення з приводу переходу Кожанова до складу «Іллічівця» на правах оренди. Клуб вважає за необхідне внести ясність у це питання, - тут же виступив «Шахтар» за допомогою офіційного сайту. - Після завершення минулого чемпіонату у «Карпат» було більш ніж достатньо часу, щоб врегулювати свої відносини з Кожановим. Гравець перебував разом з львів'янами на зборах, був повністю відкритий для конструктивного діалогу. Але «Карпати» цим не скористалися. Не було зроблено ніяких кроків, і коли договір оренди з «Карпатам» вже закінчився, а Денис більше тижня тренувався в Донецьку разом з основним складом «Шахтаря», він отримав пропозицію від «Іллічівця», що містить більш цікаві умови контракту, і прийняв його» .
При цьому в донецькому клубі зазначили, що Кожанов в «Карпатах» отримував зарплату, яка не відповідає гравцеві його рівня. Мовляв, футболісти не раби, і Денис повинен самостійно визначати шляхи подальшої кар'єри. «Не можна сприймати гравців як інструмент для досягнення клубом якихось цілей. А саме так вважають у «Карпатах», намагаючись нав'язати нам якісь дикі методи відносин з футболістами. Тут можна сказати впевнено: нічого у наших опонентів не вийде», - твердо наполягли на своєму гірники.
Можливо, саме жорстка позиція «Шахтаря» вплинула на «Карпати», які пішли на зустріч донеччанам і мирному сценарію врегулювання стосунків між клубами. «Думаємо, ніщо, а зокрема і дана ситуація, не повинно перешкоджати зміцненню таких же стосунків в подальшому, навіть незважаючи на те, що ФК «Карпати» мав усі правові підстави, аби вимагати застосування штрафних і дисциплінарних санкцій до «Шахтаря» і футболіста Дениса Кожанова».
«КАРПАТИ» VS АРТЕМ ФЕДЕЦЬКИЙ
Однак галичани тут же переключили увагу на ще одного виписаного гравця зі столиці Донбасу. Схема - львівська класична. Коли термін оренди підходив до кінця, «Карпати» почали пропонувати Федецькому постійний контракт. Його умови захисника не влаштували, за що він був переведений в «дубль». Курйозності ситуації додало те, що в угоді між гірниками і «левами» містився пункт, що передає львів'янам 100% економічних прав на футболіста. Таким чином, навіть після закінчення оренди Федецького львівський клуб був вправі вирішувати, куди йому переходити з «Шахтаря» та отримувати повну суму трансферу.
«Як і у випадку з Кожановим, «Карпати» декларують, що цей гравець дуже важливий для львівської команди. Але при цьому не роблять нічого, щоб залишити його в складі цивілізованими методами. Більше того, «Карпати» роблять спробу змусити «Шахтар» платити футболісту половину заробітної плати, щоб той міг успішно виступати в львівському клубі! Це нонсенс. Такий підхід вкрай далекий від уявлень про цивілізований футбол. У «Карпатах» повинні розуміти, що «Шахтар» ніколи не погодиться з подібними варіантами. Гравці нашого клубу, в тому числі і що знаходяться в оренді в інших командах, завжди можуть розраховувати на підтримку «Шахтаря» і захист їх інтересів», - підкреслили в своїй заяві гірники.
Їх слова не розійшлися з ділами і «Шахтар» звернувся до Лозанни, але CAS залишив становище в силі і підтвердив права «Карпат». У підсумку Федецький повернувся в «Шахтар», звідки його прогнозовано продали в «Дніпро» - за згодою «Карпат» і з перерахуванням ним усієї суми трансферу. Сам же гравець відсудив у львівського клубу мільйон гривень боргів по зарплаті - правда, тепер «Карпати» опротестовують цей вердикт в Лозаннському суді.
«КАРПАТИ» VS СЕРГІЙ КУЗНЄЦОВ
У тому ж 2011 року львів'яни не відпустили свого форварда Сергія Кузнецова на лікування до Мюнхена, і той поїхав самовільно. Через травму і конфлікту з керівництвом гравець залишався без практики більше півроку - і грошей за цей час не отримав.
«Клуб мені п'ять місяців не платить зарплату. Я не прошу матеріальної компенсації, прошу лише те, що має отримати за контрактом. Я не раб, повинен отримувати гроші за свою працю. Інакше, на що я буду жити, харчуватися, утримувати свою сім'ю? Таке трапилося не тільки зі мною. Вам перерахувати усіх футболістів, які постраждали від цього? Ви самі все знаєте. Чомусь завжди клуб правий, а футболіст чогось не хоче робити», - заявив Кузнєцов.
Виступаючий тепер за «Севастополь» нападник судився в українських футбольних інстанціях. І хоча КДК ФФУ прийняв сторону «Карпат», Апеляційний комітет Федерації повністю задовольнив вимоги футболіста. «Карпати» зобов'язали виплатити заборгованість по зарплаті за сім місяців, компенсувати витрати пов'язані з лікуванням і надати гравцеві статус вільного агента.
У підсумку львів'яни виплатили вартість операції і відновлення, а от борг по зарплаті залишили непогашеним. Кузнєцов і адвокат, що захищає інтереси футболіста, Дмитро Коробко, вирішили не залишати так справа і звернулися до Лозанни ...
«КАРПАТИ» VS КРІСТОБАЛЬ МАРКЕС & ЛУКАС
Агент Крістобаля Маркіян Ключковський в травні цього року дав ще один привід говорити про «Карпати» у скандальному світлі. За його словами, Маркес тренується з командою, то з «основою», то з «дублем», виконує вказівки тренерів. Але не грає, тому що його в заявці немає. З того моменту, коли «Карпати» вилетіли з Ліги Європи від ПАОКа (у серпні 2011-го), гравцеві запропонували зменшити зарплату. Той відмовився, бо не бачив для цього причин. З тих пір і почалися постійні проблеми.
Зараз у Крістабаль є чотири вимоги: розрив контракту з клубом і статус вільного агента, відшкодування заробітної плати за 10 місяців, виплата компенсацію за невиконання умов контракту. Крім того, Крістобаль хоче домогтися накладення спортивних санкцій на львів'ян у вигляді заборони на трансферну діяльність. Загалом, офіційне рішення буде знову виносити Лозанна ...
Також варто нагадати, що раніше агент іншого іспанця Лукаса Родрігес Фернандес Ловельє заявляв, що керівництво львівського клубу не виконує свої контрактні зобов'язання. «У нас почалися проблеми з керівництвом, яке наполягало на продовженні нинішнього контракту, а ми цього робити не хотіли, - зазначив агент. - Вони пропонували продовжити угоду ще на два роки. Щоб змусити Лукаса погодитися, керівництво «Карпат» заборонило йому тренуватися з командою. Мовляв, поки не підпишеш нову угоду - грати не будеш. Більше того, через два місяці перебування Лукаса у Львові вони обманом і без мого відома змусили його підписати додаткову угоду. Відповідно до нього Лукас не отримуватиме зарплату, якщо не грає. Тобто, скажімо, якщо він травмований і не може вийти на поле, клуб йому грошей не платить ... »